پس لرزه های مناظره ترامپ وبایدن دربازارها
پس لرزه های مناظره ترامپ وبایدن دربازارها
شبکه اقتصادوتجارت : اُفت نرخ ارز در این هفته سبب شد تا بازار‌های موازی اعم از بورس، خودرو و مسکن کاهش قیمتی را تجربه کنند .قطعا انتخابات آمریکا بر سیاست گذاری‌های بازار سرمایه و رفتارهای سرمایه داران تاثیر گذار است از آن جهت که سهامداران تصمیمات خود را در بازار سرمایه بر اساس آن اتخاذ می‌کنند.
در آخرین مناظره دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا چه سیگنال‌هایی برای آینده بازارها قابل مشاهده است؟ آیا از این سخنان می‌توان تغییر در بازاری را پیش‌بینی کرد و انتظار تغییر در روند بازاری را داشت؟
در بین اظهارات مناظره بامداد روز جمعه بین ترامپ و بایدن دو موضوع اهمیت ویژه‌ای برای بازارها می‌تواند داشته باشد. یکی مباحث مربوط به واکسن کرونا و دیگری مباحث مربوط به رابطه آمریکا با دیگر کشورها پس از انتخابات پیش‌رو.
«سیگنالی برای بازار طلا»؛ شاید این را بتوان از مباحث مربوط به واکسن کرونا مشاهده کرد.
در مناظره بامداد جمعه، دونالد ترامپ در پاسخ به نخستین پرسش درباره چگونگی مواجهه با بحران کرونا مدعی شد رهبران خیلی از کشورهای جهان برای مهار کرونا به او تبریک گفته‌اند. او ادعا کرد واکسنی ظرف چند هفته آماده می‌شود. اما ترامپ درباره «آماده شدن واکسن ظرف چند هفته» گفت نمی‌تواند در این زمینه تضمین بدهد.
وقتی مجری از وی خواست در این باره تضمین دهد ترامپ تصدیق کرد که واکسن «ظرف چند هفته» یک تضمین نیست. اما او گفت که امیدوارم تا پایان سال به مرحله تولید برسد
این سخنان به نظر می‌رسد همچنان بازار طلا در خطر اعلام توزیع واکسن کرونا است که در صورت وقوع این اتفاق شاید شوکی به بازار طلا وارد شود.
«سیگنال‌های کاهش نااطمینانی»، این هم شاید سیگنال مهم دیگری باشد که از مناظره بامداد جمعه بتوان برداشت کرد.
بایدن در این مناظره گفت که تنها در صورتی با رهبر کره شمالی دیدار خواهد کرد که «با کاهش ظرفیت هسته‌ای کشورش موافقت کند.»
او در بخش دیگری از این مناظره هرچند گفت «در صورت پیروزی در انتخابات ایران را وامی‌دارد که بهای مداخله در انتخابات آمریکا را بپردازد.» اما صحبت از افزایش فشارهای تحریم و موارد دیگر نداشت. در مجموع در این مناظره چندان تهدید جدیدی نسبت به ایران مطرح نشده است.
از سوی دیگر، بایدن همچنین وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات چین را به رعایت قوانین بین‌المللی وامی‌دارد.
شاید این سخنان نیز نشان از کاهش نااطمینانی‌هایی داشته باشد که مهمترین پیام آن برای بازارها صعودی‌تر نشدن قیمت طلا باشد