بمب ساعتی درانتظار تهرانی ها / از راه آهن تا خطوط انتقال گاز و آب با خطر تخریب مواجه هستند
بمب ساعتی درانتظار تهرانی ها / از راه آهن تا خطوط انتقال گاز و آب با خطر تخریب مواجه هستند
اقتصادوتجارت : مدیر امور حفاظت از منابع آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران از فرونشست سالانه ۱۸ تا ۲۵ سانتی متری در دشت‌های استان تهران خبرداد.

اقتصاد وتجارت ؛ حسن زحمتکش با اشاره به اینکه استاندار جهانی در خصوص فرونشست ۴ سانتی متر در سال است به صداوسیما گفت: براساس آمار سازمان زمین شناسی سالانه در استان تهران بیش از ۱۸ تا ۲۵ سانتی متر فرونشست اتفاق می‌افتد که این رقم بسیار بیشتر از استاندار‌های جهانی است.

وی با بیان اینکه فرونشست‌های استان تهران به علت برداشت‌های بی رویه از سفره‌های آبی زیرزمینی است گفت: میانگین افت سطح سفره‌های زیرزمینی یک متر است که این رقم در مناطقی مانند دشت ورامین به ۳ تا ۴ متر نیز می‌رسد.

مدیر امور حفاظت از منابع آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران فرونشست را خطری جدی برای زیرساخت‌ها دانست و گفت: این پدیده زیرساخت‌هایی مانند راه آهن، اتوبان تهران -قم، خطوط انتقال گاز و آب را با مخاطره و خطر تخریب مواجه می‌کند.

زحمتکش با تاکید بر اینکه فرونشست سبب شدت گرفتن پدیده بیابانزایی میشود گفت: فرونشست سبب بروز شکاف‌های عمیق و ایجاد اختلال در آبیاری دشت می‌شود که این رویه بیابانزایی را بسیار افزایش خواهد داد.

وی افزود: فرونشست را زلزله خاموش می‌نامند به نحوی که آرام ساختمان‌های شهری را دچار ترک‌های ریز کرده و اگر زلزله‌ای در آن مناطق رخ دهد خسارات را چند برابر می‌کند.

ایران رکوددار فرونشست زمین در دنیاست و رتبه چهارم فرونشست زمین با نرخ بالا را در دنیا دارد. وضعیت ما به طور شدید بحرانی است به طوری که نرخ فرونشست و دامنه آن به محدوده‌های شهری کشیده شده است. علاوه بر خسارات اقتصادی و اجتماعی، برخی از منازل مسکونی دیگر قابل زیست نیستند و دوامی ندارند. اگر به موقع اقدامی صورت نگیرد، دیگر وضعیت برگشت‌ناپذیر می‌شود و حتی اگر بعدها اقدام کنند، نتیجه‌ای ندارد.

اگر در کشور همین روال باشد و از طرف دیگر ریزش‌های آسمانی  هم همین میزان باشد، کمتر از ۱۰ سال برای جبران آن فرصت داریم. در غیر اینصورت وضعیت فرونشست زمین در کشور برگشت‌ناپذیر خواهد شد.