۸۰۰ میلیون دلار کالا از منطقه آزاد اروند صادر شد
۸۰۰ میلیون دلار کالا از منطقه آزاد اروند صادر شد
شبکه اقتصادوتجارت : معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند گفت: ۸۰۰ میلیون دلار کالای غیر نفتی از مرز تجاری شلمچه و بنادر آبادان و خرمشهر به خارج از کشور صادر شد.
موسوی عمده صادرات کالا از منطقه آزاد اروند را انواع محصول شیلات، مواد معدنی، مواد غذایی، میوه و تره بار، صیفی‌جات، فولاد و انواع مصالح ساختمانی عنوان کرد و گفت: عمده کالاهای صادر شده، به کشور عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است.
وی بیان کرد: در مهرماه سال جاری ۱۸۳ میلیون دلار کالای غیرنفتی از منطقه آزاد اروند صادر شد که از این میزان ۱۲۰ میلون دلار آن از طریق مرزشلمچه انجام شده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، رشد ۲۰۰ درصدی دارد.
معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند کشور عراق بعنوان مقصد اصلی صادرات کالا را بزرگترین شریک تجاری ایران دانست و گفت: صادرات از مرز بین المللی شلمچه به دلیل شرایط کرونایی چهار ماه متوقف شد ولی با تمهیدات اندیشیده شده روند صادرات از این مرز نسبت به هفت ماهه سال ۹۸ صادرات کاهش پیدا نکرده است.
وی با اشاره به بهره‌برداری از دستگاه ایکس‌ری کامیونی به منظور تسریع روند صادرات و واردات کالا در مرز شلمچه، اظهار داشت: مرز بین‌المللی شلمچه یکی از مهمترین مرزهای تجاری و اقتصادی کشور است که سالانه بیش از یک میلیارد دلار کالا و خدمات از این مرز به بزرگترین شریک تجاری کشورمان یعنی عراق صادر می‌شود.