تبدیل منطقه ۱۹ به منطقه پایلوت دوستدار محیط زیست با تحقق اقدامات ویژه
تبدیل منطقه ۱۹ به منطقه پایلوت دوستدار محیط زیست با تحقق اقدامات ویژه
اقتصادوتجارت : مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همراه با شهردار منطقه ۱۹ و جمعی از شهروندان حامی محیط زیست ، همزمان با 29 دی روز هوای پاک مهمان ویژه برنامه گرامیداشت این روز در بوستان بزرگ ولایت بودند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۹، در این همایش سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن تشکر از فعالیت های زیست محیطی مدیریت شهری این منطقه، مسئله خلازیر را موضوع جدی زیست محیطی اعلام و بر حل آن با مشارکت همه نهادهای مربوطه تأکید کرد.
به گفته این مسئول عدم توسعه درست کلانشهرها و برنامه لجام گسیخته توسعه صنایع در شهرها، افزایش خودروها اعم از تردد کامیون ها و حجم زیادی از خودروهای سواری و موتورسیکلت ها و ناوگان حمل و نقل فرسوده از جمله عوامل آلودگی هوای شهر تهران هستند.
محمودی تأکید کرد: با تعمیر ناوگان فرسوده شهر تهران وتأمین گازوئیل مناسب تر به عنوان برنامه های کوتاه مدت و همچنین اجرای برنامه های بلند مدت از طریق تعامل بین بخشی و مشارکت مردم به عنوان اصلی مهم در این موضوع می توان شاهد حل بخش عمده ای از مشکل آلودگی هوا به ویژه در بخش جنوبی شهر تهران باشیم.
او منطقه ۱۹ را منطقه ای مهم در بحث اجرای برنامه های محیط زیست دانست که با نگاه ویژه و حل مسائل زیست محیطی آن می تواند به عنوان منطقه ای پایلوت و دوستدار محیط زیست در بین مناطق تبدیل شود.
در ادامه همایش مهدی هدایت شهردار منطقه ۱۹ ضمن تشکر از نگاه و توجه ویژه مدیر کل محیط زیست استان تهران به اجرای برنامه های زیست محیطی در این منطقه و همه فعالان این عرصه، ترافیک و آلودگی هوا را دو موضوع متأثر از هم عنوان کرد و ادامه داد: حل مشکل آلودگی هوا موضوعی کشوری است و عزم جدی همه دستگاه ها به ویژه شهرداری را می طلبد.
او در تشریح بخشی از اقدامات زیست محیطی منطقه برای کاهش آلودگی محیط زیست بیان کرد: طی دو ماه گذشته شاهد اتفاقات خوبی همچون اجرای طرح بازیافت لاستیک و افتتاح کارواش نانوبخار در این منطقه بوده ایم. همچنین بحث توانمندسازی شهروندان درخصوص پسماند و تفکیک از مبدأ، استفاده از انرژی های نو و تبدیل بخش اعظمی از تأسیسات شهرداری به پنل های خورشیدی، پیگیری جدی بحث معاینه فنی خودروها و … از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده در این حوزه محسوب می شوند.
هدایت در ادامه به ساماندهی خلازیر و ناحیه ۳ به عنوان دغدغه های جدی در محیط زیست اشاره کرد و گفت: در این راستا ضمن کاهش آتش افروزی ها در این محدوده، برای حذف کامل آن تلاش خواهیم کرد. علاوه براین در آینده نزدیک با تکمیل و بهره برداری از تصفیه خانه مرکزی میوه و تره بار مشکل فاضلاب این محدوده نیز مرتفع خواهد شد.
او ابراز امیدواری کرد با اجرای برنامه های زیست محیطی و پروژه های دوستدار میحط زیست و نیز مشارکت جدی مردم فهیم و دلسوز این منطقه شاهد بهتر شدن هوای تهران و کاهش آلودگی هوا باشیم.
در پایان این همایش شهردار منطقه ضمن قدردانی از خدمات مدیرکل محیط زیست استان تهران و اهدای لوح، از فعالان محیط زیست تقدیر کرد.