چابهار برای ایجاد سایت پرتاب ماهواره تحقیقاتی مهیا می‌شود
چابهار برای ایجاد سایت پرتاب ماهواره تحقیقاتی مهیا می‌شود
اقتصادوتجارت : مسوول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به اهمیت موقعیت راهبردی چابهار و اینکه به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران معروف است گفت: برای ایجاد سایت پرتاب ماهواره سنجشی و تحقیقاتی در چابهار آماده هستیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد چابهار و به نقل از ایرنا، نصرالله ابراهیمی شامگاه شنبه در دیدار با رییس سازمان فضایی ایران در منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: ایجاد این سایت موجب تقویت روابط بین ایران و کشورهای هدف از جمله چین و هند در زمینه بهره‌مندی از علوم فضایی می‌شود و بر این باوریم که منطقه آزاد چابهار علاوه بر اینکه در آینده‌ای نه‌چندان دور به قطب فولاد و پتروشیمی کشور تبدیل می‌شود این ظرفیت را دارد که برای پرتاب ماهواره‌های تحقیقاتی و سنجشی و تحقیقاتی مهیا شود.

وی با تاکید بر اینکه چابهار باید به قطب دانش و تکنولوژی ایران اسلامی در کنار سایر مزیت‌های رقابتی اقتصادی تبدیل شود ادامه داد: این موضوع در اسناد بالادستی ما آمده است و تلاش می‌کنیم که مجموعه‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های نوین در این خطه از میهمن عزیزمان راه‌اندازی و فعال شوند.

به گفته ابراهیمی، پیشرفت در بحث تکنولوژی‌های جدید و ایجاد رقابت مثبت در برنامه‌های کلان کشور مد نظر ما است و در این خصوص آماده همکاری با سازمان فضایی ایران هستیم و ایجاد پایگاه تحقیقاتی پرتاب ماهواره برای جهت‌گیری فعالیت‌ها به سمت دانش پایه موجب اعتباربخشی و اقتدار علمی در همه زمینه‌ها خواهد شد.

“حسن سالاریه” رییس سازمان فضایی ایران نیز عنوان کرد: موقعیت چابهار را برای پرتاب ماهواره‌های تحقیقاتی و انواع کاوشگرها مناسب ارزیابی کردیم و می‌خواهیم در این منطقه راهبردی و اقیانوسی این موضوع مهم را دنبال کنیم.

سازمان فضایی ایران به اختصار ایسا (به انگلیسی: ISA) که وظیفه دارد برای استفاده از فضا و گسترش فناوری‌های فضایی در کشور با استفاده از دانش بومی و همکاری‌های بین‌المللی برنامه‌ریزی کند، توسعه فناوری ماهواره‌ای و مخابرات فضایی، سنجش از دور، پرتاب و حمل و نقل فضایی از یک طرف و توسعه منابع انسانی، ایستگاه‌های زمینی و زیرساخت‌های مناسب برای هدایت و کنترل ماهواره‌ها از دیگر سو، محور فعالیت‌های سازمان فضایی ایران است.