تأمین‌اجتماعی امانتدار اموال مردم و در پی تحقق عدالت اجتماعی است
تأمین‌اجتماعی امانتدار اموال مردم و در پی تحقق عدالت اجتماعی است
اقتصادوتجارت : مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی که در بیست‌ونهمین سفر استانی صبح امروز (پنج‌شنبه یکم دی ماه) برای بررسی فرایندهای خدمت‌رسانی به بیمه‌شدگان و بازنشستگان در مراکز بیمه‌ای و درمانی، به استان همدان سفر کرده است، پس از بازدید از کارخانه سیمان هکمتان در شهرستان رزن، در جلسه‌ای با حضور حسن لطفی، نماینده مردم رزن و درگزین در مجلس شورای اسلامی و کمیل خواستان فرماندار درگزین، منابع و دارایی‌‌های سازمان تامین‌اجتماعی را حق‌الناس و امانتی نزد این سازمان دانست که حاصل دسترنج کارفرما و کارگران است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر میرهاشم موسوی در این جلسه که با حضور محمدابراهیم جواهری عضو هیات‌مدیره سازمان تأمین‌اجتماعی، احمد اسفندیاری معاون فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌ها، ابراهیم بازیان مدیرعامل شستا، جواد جمور مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان همدان و دکتر حسن عروتی مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان برگزار شد، از حمایت نماینده‌ مردم رزن و درگزین از طرح‌ها و لوایح مربوط به سازمان تأمین‌اجتماعی در مجلس شورای اسلامی تشکر کرد و گفت: ایشان در رویکردی که ما در تأمین‌اجتماعی در زمینه توسعه خدمات دنبال می‌کنیم، همیشه با این سازمان همراه بوده است و مسائل کارگران، بازنشستگان و کارفرمایان را با جدیت پیگیری می‌کنند.

دکتر موسوی افزود: سازمان تأمین‌اجتماعی برای ۵۰ درصد جمعیت جامعه به صورت مستقیم منشاء خدمات است و مأموریت این سازمان این است که عدالت اجتماعی را در افق آرمانی خود در جامعه محقق سازد. ما در تأمین‌اجتماعی امانتدار اموال مردم هستیم. مدیریت در کشور و نظام اسلامی در همه حوزه‌ها باید مبتنی بر امانت‌داری باشد اما در تأمین‌اجتماعی به دلیل حق‌الناس بودن اموال این سازمان، وجه امانتداری مدیران برجسته‌تر از سایر حوزه‌هاست. بخشی از منابع تأمین‌اجتماعی از فضای کسب و کار تأمین می‌شود که کارفرمایان در آن نقش دارند، بخشی از آن حاصل دسترنج کارگران عزیز است که از عزیزترین اقشار جامعه هستند که در پیشبرد کشور و مولد‌سازی فضای تولید نقش دارند. بخشی از سرمایه سازمان نیز از اندوخته‌ای به‌دست می‌آید که همه اقشار تحت پوشش سازمان در طول عمر خود در این مجموعه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ما باید از این اموال صیانت کنیم و علاوه بر صیانت از اموال باید برای ایجاد ارزش افزوده در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری تلاش کنیم و در کنار ایجاد اشتغال باید در این حوزه سودآوری مناسب داشته باشیم و از منابع به‌دست‌آمده از محل سرمایه‌گذاری‌ها برای خدمت‌رسانی مطلوب سازمان به جامعه تحت پوشش استفاده کنیم.
دکتر موسوی ادامه داد: کار مهم، با ارزش و البته سختی در سازمان تأمین‌اجتماعی درحال انجام است. از ابتدای این دوره مدیریتی تلاش داشته‌ایم تصمیم‌گیری‌ها با نگاه تحولی و با ریل‌گذاری جدید انجام شود. با توجه به لزوم توازن و تعادل بین منابع و مصارف ما باید برای انجام اصلاحات پارامتریک برنامه‌ریزی کنیم و در این مسیر گام برداریم تا معیشت و درمان و سایر خدمات این سازمان را در بلندمدت و برای نسل‌های آینده تضمین کنیم. برخی اتفاقاتی که در مشاغل سخت و زیان‌آور می‌افتد، باعث نهادینه شدن تهدید سلامتی کارگران شده است و از طرف دیگر شاهد تهدید صندوق بیمه‌ای نیز هستیم. ما همواره باید طرفدار کارگر باشیم و هرجایی که قرار است تصمیم‌گیری کنیم، باید در کنار کارگران و اقشار زحمت‌کش جامعه بایستیم؛ اما رونق تولید هم مهمترین نیاز کشور است و با رونق تولید همه مسائل کشور رفع می‌شود. کارگر و کارفرما در امر تولید نقش محوری دارند. ما باید در کنار حمایت از کارگران برای رفع موانع تولید تلاش کنیم و اینها قواعد اصلی کار ماست و باید متناسب با شرایط روز، تغییرات مورد نیاز را انجام دهیم.
مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: درباره مسائل شهرستان رزن و درگزین آنچه بتوانیم در زمینه توسعه خدمات را در چارچوب مقررات و سطح بندی خدمات انجام می‌دهیم. خدمات جمهوری اسلامی به مردم بسیار زیاد بوده است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، توسعه کشور در همه مناطق را شاهد بوده‌ایم. در تأمین‌اجتماعی، قبل از انقلاب فقط ۲۰ بیمارستان داشته‌ایم اما درحال حاضر نزدیک به ۴۰۰ مرکز درمانی داریم و البته ما باید روند توسعه را با جدیت پیگیری کنیم. در منطقه رزن و درگزین نیز طی ۲۰ سال گذشته اگر مقایسه کنیم، می‌بینیم که تحولات قابل‌توجهی انجام شده است اما در عین حال توسعه خدمات را باید مورد توجه قرار دهیم.
دکتر موسوی افزود: ارائه خدمات درمانی مطلوب به بیمه‌شدگان و بازنشستگان، یکی از اولویت‌های مهم سازمان تأمین‌اجتماعی درهمه مناطق است. برای توسعه خدمات درمانی در این منطقه، ما آماده مشارکت با دانشگاه علوم‌پزشکی و خرید خدمات هستیم و می‌توانیم برنامه‌های مشترکی برای اجرای پروژه‌های درمانی داشته باشیم.

دکتر موسوی و هیأت همراه همچنین در ادامه این سفر از مجتمع دامداری ۶ هزار رأسی گلگشت نمونه در شهرستان درگزین متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی -شستا- بازدید کردند.