چه دولت هایی از شکست ترامپ وپیروزی بایدن ضرر میکنند؟
چه دولت هایی از شکست ترامپ وپیروزی بایدن ضرر میکنند؟
شبکه اقتصادوتجارت : کمتر از سه روز دیگر انتخابات تاریخی آمریکا آغاز می شود انتخاباتی بی سابقه که هیجان آن را به کل جهان سرایت داده است. از اروپا تا اسیا و خاورمیانه منتظر هستند که چه کسی بالاخره صاحب اتاق بیضی می شود تا بار دیگر توازن و نظم به جهان بازگردد.
اگرچه بسیاری از دولت‌های جهان پایان ریاست جمهوری نامتعارف‌ترین رئیس جمهوری امریکا را جشن خواهند گرفت با این حال، باخت او به ضرر برخی از رهبران و دولت‌های جهان خواهد بود به خصوص برای ترکیه، اسرائیل و کره شمالی و خروج ترامپ از کاخ سفید آنان را با چالش‌های تازه‌ای مواجه خواهد ساخت.
ترکیه، کره شمالی و اسرائیل در صورت شکست ترامپ در انتخابات با بیشترین چالش‌ها مواجه خواهند شد. همچنین، چین و سایر کشور‌های جهان نیز در صورت پیروزی بایدن با وضعیتی پیچیده مواجه خواهند شد.
نشریه ساوت “چاینا مورنینگ پست” چاپ هنگ کنگ با اشاره به این که در صورت باخت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا او تنها بازنده نخواهد بود می‌نویسد: “اگرچه بسیاری از دولت‌های جهان پایان ریاست جمهوری نامتعارف‌ترین رئیس جمهوری امریکا را جشن خواهند گرفت با این حال، باخت او به ضرر برخی از رهبران و دولت‌های جهان خواهد بود به خصوص برای ترکیه، اسرائیل و کره شمالی و خروج ترامپ از کاخ سفید آنان را با چالش‌های تازه‌ای مواجه خواهد ساخت.
رهبران اقتدارگرای کشور‌های مذکور نگران آن خواهند بود که خروج ترامپ از کاخ سفید امریکا را به سیاست خارجی متعارف‌تری بازگرداند و ارزش‌های جهان شمولی، چون دموکراسی، حقوق بشر و مقابله با تغییرات اقلیمی در دستور کار قرار گیرند.
این موضوع تهدیدی برای “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی خواهد بود. برخلاف ترامپ، بایدن بدون پیش شرط با کیم دیداری نخواهد داشت و تحریم‌ها علیه آن کشور را لغو نخواهد کرد.
“محمد بن سلمان” ولیعهد عربستان بازنده‌ای دیگر در صورت شکست ترامپ در انتخابات خواهد بود. او روابط شخصی نزدیکی را با ترامپ داشته و خروج امریکا از برجام به نفع او بود.
در جریان پرونده قتل “جمال خاشقجی” در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸ همین روابط نزدیک شخصی سبب شد فشار زیادی از سوی امریکا علیه عربستان وارد نشود. پیروزی بایدن، اما موضوع بازگشت به برجام و مسئله حقوق بشر را مطرح خواهد ساخت که برای بن سلمان ناخوشایند خواهد بود.
“رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری ترکیه نیز از شکست احتمالی ترامپ ضر خواهد کرد. ترامپ میان او و کنگره ایستاده بود که خواستار وضع تحریم علیه ترکیه به دلیل خرید سامانه موشکی دفاع هوایی اس – ۴۰۰ از روسیه است. نمایندگان کنگره استدلال می‌کنند ترکیه به عنوان عضوی از ناتو نباید چنین خریدی را انجام می‌داد. با این حال، ترامپ با خواست کنگره موافقت نکرده است.
روابط شخصی ترامپ با اردوغان منجر به موافقت امریکا با خروج نیرو‌های امریکایی از نواحی کردنشین در شمال سوریه شد اقدامی که ورود نیرو‌های نظامی ترکیه به آن مناطق را به دنبال داشت. ترامپ کرد‌ها را در حالی تنها گذشت که در مبارزه علیه داعش شریک امریکا بودند.
علیرغم آنکه ترامپ تعرفه‌های سنگین تجاری را علیه چین وضع کرده با این وجود، چین نیز نسبت به پیروزی بایدن نگران است چرا که می‌داند بایدن می‌تواند اجماعی جهانی را علیه چین ایجاد کند و فشار اقتصادی و فناوری را بر آن کشور افرایش دهد. در نتیجه، چین نیز اطمینان زیادی نسبت به سودمند بودن پیروزی بایدن ندارد.
در مورد روسیه، ترامپ با زیر سوال بردن ناتو و فشار بر اعضای دیگر آن پیمان از جمله آلمان باعث تضعیف ناتو شده است اقدامی که در راستای منافع روس‌ها بود. در نتیجه، شکست ترامپ در انتخابات به نفع روسیه نیز نخواهد بود.
برای بولسونارو در برزیل، ترامپ یک الگوی معنوی بوده است. رئیس‌جمهوری برزیل نگران پیروزی بایدن خواهد بود. این ترامپ بود که محدودیت واردات گوشت برزیلی به امریکا را لغو کرد و از پیوستن برزیل به سازمان همکاری و توسعه اقتصادی حمایت کرد.
همچنین، نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل از شکست ترامپ بیشترین آسیب را متحمل خواهد شد. ترامپ حاکمیت اسرائیل بر مناطق مورد مناقشه جولان را برسمیت شناخت و سفارت امریکا را از تل آویو به اورشلیم (بیت المقدس) انتقال داد. او همچنین، باعث تقویت نیرو‌های ملی‌گرا در اسرائیل شد؛ امری که در تاریخ ریاست جمهوری امریکا بی‌سابقه بوده است. نتانیاهو نگران است بازگشت بابدن به برجام تهدیدات امنیتی علیه اسرائیل را افزایش دهد”
در این میان ایران نیز از قائله مستثنی نیست چراکه اقتصاد کشور به این انتخابات گره زده شده و همچنین تحریم ها نیز کمرشکن!دکتر علیرضا سلطانی استاد دانشگاه و کارشناس ارشد حوزه اقتصاد سیاسی بین الملل معتقد است که اگر بایدن پیروز شود شرایط اقتصادی کشور تاثیر روانی و سیاسی خواهد گذاشت اما در مقابل اگر ترامپ پیروز شود حتی رویارویی نظامی نیز محتمل است.