کل تولید کالاهای مهم و اساسی باید در بورس کالا عرضه شود/ رشد عرضه خودرو در بورس راهکار تعادل بازار
کل تولید کالاهای مهم و اساسی باید در بورس کالا عرضه شود/ رشد عرضه خودرو در بورس راهکار تعادل بازار
اقتصادوتجارت : اعضای کمیسیون عمران مجلس امروز (یکشنبه ۴ دی ماه) طی بازدید از بورس کالای ایران و آشنایی با فرآیندهای معاملاتی در بازارهای مختلف، در نشستی مشترک با رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیرعامل بورس کالای ایران و قائم مقام و مدیران ارشد بورس کالا بر لزوم تقویت شفافیت اقتصادی و حذف رانت به واسطه عرضه کامل محصولات تولیدی کشور در بورس کالا تاکید کردند.

به گزارش کالاخبر، محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس در این نشست گفت: باید به کمک سیاست گذاران شرایطی مهیا شود تا کل تولیدات محصولات مهم و کالاهای اساسی کشور در بورس کالا عرضه شود تا زنجیره ای از شفافیت در مبادلات کالایی ایجاد شود؛ در این زمینه اینکه یک شرکت تولیدی تنها بخشی از محصولاتش را در بورس کالا عرضه کند و بخشی دیگر را خارج از بورس بفروشد مورد قبول نیست.

رضایی کوچی ادامه داد: همچنین در حوزه ساخت یک میلیون مسکن در سال، یکی از موضوع های مهم، تامین مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد است که در این بخش نیز باید همه سیمان و فولاد در زنجیره تولید در بورس کالا عرضه شود تا از این مسیر در حوزه تولید مسکن خللی ایجاد نشود.

وی اظهار داشت: برای ورود کل تولیدات در بورس کالا به زودی نشستی با وزیر صمت و رییس سازمان بورس در کمیسیون عمران برگزار خواهد شد تا مقدمات برای ورود کل تولیدات کالاهای مهم در بورس کالا مهیا شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا نیز گفت: هر جا شاهد رشد قیمت کالاها هستیم یعنی عرضه متناسب با تقاضا انجام نشده است و در بحث خودرو نیز باید با رشد عرضه ها در بورس کالا به سمت تعادل بازار خودرو قدم برداریم.

رضایی کوچی تصریح کرد: بورس کالا به عنوان یک بستر شفاف برای مبادلات، شرایط واقعی بازار را به سیاست گذاران مخابره می کند و به نوعی در مواقع التهاب بازارها، هشدار وضع بازار را به متولیان گوشزد می کند که تاکید می شود عرضه کامل تولیدات در بورس کالا راهکار حرکت به سمت تعادل در بازارهای کالایی است.