پوست موز مافیا زیر پای شرکت دخانیات ایران
پوست موز مافیا زیر پای شرکت دخانیات ایران
اقتصادوتجارت : طی روزهای گذشته هدیه داده شده به خبرنگاران در مراسم تکریم افضلی و معارفه محمد شیخان مدیرعامل جدید شرکت دخانیات ایران خبرساز شده است.

اقتصادو تجارت ؛برخی رسانه‌ها با انتشار عکس‌هایی از پاکت سیگار بهمن مدعی شدند که محمد شیخان؛ مدیرعامل جدید شرکت دخانیات ایران به خبرنگاران حاضر در این مراسم یک باکس سیگار بهمن هدیه داده است.

پوست موز مافیای دخانیات زیر پای شرکت دخانیات ایران

این در حالی است که شیخان ۲۰ آذرماه معارفه شده و هیچ اطلاعی نیز از بسته اهدایی این شرکت به خبرنگاران حاضر نداشته است. وی حتی طی توییتی به این مسئله واکنش نشان داد و نوشت: سالهاست که برای میهمانان گرانقدر شرکت دخانیات (از جمله خبرنگاران عزیز)، بسته‌ی تعریف شده‌ای شامل محصولات تولید داخل همین شرکت، در قالب هدیه تقدیم می‌شده که من هم امروز عصر و پس از مراسم تکریم و معارفه، از این روند مطلع شدم. از همکارانم خواستم این روند، دیگر تکرار نشود.

پوست موز مافیای دخانیات زیر پای شرکت دخانیات ایران

مرسوم است که نهادهای دولتی و خصوصی همواره به رسم تقدیر و تشکر هدیه‌ای را به خبرنگاران از سوی روابط عمومی نه مدیرعامل تقدیم می‌کنند و همانگونه که روابط عمومی شرکت دخانیات ایران اعلام کرده بود اهدای محصولات تولیدی این شرکت بصورت اختیاری و یا به درخواست مدعوین مرسوم بوده است. اما در روز مراسم چه رخ داده بود که در حاشیه‌ی رفت؟ در مراسم معارفه مدیرعامل جدید شرکت دخانیات، محمد شیخان سخنان متفاوتی گفت.

شیخان در سخنان خود در روز معارفه به قراردادی بین دولت وقت با شرکت‌های خارجی دخانیات اشاره کرده بود که علت اصلی وضعیت امروز شرکت دخانیات ایران و سهم آن از بازار داخل است.

شیخان گفته بود: «آنهایی که سال ۸۱ پای شرکت‌های خارجی را به صنعت دخانیات باز کردند، خیانت کردند و اکنون ما شاهد این هستیم که سهم زیادی از بازار داخل ما متعلق به شرکت‌های خارجی بوده است. قراردادهایی که در زمان «دولت اصلاحات» در خصوص دخانیات کشور امضا شد ننگین‌تر از قرارداد «ترکمن چای» و «گلستان» بود چرا که این صنعت و تولید را با بحران مواجه کرد» و این به مذاق مافیای دخانیات در کشور خوش نیامد و در همان روز معارفه مدیرعامل جدید، دست به حاشیه‌سازی برای وی بردند و تاکید دارند که شرکت دخانیات ایران را مثل گذشته به جای کار و تولید درگیر حواشی کنند تا در این اثنا بتوانند همچون گذشته با عقب نگه داشتن صنعت دخانیات داخلی در بازار ایران جولان بدهند.

محمد شیخان در کسوت مدیرعامل شرکت دخانیات ایران برای اولین بار از تقدیم رانت‌های ویژه به برخی از شرکت‌های دخانیات خارجی انتقاد کرد. احتمال اینکه مافیای این صنعت در اولین روز کاری این مدیر جوان که خارج از عرف مدیران پیشین با تهاجم به فسادهای موجود در این صنعت کار خود را شروع کرد بخواهد انتقام گیری کند جای تعجب ندارد و احتمالاً این رشته سر درازی دارد.