واکنش دبیر انجمن خودروسازان به اتهام احتکار خودرو
واکنش دبیر انجمن خودروسازان به اتهام احتکار خودرو
اقتصادوتجارت : دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار داشت: نقدینگی جامعه ۴ هزار هزار میلیارد تومان است، زمانی که یک آگهی برای فروش فوق‌العاده یا پیش‌فروش داده می‌شود این میزان از نقدینگی به سمت این بازار می‌آید. مطالعات میدانی ما نشان داده ۸۰ درصد این ثبت‌نام‌ها سرمایه‌گذاری است.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از خودرونامه، احمد نعمت‌بخش در مورد افزایش عرضه خودرو و همچنین عرضه ۱۰۰ هزار دستگاهی که بعد از دستور سازمان بازرسی باید انجام شود اظهار کرد: با آمدن دولت جدید آقای وزیر تاکید کردند که افزایش تولید داشته باشیم و تیراژ را به ۱ میلیون دستگاه برسانیم. تلاش شبانه روزی خودروساز هم این است که به این هدف دست پیدا کنند اما یک سری از مشکلات به قوت خود باقی است.

وی افزود:برای مثال در مورد چیپ ست در دنیا کمبود وجود دارد و کمپانی‌هایی مانند فولکس تولید خود را کم کرده‌اند تا بعد از اینکه این قطعه را با قیمت مناسب خریدند، افزایش تولید دهند؛ اما ما با سیاست‌گذاری وزارت صمت مجبور به افزایش تولید شده ایم و کمبود این قطعه سبب شده ۱۷۰ هزار خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان دپو شود.

نعمت بخش تاکید کرد: ما سعی می‌کنیم که چیپ ست را خریداری کنیم حتی اگر قیمت آن ۱۰ تا ۲۰ برابر قیمت قبلی باشد. حتی حاضریم که چیپ ست ۲ تا ۳ دلاری را ۴۰ دلار خریداری کنیم تا تولید را افزایش دهیم و خودروهای ناقص را هم تکمیل و به بازار بدهیم. نعمت بخش گفت:خودروسازان با وجود دریافت مجوز افزایش ۱۸ درصدی قیمت، همچنان محصولات خود را زیر قیمت تمام شده می فروشند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تاکید بر اینکه خودروسازی‌ها همچنان زیان‌ده هستند گفت: زیان کمتر شده اما همچنان وجود دارد؛ ما الان ۴۵ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهی داریم. گاها قطعه‌سازان هم توان تولید ندارند زیرا از ما طلبکار هستند و درنتیجه آنها هم دچار مشکل شده اند. وی ادامه داد: هر کالای دونرخی منشا رانت و فساد است و خودرو هم درگیر چنین وضعیتی شده است.

نعمت‌بخش در مورد اتهام احتکار خودرو توسط خودروسازان که از طرف سازمان بازرسی مطرح شد بیان کرد: بعد از آنکه در اخبار منتشر شد سازمان بازرسی به خودروسازها تفهیم اتهام کرده‌، من به نماینده سازمان بازرسی در کمیته خودرو اعتراض کردم که چرا با وجود آنکه از کم و کیف کار مطلع هستید مدیران عامل را متهم به احتکار می‌کنید؟ اصلا احتکاری در کار نیست. کدام خودرو در کارخانه کامل بوده که تحویل نداده‌ایم؟ برخی می‌گویند این خودروها مانده تا افزایش قیمت داده شود. اولا ما می‌دانیم در سال جاری افزایش قیمت دیگری در کار نخواهد بود و ثانیا تحویل با تاخیر منجر به جریمه می‌شود. هیچ عقل سلیمی این را نمی‌پذیرد.

وی افزود: گله ما هم از سازمان بازرسی این بود که با وجود آنکه از این کمبودها اطلاع داشتند چرا آبروی مدیران ایران خودرو و سایپا را بردند. من فکر می‌کنم که آقایان هم خودشان متوجه شدند، چون در غیر این صورت باید مدیران ما را برای تعقیب قضایی به قوه قضاییه معرفی می‌کردند ولی برایشان ثابت شد که اگر خودرویی در کارخانه است ناقص بوده و شرایط کشور هم تحریمی است