بانک ملت و گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای حمایت بیشتر از دانش بنیان‌ها، تفاهم‌نامه امضا کردند/لازمه توسعه صنعت پتروشیمی امروز‌ ۵۵ میلیارد دلار است
بانک ملت و گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای حمایت بیشتر از دانش بنیان‌ها، تفاهم‌نامه امضا کردند/لازمه توسعه صنعت پتروشیمی امروز‌ ۵۵ میلیارد دلار است
اقتصادوتجارت : با امضای تفاهم‌نامه بین بانک ملت و گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، حمایت این بانک از شرکت‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی افزایش می‌یابد.

به گزارش ستاد خبری سومین همایش و نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، در این تفاهم‌نامه که در نشست تخصصی تامین مالی طرح‌های پتروشیمی از طریق نظام بانکی به امضای علی عسکری و رضا دولت آبادی رسیده است شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی كه مورد تأیید و يا طرف قرارداد هلدینگ خلیج فارس هستند در چارچوب تفاهم نامه همکاری فی‌مابین بانک و صندوق از طریق اعطای تسهيلات یا  گشايش اعتبارات اسنادی داخلی به ميزان حداکثر ۳۰ هزار میلیارد ریال تامین مالی می‌شوند.

رضا دولت آبادی در نشست تخصصی تامین مالی طرح‌های پتروشیمی از طریق نظام بانکی، گفت: ۸۰ طرح در صنعت پتروشیمی با حجم سرمایه‌گذاری ۵۵ میلیارد دلار امروز وجود دارد که حدود ۲۶ درصد از این طرح ها مربوط به گروه صنایع پتروشیمی شرکت هلدینگ خلیج ‏فارس است.
وی تصریح کرد:اگر تمامی شبکه بانکی با تمامی امکانات و ‏ابزارها جمع شوند شاید نتوانند نیاز صنعت پتروشیمی کشور را تامین کنند و تخصیص دهند وحتما باید به سمت ابزارهای جدید و نوین برویم و همه ما به دنبال راهکارهای نوین و جدید هستیم که ‏بتوانیم‌از طریق آن بخشی از منابع مورد نیاز ابر صنعت پتروشیمی را فراهم کنیم.
مدیرعامل بانک ملت یکی از ابزارهای کارآمد برای تامین مالی صنعت را اوراق وکالت عنوان کرد و گفت: تامین سرمایه بانک ملت حدود ۱۰۰ هزار ‏میلیارد تفاهم نامه در بخش اوراق اجرایی دارد.
وی با اشاره به سخنان محسن رضایی در این نشست که به مشکل تحریم‌های داخلی اشاره کرد، اظهار داشت: یکی از مشکلات بانک‌ها در صنعت پتروشیمی، بحث تسهیلات تعهدات کلان است که می‌توانیم برای هر پروژه یک ‏ذی نفع واحد ایجاد کنیم.