بیمه دی ۴۰۰ نمایندگی فروش جدید راه اندازی کرد
بیمه دی ۴۰۰ نمایندگی فروش جدید راه اندازی کرد
اقتصادوتجارت : شرکت بیمه دی یکی از سودساز ترین شرکت های بیمه ای و در عین حال از دید بنیادی پایین ترین نسبت پی بر ای را داشته و پتانسیل های سهم برای بازار مغفول مانده است .

به جرات می توان گفت ، شرکت بیمه دی یکی از سودساز ترین شرکت های بیمه ای و در عین حال از دید بنیادی پایین ترین نسبت پی بر ای را داشته و که پتانسیل های سهم برای بازار مغفول مانده است .

این شرکت بیمه ای برای ۹ ماهه سال سود ۷۴ تومانی داشته است و امسال می توان به راحتی انتظار سود محدوده ۱۰۰ تومان را از سهم را داشت در حالی که قیمت سهام شرکت محدوده ۳۲۰ و پی بر ای فوروارد سهم محدوده ۳ مرتبه قرار دارد در حالی که اکثر شرکت های بیمه ای پی بر ای های بالای ۶ و بعضا دو رقمی دارند.

در حالی که سبد اکثر شرکت های بیمه ای را بیمه شخص ثالث تشکیل و این سرفصل بیمه زیانده و تنها به واسطه سرمایه گذاری منابع سود حاصل می شود عمده سبد بیمه دی را بیمه درمان و عمدتا قرارداد با بنیاد شهید تشکیل داده که طبق گمانه زنی ها این قرار داد تکمیلی این ارگان نیز با بیمه دی خواهد بود و برنده احتمالی مناقطه بنیاد شهید بیمه دی می باشد.

گفتنی است بیمه دی قصد دارد این قرار داد را با حق بیمه فنی مناسبی منعقد که این قرارداد سبب ارزش افزوده بسیار بالایی برای این شرک بیمه ای داشته و توان رشد سود سازی شرکت را افزایش می دهد.

هرچند این قرار داد می تواند استمرار سود سازی بالای سهام شرکت را تضمین و از طرفی دیگر به جای پی بر ای ۳ شاهد رشد پی بر ای شرکت حداقل به سطح ۵ مرتبه ای و رشد قیمتی بسیار خوبی در سهم خواهد شد اما مدیریت بیمه دی به موازات انعقاد قراردادهای مستقیم در صدد تقویت شبکه فروش و عرضه غیرمستقیم خدمات بیمه ای است . به طوری که برنامه ریزی ها برای توسعه کمی و کیفی شبکه فروش، موجب افزایش چهارصد نماینده فعال دیگر در بازارشد که با برگزاری دوره های آموزشی و تفویض اختیار به آنان مسیر توانمندی شبکه نمایندگی طی می شود.

تمرکز برتوسعه شبکه نمایندگی تاثیرمستقیم بر ترکیب پرتفوی بیمه دی درسال مالی ۹۹ نسبت به سال مالی ۹۸ داشت . سهم رشته درمان از ۹۲ به ۸۶ درصد کاهش یافت و درمقابل سهم رشته های سودده مانند آتش سوزی ، مسوولیت ، عمر و بدنه اتومبیل با رشد همراه شد . همچنین با مدیریت درست ریسک ، سهم ۹۱درصدی رشته درمان از کل خساراتی پرداختی سال ۹۸ در سال ۹۹ نیز ۹۱ درصد باقی ماند و افزایشی نداشت . این درحالی است که طبق تازه ترین گزارش بیمه مرکزی میزان خسارات پرداختی در کل بازار بیمه کشور روند افزایشی داشته است .

رویکرد توسعه ای مدیریت بیمه دی موجب شده تا در حال حاضر شرکت بیشترین تعداد بیمه گذار و بیمه شده را در طول ۱۷ سال فعالیت خود خود داشته باشد ، همچنین در حوزه های سرمایه گذاری، سودآوری، رضایتمندی مشتریان و توانگری با دستاوردهای قابل توجه یکی از معتبرترین شرکت های بیمه دربازار باشد .

سال گذشته برای دومین سال متوالی به عنوان سودآورترین شرکت صنعت بیمه معرفی و بین موسسات بیمه‌ای در ارزیابی صد شرکت برتر ایران برای دومین سال متوالی رتبه اول را کسب کرد . گام های بیمه دی برای تحقق برنامه های توسعه ای موجب ارتقای شرکت به سطح یک توانگری با نسبت ۲۴۱ درصد شد که تجمیع این شرایط نشان می دهد ارزش سهام بیمه دی باید بیش از رقم کنونی دربازار باشد .

دراین شرایط تخریب برخی سهامداران در خصوص عدم استمرار سود شرکت نیز خنثی شده و این شرکت بیمه ای که عملکرد بسیار خوبی در زمینه سود سازی داشته است به جایگاه اصلی خود باز می گردد.

در اینجا باید به این نکته بسیار مهم اشاره داشت سود سال قبل بیمه دی به واسطه فعالیت های مثبت در بازار سرمایه و شرایط خوب بازار سرمایه به ازای هر سهم ۱۹۱ تومان محقق شده و سود ۱۰۰ تومانی امسال به صورت حداقلی و از طریق عملیات شرکت حاصل می شود حال این پتانسیل نیز وجود دارد که در صورت بهتر شدن شرایط بازار سرمایه بیمه دی قادر به سرمایه گذاری های خوبی بوده و ارزش افزوده و شناسایی سود خرید و فروش سهام نیز به این سود عملیاتی اضافه شده و این امر قدرت سود سازی شرکت را دو چندان و قیمت سهام شرکت نیز در همین راستا رشد بسیار خوبی خواهد داشت.

پس پتانسیل ههای بیمه دی را در چند زمینه می توان عنوان که این سهم بیمه ای را هم به سهم کم ریسک و هم سود سازی بالا تبدیل کرده است:

سود بالا و پی بر ای پایین

عقد قرارداد تکمیلی با بنیاد شهید با حق فنی مناسب و تداوم سود سازی بالا

احتمال مثبت شدن شرایط بازار سرمایه و شناسایی سود مناسب ناشی از خرید و فروش سهام

اما افت قیمت سهم به خصوص طی یک ماهه اخیر به دلیل وضعیت بازار سرمایه بوده که کل گروه بیمه را تحت تاثیر قرار داده و این امر مرتبط با عملیات شرکت نمی باشد و فشار فروش در بازار در تمامی صنایع وجود داشته است.

حال بیمه دی در یک ماهه دی ماه نشان از تحولات خوبی در حق بیمه های صادره خود دارد.

در حالی که شرکت در ۹ ماهه حدود ۲۰۶۷ میلیارد تومان حق بیمه صادره داشته که تنها در ۱ ماهه دی ماه ۳۸۷ میلیارد تومان حق بیمه صادره را به ثبت رسانده است.

این امر نشان می دهد سهامداران شرکت باید در انتظار گزارش مثبت و متفاوت خوبی از بیمه دی در ۳ ماهه پایانی سال باشند