×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۹  
true
true
جهرمی :صداوسیما مقصراصلی شکایات مکرر مردم به کندی اینترنت‌ خانگی و شبکه موبایل

آذری جهرمی گفته فرکانس‌های حال حاضر شبکه موبایل در باند‌های بالاست و فرکانس‌های در اختیار صداوسیما باند پایینند. در فرکانس‌های پایین تعداد دکل کمتری لازم است احداث شود. یعنی اگر فرکانسی که خالی است و صداوسیما هم استفاده نمی‌کند، در اختیار موبایل قرار گیرد، هم ارز کمتری از کشور برای خرید تجهیزات صرف می‌شود و هم مردم کمتر نگران سلامتی خود از بابت آلودگی فرکانسی خواهند بود.
آذری جهرمی همچنین افشا کرده که ٣ سال است وزارت ارتباطات تلاش می‌کند فرکانس‌ها را پس بگیرد. او گفته هم در دولت و هم در مجلس گفته‌ایم در باندی دیگر نیاز‌های آینده صداوسیما را تامین می‌کنیم، نصف درآمد حاصل از واگذاری فرکانس‌ها به اپراتور‌ها هم برای توسعه شبکه دیجیتال به صداوسیما می‌دهیم، اما آن‌ها همراهی نکرده‌اند.
آنگونه وزیر ارتباطات می‌گوید ارتقای شبکه بدون فرکانس امکان‌پذیر نیست و امیدوار است برای تامین نیاز مردم در این شرایط، مدیران صداوسیما همراهی کنند.
علی عسگری رییس سازمان صدا و سیما اگرچه در ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا به عنوان یکی از اعضای اصلی همواره حضور دارد و شنوای مشکلات عنوان شده از سوی وزیر ارتباطات درباره کندی اینترنت است، هنوز به اظهارات او واکنشی نشان نداده است. با این حال پاسخ محمدحسین رنجبران مدیر روابط عمومی سازمان صداوسیما را می‌توان واکنش او قلمداد کرد. رنجبران در توییتر خود خطاب به آدری جهرمی نوشت: «برادرمان سه سال نتوانست مجلس طرفدار خودش را اقناع کند که نظراتش کارشناسی است و نمایندگان زیر بار کار خلاف قانونی که می‌گوید نرفتند؛ آن وقت دوباره می‌گوید تقصیر صداوسیماست که اینترنت کند است! آقا یا یک دلیل دیگر پیدا کن یا بر اساس آنچه که خودتان گفتید زمانی که برنامه‌های پرمخاطب صداوسیما پخش می‌شود و ترافیک اینترنت پایین می‌آید را به مشترکان پیشنهاد بدید. در ضمن بیخ گوشمان در ترکیه ۸۸ درصد پوشش اینترنت خانگی است، اما در کشور ما به مدد هنر شما زیر ۴۰ درصد است؛ اینکه دیگه ربطی به صداوسیما ندارد!»

معاون وزیر ارتباطات البته به ادعای مدیر روابط عمومی تلویزیون اینگونه پاسخ داد: «خیلی ممنون برای گزارش سه سال تلاش ما برای پس گرفتن فرکانسی که خالی است و آزاد نمی‌کنید! برادرم! ⁧نرخ نجومی⁩ تبلیغات رو بیارید پایین ببینید چطور ضریب نفوذ اینترنت خانگی رو دو برابر خواهد شد.  راستی فرکانس رو چه کسی ⁧سو⁩ می‌کند که به مردم برنمی‌گردانید؟»

حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره باند‌های فرکانسی که در این مدت در اختیار اپراتور‌ها گذاشته‌اند، گفته: ما هر آنچه فرکانس در باند ۲۶۰۰مگاهرتز، ۱۸۰۰ مگاهرتز و ۹۰۰ مگاهرتز بوده، واگذار کردیم و فرکانسی باقی نمانده که بخواهیم به اپراتور‌ها اختصاص بدهیم. مصرف اینترنت این روز‌ها به قدری بالا رفته که نیاز به تزریق ظرفیت جدید است و این باند در حالی که کمتر از ۱۵درصد آن مورد استفاده صدا و سیما قرار گرفته، بلوکه شده است.
معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که در موقعیت بحران به فکر آزادسازی این باند‌ها نیفتاده‌اند و ۱۳سال است که در دولت‌های مختلف برای آزادسازی باند فرکانسی صدا و سیما تلاش شده است.
معاون وزیر ارتباطات در خصوص این مواد قانونی می‌گوید: ماده ۵ قانون وظایف و اختیارات به سازمان تنظیم مقررات سیاست‌گذاری درباره صدور مجوز اختصاص فرکانس را به این سازمان محول کرده است. قانون صراحتا و شفاف متولی مدیریت فرکانس را معرفی کرده است.
اختلاف صدا و سیما و وزارت ارتباطات همچنان ادامه دارد؛ اقتصاد ایران آنقدر لایه‌های نهفته دارد که دقیقا مشخص نیست کدام گروه در حال منفعت بردن از این شرایط است. نکته مهم اینکه دو نهاد بزرگ در ایران یکدیگر را متهم کردند که حق بیت المال خورده شده است و عجیب اینکه معلوم نیست چرا در چنین مواقعی قوه قضاییه ورود نمی‌کند! همچنانکه در ماجرای مناظره‌های انتخاباتی دو رقیب (قالیباف و روحانی) یکدیگر به دست درازی در بیت المال متهم می‌کردند و قوه قضاییه سکوت کرده بود. یکی می‌گفت تو ملک ولنجک را غیرقانونی گرفتی، دیگری پاسخ می‌داد خودت زمین‌های طرقبه را چطور خریدی!
در ماجرای اختلاف وزارت ارتباطات و صداوسیما، یک طرف ماجرا از رانت عظیمی می‌گوید که به شرکت‌های خاص داده شده یا آن نهاد را متهم کرده که فرکانس‌های متعلق به بیت المال را تحویل نمی‌دهد. اگر در هر کجای دنیا چنین مسائلی در یک روزنامه محلی طرح شده بود، تا کنون نهادهای بازرسی تمام بازرسان خود را برای پیگیری مستقر کرده بودند اما در ایران خبری نیست!

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true