پنجره مذاکره تا ابد باز نخواهد ماند
پنجره مذاکره تا ابد باز نخواهد ماند
اقتصادوتجارت : سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: ایران به دنبال راستی آزمایی عملی اجرای تعهدات آمریکا ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. یکی از خطوط اصلی ما در ادامه گفت‌وگو‌ها و مذاکرات خواهد بود و درباره راهبرد طرف مقابل صحبت نمی‌کنم.
  • سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ گفت.

به گفته خطیب زاده ایران با عزم و اراده جدی وارد وین شده و طرف‌های مقابل باید این پنجره فرصت را مغتنم بشمرند، چون تا ابد باز نخواهد ماند.

مذاکرات وین امروز ساعت ۱۴ به وقت محلی آغاز می‌شود و به گفته سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اگر آمریکا برای حل و فصل بن‌بست‌ها به وین نیاید شرایط سخت خواهد شد.او در پاسخ به سؤالی گفت که هیچ گفت‌وگوی دوجانبه‌ای با هیأت آمریکایی در وین صورت نخواهد گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات رابرت مالی درباره مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در وین گفت: اگر آمریکا برای رفع تحریم‌ها و رفع واقعی تحریم‌ها بیاید می‌تواند بلیت بازگشت به اتاق برجام را دریافت کند وگرنه همچنان در میز برجام باقی خواهد ماند. آنچه برای ایران مهم است اطمینان از رفع تحریم هاست و امیدواریم طرف‌های مقابل به این اولویت و دغدغه ایران احترام بگذارند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره تحرکات رژیم صهیونیستی و یادداشت مشترک وزرای خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی اخیر بیان کرد: این‌که وزیر خارجه انگلیس در شب گفت‌وگو‌های وین با طرفی که از روز اول تمامی تلاشش را کرده که برجام امضا نشود و از بین برود و بخشی از اقدامات سرکشانه دولت قبلی آمریکا در خروج از برجام بوده و امروز هم به عنوان مخالف اصلی گفت‌وگو‌ها در وین و احیای برجام است، وقتی این آرایش را می‌بینید در برخی کشور‌های اروپایی با اراده لازم برای رفع تحریم‌ها به وین نمی‌آیند و به دنبال زمینه‌هایی هستند که این مذاکرات تطویل یابد و اجرای برجام به صورت موثر اتفاق نیفتد.

خطیب زاده در ادامه از مداخله جویی‌های رژیم صهیونیستی در مذاکرات وین گفت: هدف رژیم اشغالگر قدس برای بر هم زدن نظم بین‌المللی است. برای ما هم نیت و اراده و اقداماتی که رژیم اشغالگر قدس در برهم زدن توافق برجام از روز اول انجام داده روشن است. ایران و ۱+۴ به عنوان اعضای باقیمانده در برجام توافقی کنند که نتیجه آن رفع تحریم‌ها باشد.

خطیب زاده در ادامه روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین را ارج نهاد و گفت: برای ما فلسطین یک آرمان بدون خدشه است و رنج و آلام این مردم از ذهن مردم ایران پاک نمی‌شود. رژیم صهیونیستی به صورت سیستماتیک در نقض حقوق مردم فلسطین عمل می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ضمن تأکید بر عزم جمهوری اسلامی برای حمایت و حفاظت از حقوق حقه مردم فلسطین، عادی سازی روابط برخی کشور‌های اسلامی و عربی با این رژیم را محکوم کرد.

وی درباره سفر کاظمی قمی به افغانستان نیز گفت:‌ این سفر در راستای گفت‌وگو‌های ما با همه طرف‌های افغانستانی به شمول هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان وطالبان بوده است. شرایط امروز افغانستان را خطیر می‌دانیم از حیث اینکه زمستان آغاز شده و مردم افغانستان در فشار‌های اقتصادی شدید هستند. ایران نمی‌تواند نسبت به وضعیت مردم افغانستان بی تفاوت باشد. تلاش کردیم گذرگاه‌ها را باز نگهداشته و مراودات صورت بگیرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: در کنار مردم افغانستان همچنان خواهیم بود. در سفر کاظمی قمی گفته شد هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان مسئولیت خطیری در حفظ امنیت مرز‌های افغانستان را دارند. گروه‌های تروریستی در حال سر و سامان دادن اقدامات تروریستی هستند و داعش تهدید علیه امنیت افغانستان و منطقه است. به همکاری خود ادامه می‌دهیم که برای آینده افغانستان روز‌های بهتری داشته باشیم.

وی درباره سفر گروسی به تهران نیز گفت: گفت‌وگوهای خوبی در سطوح مختلف انجام شد و این گفت‌وگوها ناتمام ماند، ولی بندهای توافقی تقریبا نهایی شده و هیأت ایران طی روزهای آتی برای نهایی کردن متن با آژانس مراوداتی را خواهد داشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی گفت: رژیم صهیونیستی جز ترور و گردنکشی و نقض سازمان یافته حقوق بین‌الملل کاری صورت نداده است. خصومت این رژیم با ایران مشخص است. درباره برخی روایت سازی‌ها در مطبوعات بین‌المللی باید بگویم این روایت سازی‌ها نکته جدیدی نیست. در شرایطی هستیم که متاسفانه سیاسیون از رسانه برای مهندسی اخبار استفاده می‌کنند و کارخانه‌های ایجاد خبرهای گمراه کننده را ایجاد و به شرافت و اصالت رسانه‌ها رحم نمی‌کنند. رسانه‌های ما برای برخورد با این روایت سازی های جعلی با دقت عمل کنند.

