ویژه برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ در منطقه آزاد ماکو/ از کارناوال عروسک‌های غول پیکر تا برگزاری «مسابقه رالی کودکان»
ویژه برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ در منطقه آزاد ماکو/ از کارناوال عروسک‌های غول پیکر تا برگزاری «مسابقه رالی کودکان»
اقتصادوتجارت : معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو، ویژه برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ این معاونت را تشریح کرد.

به گزارش ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، بهنام امیریان با بیان اینکه محوریت برنامه‌های سازمان منطقه آزاد ماکو بر اساس معرفی منطقه به عنوان مقصد گردشگری استوار است، گفت: برنامه‌های نوروزی سازمان منطقه آزاد ماکو از ۱۷ اسفند ماه سال‌جاری آغاز شده و تا پایان تعطیلات نوروزی ۱۴۰۲ ادامه خواهد یافت.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه ۲۱ برنامه شاد و متنوع برای مخاطبان سنین مختلف طراحی و اجرا می‌شود، افزود: جشنواره تخم‌مرغ‌های رنگی ۲۵ و ۲۶ اسفندماه بصورت کارگاهی با حضور هنرمندان برتر از سراسر کشور در نمایشگاه و مرکز همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد ماکو برگزار می‌شود.
او گفت: راه‌اندازی ایستگاه شادی، ویژه برنامه استقبال از بهار ، ۲۵ اسفند تا ۲ فروردین با اجرای آیین‌های سنتی تکم‌چی، کوسه‌گلین و سایاچی، جشن دوقلوها در ۲۷ اسفند، کنسرت‌های موسیقی هوروش بند، محسن ابراهیم‌زاده و سامان جلیلی به ترتیب در  ۲۷ و ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ و دوم فروردین ۱۴۰۲، جشنواره بازی‌های بومی و محلی در روستاهای میلان، خلج‌کرد، پورناک، ویژه برنامه‌های شاد و متنوع در شهرستان‌های شوط و پلدشت و بازارچه‌های مرزی از دیگر برنامه‌های سازمان منطقه آزاد ماکو است.
معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو اضافه کرد: کارناوال عروسک‌های غول پیکر با شرکت عروسک‌های غول پیکر و تن‌پوش‌های ویژه عید نوروز روز ۲۹ اسفند ساعت ۱۵ در پارک امام (ره) برگزار می‌شود.
امیریان با اشاره به برگزاری برنامه‌های استقبال از مسافران نوروزی در فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد ماکو، مرزهای بازرگان و پلدشت نیز گفت: برگزاری «مسابقه رالی کودکان» در پارک امام در ۲ فروردین، ویژه برنامه «قویترین کودکان منطقه آزاد ماکو» در سالن شهید محرم زاده ماکو در سوم فروردین و ویژه برنامه «قرآن بخوان و جایزه بگیر» در طول ایام نوروز در این منطقه برگزار می‌شود.
او تصریح کرد: در اولین روز از نوروز ۱۴۰۱ ویژه برنامه جشن نوروز ویژه کودکان و خانواده‌های آنان با حضور هنرمندان ملی با اجرای برنامه‌های متنوع برای اولین بار در ایام عید اجرا می‌شود.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: طی روزهای ۷ تا ۹ فروردین، جنگ شادی در مجتمع فرهنگی، هنری شهرستان شوط و ۱۰ تا ۱۱ فروردین نیز جنگ شادی در پارک آراز و مجتمع فرهنگی پلدشت برگزار می‌شود.
امیریان ادامه داد: آیین نورافشانی در سه شهرستان در روز جمهوری اسلامی (۱۲ فروردین) و برگزاری مسابقه و اهدای جوایز در تمام برنامه‌های جشن نوروزی منطقه آزاد ماکو اجرا خواهد شد.
او در انتها گفت: غرفه‌های عفاف و حجاب و عرضه محصولات مذهبی و ترویجی از ابتدای سال تا پایان ماه مبارک رمضان در بازارچه‌های مرزی و امید منطقه آزاد ماکو ایجاد می‌شود.

اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی