مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک خبر داد: رشد استخراج و تولید کنسانتره سرب در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری
مدیر نظارت مجتمع معدنی سرب نخلک خبر داد: رشد استخراج و تولید کنسانتره سرب در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری
اقتصادوتجارت : رشد استخراج و تولید کنسانتره سرب در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری در مجتمع معدنی سرب نخلک صورت پذیرفت.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، عارف باقری با بیان این مطلب و درباره عملکرد ۹ ماهه ابتدایی سال‌جاری گفت: استخراج ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ (۱۶۴هزار و۸۷۳ تن) معادل ۲۹۵ درصد بیش تر از مدت مشابه سال ۱۳۹۹ (۴۱هزار و ۷۵۰تن) بوده است.

عارف باقری خاطرنشان کرد: میزان تولید کنسانتره سرب در ۹ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ (۶ هزار و۵۱۹ تن) معادل ۱۳ درصد بیش تر از تولید در بازه مشابه سال ۱۳۹۹ (۵ هزار۷۶۷ تن) بوده و میزان تولید کنسانتره رشد ۸ درصدی نسبت به برنامه تولید (۶ هزار و۵۰ تن) را نشان می دهد. همچنین این مجتمع آذر ماه امسال، ۸۲۰ تن کنسانتره سرب تولید کرده که این میزان تولید نسبت به برنامه از پیش تعیین شده سال جاری (۶۵۰ تن) ۲۶ درصد افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: تمرکز و اجرای پروژه‌های زیست ‌محیطی، زیرساختی، اکتشاف و تولید از برنامه‌های در دست اقدام است که در حوزه اکتشاف با توجه به اخذ مجوز اکتشاف حین استخراج و با تکمیل مطالعات پی‌جویی و اکتشاف و تهیه گزارش پایان عملیات اکتشاف در این مجتمع در حال پیگیری است. حفاری اکتشافی (مغزه‌گیری) در ۹ ماهه ابتدایی ۱۴۰۰ (۱۰هزار ۵۸۸ متر) به رقمی معادل ۲۱ درصد بیش تر از حفاری در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ (۸هزار و۷۴۱ متر) رسیده است این در حالی است که برنامه ریزی حفاری اکتشافی در سال جاری، ۱۰هزار متر بوده است که اهداف برنامه ریزی شده تاکنون به طور کامل محقق شده است.

باقری با اشاره به این‌که مجتمع معدنی سرب نخلک از واحدهای در حال توسعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بوده و تعدد طرح‌های توسعه‌ای با سرمایه‌گذاری راهبر این مجتمع تغییرات گسترده‌ای را برای ارتقاء ایمنی و رفاه پرسنل مجتمع داشته است، افزود: اهتمام به حفظ محیط زیست و اجرای پروژه‌های زیست محیطی از جمله احداث تیکنر، فیلتر پرس، نصب غبارگیر در مدار خردایش و تصفیه‌خانه بهداشتی، از جمله مهم ترین اقدامات حفاظت از محیط زیست می توان اشاره کرد که پیش‌بینی می شود تا پایان سال جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

گفتنی است پیشرفت ۷۰ درصدی طرح آسفالت جاده اختصاصی به طول ۱۰ کیلومتر، ساخت کارخانه فرآوری تولید کنسانتره سرب با ظرفیت سالیانه ۲۰ هزارتن و ساخت جایگاه اختصاصی سوخت گیری بخشی از گام های مثبت توسعه ای زیرساختی در این مجتمع به شمار می رود.