خطیب‌زاده درباره اتهام زنی‌های اخیر بحرین به ایران که از سوی وزارت کشور بحرین عنوان شده نیز بیان کرد: از این نوع دست اتهام زنی‌ها در این مدت کم نداشتیم به ویژه در روزهای نزدیک به گفت‌وگوهای وین و برخی کشورها با اشتباهات محاسباتی به این دامن زدند.

سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد:‌ توصیه به همسایگان این است که هر چه زودتر به دامن گفت‌وگوهای منطقه‌ای و مراودات درون منطقه‌ای برگردند.

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی درباره هواپیمای اوکراینی گفت: ایران طی ماه‌هایی که پس از اتفاق بسیار ناگوار مسئولیت پرونده را به صورت فنی بر عهده نهادهای فنی گذاشت تلاش داشت به صورت مسئولانه و با تمام ابعاد همکاری پیگیری کند ماه‌های اول تلاش کردیم از بعد فنی و روابط دوجانبه با اوکراین این موضوع را با تشکیل کارگروه‌های مشترک جلو ببریم. ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار می‌گویم که برخی کشورها به دنبال تجارت از غم و اندوه و این ناراحتی خانواده‌های داغدار هستند. دولت اوکراین از کم و کیف و سطح همکاری‌ها هم برای روشن شدن ابعاد فنی و حقوقی و دیگر ابعاد مطلع است و دادگاه مسیر خود را طی می‌کند. بهتر است در این بستر فنی و حقوقی که کار دنبال شده، موضوع را دنبال کنند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر باقری به منطقه (امارات و کویت) گفت: وزارت خارجه بخشی از اقداماتش را در حوزه همسایگی دنبال کرده است. باقری سفرهایی را به عمان و قطر داشت و این سفر تکمیل کننده سفرهای قبلی بود. چون معتقدیم آنچه در منطقه رخ می‌دهد باید در خود منطقه پیگیری شود این سفرها انجام می‌شود و ملاقات‌های بسیار خوبی در امارات و کویت انجام داد و تصمیمات خوبی اتخاذ شده است. روابط ما با این کشورها در ابعاد مختلف پیگیری می‌شود. تلاش می‌کنیم با ابزار گفت‌وگو در خصوص پرونده‌های اختلافی دیدگاه‌های خودمان را نزدیک کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست سران اکو و دستاوردهای آن بیان کرد: اجلاس اکو یک اجلاس منطقه‌ای اقتصادی است و پانزدهمین نشست بود و علاوه بر گفت‌وگوها در فرمت چندجانبه گفت‌وگوها دو، سه و چهارجانبه بین سران صورت گرفت.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره قرارداد گازی با ترکمنستان و پیشنهاد وزارت نفت برای تهاتر کالا و خدمات نیز گفت:‌ از قبل توافقاتی بین ایران و ترکمنستان انجام شده و درباره بازپرداخت بدهی‌ها یکسری توافقاتی صورت گرفته ولی برخی موانع بانکی ایجاد شده بود که پیگیری شده و توافقاتی برای سوآپ صورت گرفته است. وارد دوره جدیدی در روابط از حیث اقتصادی بین ایران و ترکمنستان شده‌ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره دیدار حجت الاسلام رئیسی و الهام علی اف در عشق آباد نیز گفت: ما رفع سوءتفاهم‌های رسانه‌ای را آغاز کرده‌ایم و گفت‌وگوهای دو وزیر توافقات خوبی بود و ملاقات و رایزنی در سطح بسیار خوبی انجام شد. وزیر خارجه یک پست اینستاگرامی در این خصوص خواهد داشت که حاکی از اهمیت روابط دو کشور است و بزودی شاهد رفت و آمدهای خوبی در حوزه رسانه‌ای و افکار عمومی خواهیم بود.

خطیب‌زاده همچنین گفت: سفر اردوغان به تهران در چارچوب شورای عالی است و در خصوص تاریخ آن اطلاع رسانی خواهم کرد و در سفر چاووش اوغلو مقدمات این سفر برنامه ریزی شده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره بدهی کره جنوبی به ایران نیز بیان کرد: تحول جدیدی در خصوص بدهی‌ها نیست، ولی گفت‌وگوها در جریان است.

خطیب‌زاده درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین هم گفت: سند ۲۵ ساله به عنوان نقشه راه همواره پیگیری شده است و تمام بخش های مختلف این نقشه راه بین وزارتخانه‌های مختلف در حال پیگیری است و پروژه‌ها و توافقنامه‌ها در این راستا نهایی خواهد شد. سفر آتی امیرعبداللهیان به چین هم در ادامه همین مسیر و برای نهایی کردن بخشی از این توافقات خواهد بود.