پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری معرفی شد
پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری معرفی شد
اقتصادوتجارت : سازمان مدیریت صنعتی با همکاری سازمان ملی بهره‌وری ایران جلسه معرفی پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری را برگزار کرد.

معاون راهبری بهره‌وری سازمان ملی بهره‌وری ایران در این جلسه که در سازمان ملی بهره‌وری ایران و با حضور نمایندگان سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد گفت: جلسه امروز برای ارائه جزئیات طرح مدیریت بهره‌وری هوشمند و معرفی مبسوط پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری تشکیل شده است.

بهروز محمودی در ادامه با استقبال از پیاده‌سازی این طرح در دوران شیوع ویروس کرونا گفت: سازمان ملی بهره‌وری ایران می‌تواند این پلتفرم را در قالب همکاری‌هایی که با سازمان بهره‌وری آسیایی (APO) دارد، به این سازمان معرفی کند تا از آن بهره گرفته شود.

وی با بیان اینکه در دستگاه‌های اجرایی کشور تاکید ما بر بحث متدولوژی است خاطرنشان کرد: سازمان‌ها با استفاده از این پلتفرم می‌توانند با بررسی منابع و خروجی‌های خود، هدف‌گذاری کنند و اطلاعات لازم را در اختیار سیاست‌گذاران قرار دهند. همچنین از این طریق می‌توانیم به هدف اصلی‌مان که ارتقای وضعیت اقتصادی کشور است دست یابیم.

در ادامه جلسه دکتر سهیل میزانی، مشاور بهره‌وری سازمان مدیریت صنعتی در توضیح کارایی و اهمیت پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری گفت: این پلتفرم می‌تواند به سیستم گزارش‌دهی سازمان ملی بهره‌وری ایران و گزارش‌هایی که این سازمان از سایر سازمان‌ها در زمینه بهره‌وری جمع‌آوری می‌کند و به سازمان‌های بالاتر ارائه می‌دهد، کمک کند.

همچنین دکتر سید جواد حسینی، مدیرعامل شرکت TECHCHI ضمن معرفی پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری، در خصوص نسبت میان بهره‌وری و این پلتفرم گفت: پلتفرم‌ها ابزارهای اطلاعاتی‌ هستند که دو سوی عرضه و تقاضا را به هم وصل می‌کنند و مهم‌ترین ابزار افزایش بهره‌وری هستند و به سازمان‌ها در این زمینه خدمت می‌کنند.

وی این ابزار را زمینه‌ساز انقلابی در حوزه سازمان‌ها دانست و گفت: پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری نشان می‌دهد که بدون صرف هزینه ‌برای اموری نظیر رفت‌وآمد و …، می‌توان خدمت را بطور مستقیم ارائه و از این طریق، بهره‌وری سازمان‌ها و شرکت‌ها را افزایش داد.

حسینی در ادامه با بیان اینکه سازمان ملی بهره‌وری ایران با استفاده از این پلتفرم می‌تواند بهره‌وری همه سازمان‌ها را مشاهده کند، گفت: سازمان‌های پلتفرمی ابزارهای بسیار پیچیده‌ای هستند که تمام عناصر سازمان در آن در حکم سویه‌های مختلف این پلتفرم‌اند.

مدیرعامل شرکت TECHCHI خاطرنشان کرد: پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری با بهره‌مندی از اطلاعات آماری سازمان‌ها، امکان مقایسه بهره‌وری بخش‌های مختلف و همچنین امکان تنظیم فرهنگ سازمانی را به مناسب‌ترین و کارآمدترین شکل ممکن مهیا می‌سازد.

در این جلسه دکتر جعفر عسگری، مشاور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در زمینه بهره‌وری و ژاله میرزایی، مدیر بخش مشاوره سازمان مدیریت صنعتی نیز حضور داشتند و ضمن ایراد خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام شده در سازمان مدیریت صنعتی در مورد بهره‌وری، به همراه دیگر مشاوران بهره‌وری سازمان مدیریت صنعتی حاضر در جلسه، به سوالات مطرح شده از جانب مشاوران و کارکنان سازمان ملی بهره‌وری ایران پاسخ دادند.

شایان ذکر است پلتفرم ارزیابی هوشمند بهره‌وری با دریافت اطلاعات مالی و نیروی انسانی دستگاه‌ها و شرکت‌های مختلف، به دنبال معرفی و ارزیابی وضعیت عملکردی آن‌ها در حوزه بهره‌وری است. طبق اعلام سازمان مدیریت صنعتی، در حال حاضر نزدیک به ۸۰۰ شرکت در حوزه‌های پتروشیمی، ICT، و حوزه صنایع مختلف از این پلتفرم استفاده کرده‌اند. «سازمان‌های پلتفرمی» با استفاده از این نرم‌افزار، اطلاعات مالی و عملکردی‌شان را ثبت می‌کنند و امکان مقایسه آن‌ها از این طریق در سطح صنف خودشان فراهم می‌شود.

این پلتفرم می‌تواند به بهبود سیاست‌گذاری‌ها و بهبود برنامه‌ریزی برای ارتقای بهره‌وری و شناسایی مشکلاتی که در حوزه‌های مختلف، پیش‌روی این امر قرار دارد کمک کند.