۲.۱میلیون قرارداد آتی در بورس کالا دست به دست شد
۲.۱میلیون قرارداد آتی در بورس کالا دست به دست شد
اقتصادوتجارت : در ۹ ماهه امسال بیش از ۲ میلیون و ۱۳۹ هزار قرارداد آتی به ارزش ۱۱.۸ همت در بورس کالا دست به دست شد که به لحاظ ارزش افزایش ۲.۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرد. از این میزان قرارداد، ۳۰۸ هزار و ۲۱۵ قرارداد به ارزش ۱.۵ همت مربوط به ماه آذر بود.

به گزارش کالاخبر ، ارزش معاملات بازار قراردادهای آتی بورس کالای ایران تا پایان آذر امسال از ۱۱.۸ همت (هزار میلیارد تومان) فراتر رفت. حجم قراردادهای منعقده در بازار آتی نیز ۲ میلیون و ۱۳۹ هزار و ۶۸۱ قرارداد بود و از این میزان، ۳۰۸ هزار و ۲۱۵ قرارداد به ارزش ۱.۵ همت مربوط به آذر بود.

در جریان معاملات آذر، تعداد ۲۴۶ هزار و ۹۷۸ قرارداد آتی زعفران نگین منعقد شد و ارزش بیش از ۸۵۰ میلیارد تومانی برای آن به ثبت رسید.

زعفران نگین با این عملکرد معاملاتی و کسب سهم ۸۰ درصدی از حجم و ۵۴ درصدی از ارزش کل قراردادهای منعقده در ماهی که گذشت، توانست مقام نخست معاملات را در حجم و ارزش از آن خود کند. معامله گران این تعداد قرارداد را در ۳ سررسید دی و اسفند ۱۴۰۱ و اردیبهشت ۱۴۰۲ منعقد کردند.

این گزارش می‌افزاید: انعقاد ۵۲ هزار و ۱۲۰ قرارداد آتی صندوق طلا در ۳ سررسید آذر و بهمن ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ نیز ارزش نزدیک ۷۰۳ میلیارد تومانی را در بازار به ثبت رساند. قراردادهای مذکور ۱۷ درصد از حجم و ۴۵ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داد و این دارایی پایه رتبه دوم را در هر دو پارامتر حجم و ارزش معاملات ماهانه به دست آورد.

بر این اساس در ۲ سررسید تحویل آذر و دی امسال نیز ۹ هزار و ۱۱۷ قرارداد آتی نقره در بازار منعقد شد و ارزش نزدیک ۲۲ میلیارد و ۴۶۲ میلیون تومان برای آن به ثبت رسید.

تا پایان آذر و در ۹ ماهه نخست امسال نیز در مجموع یک میلیون و ۶۹۶ هزار و ۱۲۱ قرارداد آتی زعفران به ارزش بیش از ۷ هزار میلیارد تومان (همت) منعقد شد.

همچنین ۳۹۳ هزار و ۹۷ قرارداد آتی صندوق طلا به ارزش ۴.۶ هزار میلیارد تومان منعقد شد و معاملات قرارداد آتی نقره نیز به انعقاد ۵۰ هزار و ۴۶۳ قرارداد به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان منجر شد.