«چالش مومو» ، واقعیت یا خیال
«چالش مومو» ، واقعیت یا خیال
شبکه اقتصادوتجارت : باگذشت دو سال اندی از بازی «نهنگ آبی» که به دست فراموشی سپرده شد، ارسال لینک واتس آپی «مومو» مطرح شد که تصویر پروفایل آن، تصویری از یک دختری است که به شکل بسیار زشتی همراه با یک خنده جوکر مانند، در آمده است.
شهریور سال ۹۶ بود که رسانه‌ها از چالشی در فضای مجازی خبر دادند که با انجام تماس آنلاین اینترنتی انجام می‌شد و ترس و وحشتی بین والدین سراسر دنیا ایجاد کرده بود، بازی غیر نرم‌افزاری مخفیانه ۵۰ مرحله‌ای با عنوان «نهنگ آبی» و اکنون با گذشت حدود دو سال و نیم از آن، طی روز‌های گذشته موضوع ارسال یک اکانت واتس آپی به نام «مومو» مطرح شده است.

  زمانی که بازی غیر نرم افزاری مخفیانه چالش «نهنگ آبی» مطرح شد، نشانه‌هایی از آن در چند کشور نیز گزارش شد، در این چالش از مخاطبان خود که بیشتر نوجوانان بودند، خواسته می‌شد که روزانه کاری را که از آن‌ها خواسته شده، انجام دهند و در پایان، عکس یا فیلمی از خود بفرستند تا بتوانند وارد مرحله بعد شوند.
پدیدآورنده این بازی فردی بود به نام «فیلیپ بودکین» دانشجوی ۲۲ ساله اخراجی که در نهایت دستگیر و محکوم شد.
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که «نهنگ آبی» در اصل ساختگی و اغراق شده است و هیچ بازی رایانه‌ای نمی‌تواند منجر به خودکشی افراد شود در حالی که بحران نوجوانی و اختلال افسردگی ممکن است افراد را وادار کند تا به مرگ بیاندیشند.
در واقع تصویر پروفایل «مومو» فتوشاپ یا ویرایش شده نیست، بلکه تصویری از یک مجسمه از مجموعه آثار عروسک‌های نمایشگاه توکیو ژاپن است که قسمت‌هایی از آن بریده شده و فقط تصویر صورت زشت آن در پروفایل نمایش داده شده است.
این موجود در افسانه‌های ژاپنی، یک موجود وحشتناک و پرنده‌ای است که طبق افسانه ها، گاهی اوقات اقدام به دزدیدن بچه‌ها نیز می‌کرده، تصویر «مومو» اولین بار در اینستاگرام فردی به نام «ناناکو» که یک عروسک ساز است، منتشر شد و پس از آن به شهرت جهانی دست یافت.
گفته می‌شود این بازی ابتدا از طریق فیس بوک و فقط از طریق یک پیام در آرژانتین آغاز شد و بعد‌ها در ایالات متحده، آلمان، فرانسه و دیگر کشور‌ها گسترش یافت.
پس از انتشار این بازی در فیس بوک، اکنون این چالش در واتس آپ اقدام به انتشار کرده است. این در حالیست که برخی کارشناسان حوزه نرم افزاری، این چالش را حقه‌ای برای سرقت اطلاعات کاربران می‌دانند و برخی دیگر نیز آن را یک چالش بیمارگونه، همچون «نهنگ آبی» نامیده اند.
کارشناسان حوزه نرم افزاری معتقد هستند که با ورود به چالش «مومو» امکان سرقت اطلاعات کاربران، ایجاد مزاحمت‌های تلفنی در اثر ذخیره شماره تلفن شما در پروفایل مومو، دریافت وقت و بی وقت پیام‌های خشونت آمیز و تصاویر وحشتناک و امکان اخاذی و باج خواهی از افراد وجود دارد و از آنجایی که این چالش در واتس اپ انتشار می‌یابد و ذخیره هر شماره‌ای در واتس اپ، منجر به ذخیره شماره فرد در واتس اپ طرف مقابل می‌شود، بنابراین با اولین پیامی که به «مومو» ارسال کنید، در واقع شماره خود را به او داده اید و او می‌تواند از طریق همین شماره اقدام به ایجاد مزاحمت برای شما کرده و حتی پس از حذف اکانت واتس اپ و ایجاد یک حساب جدید، از همان شماره استفاده کند به این ترتیب «مومو» بار دیگر شما را خواهد یافت و می‌تواند ارسال پیام‌های تهدید آمیز خود را از سر بگیرد.

