یارانه ۱۲۰هزارتومانی در راه است/ با یارانه جدید چقدر غذا می توان خرید؟
یارانه ۱۲۰هزارتومانی در راه است/ با یارانه جدید چقدر غذا می توان خرید؟
شبکه اقتصادوتجارت : نقشی که یارانه‌ها در گرانی‌های بیشتر ایفا می‌کنند کاملا واضح ومشهود است . سیاست‌های نادرست پولی باعث شده است که در دو سال گذشته قیمت کالاهای اساسی جهش قیمت داشته باشند و منجر به افزایش نرخ فقر شوند.
طی ماه‌های گذشته با توجه به وضعیت تامین کالاهای اساسی و مشکلاتی که در این رابطه برای مردم وجود داشت، مجلس طرح یک فوریتی طرح تامین کالاهای اساسی را مصوب کرد که طی آن پیشنهاداتی در رابطه با توزیع کالاهای اساسی در قالب کالابرگ یا کارت الکترونیک مطرح بود. در این مدت نیز قرار بود سازمان برنامه و بودجه طرح را بررسی کند و در رابطه با تامین منابع آن تصمیم‌گیری شود.
آنطور که در نهایت کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مصوب شده از این حکایت دارد که دولت ملزم به پرداخت یارانه تامین کالاهای اساسی خواهد کرد.
براین اساس قرار است مبلغ ۱۲۰ هزار تومان برای هریک از افراد سه دهک اول و ۶۰ هزار تومان برای هر یک از سایر دهک‌ها واریز شود که به حساب کارت یارانه نقدی آنها خواهد بود.
طبق پیش‌بینی صورت گرفته این یارانه قرار است به خانواده‌های کم برخوردار تعلق می‌گیرد که ظاهرا افراد شناسایی شده در طرح معیشت خانوار خواهند بود
یارانه‌هایی که دولت در ماه‌های آینده به هر ایرانی مشمول می‌پردازد تقریبا به ۱۶۰ هزار تومان می‌رسد که حالا ارزش آن فقط ۵ تا ۶ دلار است، اما همین یارانه کم ارزش خسارت سنگینی به اقتصاد کشور وارد کرده و بنا به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس موجب رشد ۱۵ درصدی پایه پولی و افزایش تورم و گسترش فقر در دو سال گذشته شده است.
 
آمارهای رسمی اعلام کرده‌اند که حدود ۶۰ میلیون نفر یا ۷۵ درصد ایرانی‌ها محتاج انواع یارانه هستند و البته پرداخت این یارانه‌ها اقتصاد کشور را به ورطه سیکل معیوبی انداخته است که هرروز فقر را بیشتر و بیشتر می‌کند.
یارانه نقدی، یارانه معیشتی و حالا کالابرگ معیشتی مجموع یارانه‌هایی است که دولت به خانواده‌های ایرانی می‌پردازد که از این میان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی و ۵۵ هزار تومان یارانه معیشتی است و بنا شده که ۶۰ هزار تومان دیگر به مجموع این یارانه‌ها اضافه شود.
به این ترتیب مجموع یارانه پرداختی به هر نفر مشمول، تقریبا به ۱۶۰ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد. ۱۶۰ هزار تومانی که در واقع حالا فقط به اندازه ۵-۶ دلار ارزش دارد اما دولت برای همین ۵-۶ دلار ناقابل، هزینه سنگینی به اقتصاد و معیشت خانواده‌ها وارد می‌کند