پست برای حفظ سلامت جامعه در پیشانی خدمت‌رسانی قرار گرفته‌است
پست برای حفظ سلامت جامعه در پیشانی خدمت‌رسانی قرار گرفته‌است
شبکه اقتصادوتجارت : مدیرعامل شرکت ملی پست با بیان اینکه کار پست در دوران اوج همه گیری ویروس کرونا، طاقت فرسا شده است، به تشریح خدمات و عملکرد پست در این دوران پرداخت.

 گزارش روابط عمومی شرکت ملی پست، رمضانعلی سبحانی فر در گفتگو با خبرگزاری فارس، یاد و خاطره کارکنانی را که در راه خدمت‌رسانی به جامعه و کمک به حفظ سلامت هموطنان جانشان را از دست دادند، گرامی داشت و گفت: تاکنون هزار نفر از کارکنان شرکت ملی پست به کرونا مبتلا شده‌اند و بعد از سپری کردن دوره درمان و قرنطینه به سر کار خود برگشته‌اند، اما متاسفانه در این میان، ما ۶ نفر از همکاران عزیزمان را در اثر ابتلا به این ویروس از دست دادیم.

وی با بیان اینکه این روزها مسئولیت سختی بر عهده کارکنان پست قرار دارد و کار آنها در این شرایط خاص، طاقت‌فرسا شده‌، خاطرنشان کرد: بعد از مجموعه وزارت بهداشت، شرکت ملی پست نهادی است که برای حفظ سلامت جامعه در پیشانی خدمت رسانی قرار گرفته است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: پست با مجموعه خدمات نیابتی که ارائه می‌کند، فهرست متنوعی از کارهای اداری مردم را به نیابت از آنها انجام می‌دهد و تعداد فراوانی از هموطنان را از خروج از منزل و تردد در جامعه بی‌نیاز می‌کند و به‌این‌ترتیب، آن‌ها را از خطر ابتلا به ویروس کرونا حفظ می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه ما در وضعیت کنونی امکان استخدام نیروی جدید نداریم و باید از ظرفیت موجود استفاده کنیم، این افزایش حجم کار، فشار مضاعفی به همکاران ما در مجموعه پست وارد می‌کند.

سبحانی فر با یادآوری اینکه کادر درمان وزارت بهداشت به‌دلیل حجم بالای کار و محدودیت نیروی انسانی روزها و شب‌های متوالی به راحتی نمی‌توانند محل کار خود را ترک کنند، گفت: در مجموعه پست هم بخشی از کارها در تمام ۹ ماه گذشته و در ایام شیوع ویروس کرونا، شبانه‌روزی بوده و کار لحظه‌ای متوقف نشده‌است.

رئیس هیئت مدیره ادامه داد: از طرف دیگر، اگر هر پستچی تا قبل از این و در شرایط عادی روزانه ۱۰۰ بسته را جابه‌جا می‌کرد حالا هر روز بیش از ۱۴۰ تا ۱۵۰ مرسوله را به مقصد می‌رساند، یعنی زمان و حجم کاری معادل ۲ و ۳ شیفت. به همین دلیل معتقدم در ایام کرونا کار پست به یک کار طاقت‌فرسا تبدیل شده‌است.

وی افزود: برخلاف باقی ادارات که طبق مصوبه ستاد ملی کرونا و برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا با حضور ۵۰ درصد از نیروهای خود کار می‌کنند، پست از روز اول شروع این بحران عمومی، با تمام ظرفیت و با تمام نیروها فعالیت کرده‌است. چون ما در یک میدان عملیاتی هستیم. کارکنان پست باعث می‌شوند مردم بتوانند با خیال آسوده در خانه بمانند.

سبحانی فر یادآور شد: پستچی با فعالیتش باعث می‌شود مردم آرامش خاطر داشته‌باشند که کار اداری یا خریدشان انجام می‌شود. درواقع با خدمت‌رسانی کارکنان پست و پستچی‌هاست که مردم از تردد در جامعه در روزهای شیوع کرونا بی‌نیاز می‌شوند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بحث کرونا باعث شده در این ۹ ماه، همکاران ما تعطیلی نداشته‌باشند و ضمن چشم‌پوشی از مرخصی‌هایشان، حتی پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها هم کار کنند گفت: این مسئولیت‌پذیری و کار فشرده همکاران ما به ثبت رکوردهای قابل‌توجهی در خدمات‌رسانی به هموطنان منجر شده است.

وی با بیان اینکه ما روزانه یک میلیون بسته در کل کشور جابه‌جا می‌کنیم، ادامه داد: در همین شرایط کرونایی، روزانه حداقل حدود هزار تُن مرسوله در داخل کشور توسط پست جابه‌جا می‌شود. این رقم در مرسولات خارج از کشور هم، به ۸ تن می‌رسد. با این حساب می‌توان گفت نسبت به مدت مشابه سال قبل، حجم خدمات‌رسانی شرکت ملی پست تقریباً ۲ برابر افزایش پیدا کرده‌است.

سبحانی فر با اشاره به اینکه پستچی‌ها با تردد دائمی در شهر و ارتباط با افراد مختلف، هر روز به دل خطر می‌روند، گفت: تأکید ما همواره بر این بوده که همکاران به‌طور مرتب به اقلام بهداشتی مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده دسترسی داشته‌باشند. البته شیوه کار به این ترتیب است که مبلغی به‌صورت نقدی در اختیار همکاران قرار می‌گیرد تا خودشان این اقلام را تهیه کنند. این ماه قصد داریم مبلغی بسیار بیشتر از قبل به این موضوع اختصاص دهیم تا دست این عزیزان در تهیه اقلام بهداشتی بازتر باشد.

مدیرعامل شرکت ملی پست اضافه کرد: با توجه به اینکه کارکنان پست ازجمله پستچی‌های عزیز، مهمترین سرمایه‌های شرکت ملی پست هستند، ما از طریق واحدهای نظارتی‌مان بر عملکرد آنها در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت داریم تا خدای نکرده غفلت در این زمینه باعث نشود سلامتی این عزیزان به خطر بیفتد. با تمام این اوصاف، باید بگویم متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم از تلاش‌ها و زحمات همکاران‌مان به نحو مطلوب قدردانی کنیم.