*نخستین هشدار به والدین در ایران

به نظر می‌رسد پلیس فتا استان فارس نخستین نهادی بود که طی چند روز گذشته نسبت به ارسال کلیپ‌های «مومو» به شهروندان هشدار داد و از والدین خواست تا مراقب فرزندان خود باشند.
سرهنگ حشمت الله سلیمانی رئیس پلیس فتا استان فارس در این باره گفت: در روزھای اخیر شاھد مطرح شدن چالش «مومو» در این استان بودیم و برخی کاربران که بیشتر آنھا دانش آموز هستند، پیام‌ھایی حاوی محتوا و تصاویر «مومو» از طریق اپلیکیشن واتس اپ دریافت کرده‌اند.
وی ادامه داد: رسیدگی به ارسال پیام‌ھا و کلیپ‌ھای موسوم به «مومو» به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و به زودی افرادی که ھدف آن‌ها آزار و اذیت دانش آموزان است، گرفتار قانون می‌شوند.
سلیمانی از والدین خواست در این مورد دقت بیشتری داشته باشند و تھدید‌های ارسال کنندگان کلیپ‌ھای «مومو» را جدی نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل نکنند.
وی اضافه کرد: انتظار داریم والدین در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آنھا صحبت کنند و نگرانی آنھا را کاھش دھند، زیرا والدین درک بھتری نسبت به تھدیدات فضای مجازی و شبکه‌ھای اجتماعی دارند.
رئیس پلیس فتا استان فارس افزود: «مومو» یک اکانت واتس اپی است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی آن دریافت می‌کند و پس از شروع به گفتگو از سوی حساب کاربری «مومو»، فرد به رفتارھای خطرناک دعوت می‌شود.
سلیمانی اضافه کرد: برخی کاربران واتس اپ از حساب‌ھای کاربری با شماره ایرانی یا خارجی، پیام‌ھایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آنھا خواسته شده بود در چالش «مومو» شرکت کنند و بررسی‌ھای گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیام‌ھا با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.
وی افزود: متاسفانه برخی خانواده‌ھا در پی ارسال پیام‌ھا و کلیپ‌ھای چالش «مومو» برای فرزندانشان، به جای راھکارھای فنی و صحبت کردن با آنھا نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در آن‌ها می‌شوند.
رییس پلیس فتا استان فارس، موج جدید مزاحمت‌ھای موسوم به «مومو» را ناشی از افزایش حضور دانش‌آموزان در فضای اینترنت دانست و گفت: پلیس فتا پیشتر در مورد خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس اپ ھشدار داده بود، ولی متاسفانه ھمچنان شاھدیم که کلاس‌ھای مجازی به جای شیکه آموزشی دانش‌آموزان (شاد) در واتس اپ تشکیل می‌شود و والدین ناگزیر ھستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دھند و ھمین موضوع زمینه این گونه مشکلات را فراھم کرده است.
سلیمانی، همچنین از والدین و معلمان خواست: به ھیچ وجه دانش‌آموزان را به استفاده از پیام رسان‌ھای خارجی برای آموزش مجازی ھدایت نکنند و مراقبت‌ھای لازم را ادر این زمینه نجام دھند و در صورتی که به ھر دلیل نیاز به استفاده از فضای دیگر غیر از برنامه شاد بود، از پیام رسان‌ھای داخلی استفاده کنند.
وی، مراقبت از داده‌ھای خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه‌ھای اجتماعی و همچنین آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راھکار اصلی پیشگیری از این مشکلات دانست و افزود: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین با ارائه آموزش‌ھای لازم به دانش‌آموزان از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری کنند.