۳۹۶ مجوز در دوره جدید مدیریت سازمان بورس صادر شد
۳۹۶ مجوز در دوره جدید مدیریت سازمان بورس صادر شد
اقتصادوتجارت : سازمان بورس و اوراق بهادار با اتصال به درگاه‌ ملی مجوزهای کشور به نشان(mojavez.ir) و ایجاد سامانه یکپارچه صدور مجوزهای نهاد مالی (سمین)، جهشی در بخش صدور مجوز نهادهای مالی ایجاد کرد و بدین طریق انحصار در این بخش شکسته شد.

به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، با شکسته شدن انحصار، پس از ۱۳ سال مجوز فعالیت شرکت کارگزاری جدید اعطا شد و در مجموع تاکنون ۲۲ مجوز در بخش کارگزاری‌ها صادر شده است که از این تعداد ۱۵ مورد موافقت اصولی، ۶ مورد مجوز تاسیس و یک مورد مجوز فعالیت بوده است.

همچنین در دوره مدیریت جدید سازمان بورس (از ۲۲ مهر ۱۴۰۰ الی ۲۱ اسفند ۱۴۰۱) در مجموع ۱۱۳ مجوز در بخش شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ اعطا شده است که از این تعداد ۶۸ مورد موافقت اصولی تاسیس و یا تبدیل بوده و ۴۵ مورد دیگر نیز مربوط به مجوز فعالیت است.

در مدت مشابه، ۱۸۲ مجوز در بخش صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعطا شده که از این تعداد ۵۸ موافقت اصولی، ۳۴ مجور تاسیس و ۹۰ مورد مجوز فعالیت بوده است. همچنین برای نخستین بار مجوز فعالیت صندوق‌های بخشی، تضمین اصل سرمایه، اهرمی و املاک و مستغلات صادر شده است.

همچنین مجموع صدور مجوز در بخش شرکت‌های خدمات‌دهنده همچون سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری و… به ۷۹ مورد می‌رسد که از این تعداد ۳۵ موافقت اصولی، ۲۵ مجوز تاسیس و ۱۹ مورد مجوز فعالیت بوده است.