شبکه اقتصادوتجارت : به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و تشویق شهروندان به مطالعه، برنامه های متنوع هفته کتاب و کتابخوانی در منطقه دارالمومنین برگزار می شود.

سعید تیموری معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه، با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی و نقش آن در توسعه فرهنگ عمومی گفت: این برنامه ها با هدف جریان سازی فرهنگی، ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و کمک به ارتقای سرانه مطالعه، برای شهروندان دارالمومنین برگزار شده است.

تیموری با اشاره به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا که موجب شده امسال بیشتر برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی با بهره گیری از ظرفیت شبکه های مجازی برگزار شود، گفت: برنامه ها با تأکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت ها و منابع منطقه در نظر گرفته شده که تجلیل از ناشران محلی، برپایی نمایشگاه کتاب، رونمایی کتاب، دیدار مجازی با نویسنده، برگزاری مسابقات مرتبط با حوزه کتاب در فضای مجازی محلات و مسابقه کتابخوانی سلام بر ابراهیم تنها بخشی از این برنامه هاست که با مشارکت اداره‌ روابط عمومی منطقه درحال برگزاری است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه همچنین معرفی کتاب های پر فروش سال، نذر کتاب، تهیه موشن گرافی و پادکست های صوتی با محوریت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، توزیع کتاب در مراکز فرهنگی کم برخوردار با کمک خیرین فرهنگی را از دیگر برنامه های درنظرگرفته شده عنوان کرد.

تیموری با بیان اینکه ارتقای سرانه مطالعه، علاوه بر افزایش سطح دانش عمومی، جامعه را از آسیب های اجتماعی مصون می دارد، از بروزرسانی کتابخانه سراهای محلات منطقه خبر داد و افزود: برای این منظور نسبت به رفع کمبود کتاب و بروزرسانی منابع مطالعاتی در سراها، کتابخانه های پایگاه های مذهبی و مراکز فرهنگی مرتبط با شهرداری اقدام  شده است. علاوه بر این، سایر مشکلات کتابخانه ها بررسی  می شود تا در الویت تجهیز توسط شهرداری منطقه قرار گیرد.

نذر کتاب و اهدای کتاب به اقشار نیازمند منطقه از دیگر برنامه هایی است که همزمان با هفته کتاب در نظر گرفته شده است. تیموری با بیان اینکه شهروندان می توانند در هدیه کتاب به هم محله ای های نیازمند سهیم باشند، از طرح مبادله کتاب نیز خبر داد و اضافه کرد: با هدف بالا بردن انگیزه مطالعاتی در بین افراد و نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی، امکان تعویض کتاب های مطالعه شده و بلا استفاده افراد در منزل با کتاب های مورد نیاز و تازه فراهم شده است. گفتنی است؛ علاقه‌مندان با تحویل کتاب خود به غرفه تحویل کتاب و پایگاه های کتاب سرای محلات، می‌توانند کتابهای قدیمی را با کتابهای نو تعویض کنند.