همایش استیل‌پرایس با حضور مدیران فولادی برگزار شد
همایش استیل‌پرایس با حضور مدیران فولادی برگزار شد
اقتصادوتجارت : هشتمین همایش استیل‌پرایس با موضوع " فولاد، مواد اولیه و چالش‌های پیش‌رو" در سالن همایش‌های هتل المپیک تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی فولاد خوزستان، هشتمین همایش استیل‌پرایس با حضور وجیه‌الله جعفری رئیس هیات عامل ایمیدرو، دکتر بهرام شکوری عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مدیران شرکت‌های فولادی نهم آبان‌ماه ۱۴۰۰ در سالن همایش‌های هتل المپیک تهران برگزار شد.

وجیه‌الله جعفری رئیس هیات عامل ایمیدرو در این همایش اظهار داشت: تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ ایران محقق خواهد شد. صادرات زنجیره فولاد در ۶ ماهه نخست سال از ۵.۸ میلیون تن گذشت و تداوم آن نیازمند برنامه ریزی بیشتر است. برق مورد نیاز فولاد حدود ۹ هزار مگاوات است که حدود ۶ هزار مگاوات در حال حاضر مصرف برق وجود دارد. شرکت‌های فولادی نیازمند برنامه‌ریزی جدی در بحث استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای ایجاد ارزش افزوده هستند.

بهمن تجلی‌زاده معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان از ادامه‌دار بودن تقاضای فولاد در بازارهای جهانی گفت و افزود: مصرف فولاد چین ۶۹۰ کیلوگرم به ازای هر نفر است. در حالی که هند با بیش از ۱/۴ میلیارد نفر، سرانه مصرف ۶۴ کیلوگرم به ازای هر نفر دارد. بنابراین بازار فولاد در دنیا نگران کاهش تقاضای جهانی نیست. از طرفی چین و دیگر کشورها نیز در حال توسعه هستند.

وی در ادامه گفت: ظرفیت تولید کشور در افق ۱۴۰۴ به ۶۳/۱ میلیون تن خواهد رسید و از برنامه عبور خواهیم کرد. با برداشت ذخایر به میزان کنونی، تا ۱۷ سال آینده ذخیره خواهیم داشت. اگر به سمت استفاده از قراضه برویم نگرانی‌ها کمتر خواهد شد. هر چقدر در تامین قراضه بیشتر تلاش کنیم، به همان نسبت نگرانی از بابت آهن اسفنجی و سنگ آهن کاسته می‌شود. قیمت انرژی ظاهرا در ایران ارزان است اما هزینه‌های جانبی مصرف برق به ویژه قطعی‌های اخیر هزینه‌های فولادسازان را به مراتب افزایش داده است. 

معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان تامین کنسانتره را یکی از دغدغه‌های اصلی فولادسازان دانست و افزود: برای دستیابی به افق ۱۴۰۴ بیس از ۹۰ میلیون تُن کنسانتره مورد نیاز است. با در نظر گرفتن ذخیره ۲/۱ میلیارد تُنی سنگ آهن کشور و میزان مصرف تا سال ۱۴۰۴، ذخیره سنگ آهن کشور تا ۱۷ سال آینده پاسخگوی نیاز فولادسازان کشور است. برای تامین سنگ آهن باید به سمت واردات و یا  تملک معادن سنگ آهن در کشورهای صاحب معادن حرکت کرد. آهن اسفنجی و تامین انرژی از دیگر دغدغه‌های فولادسازان به شمار می‌آید.

تجلی‌زاده در پایان اشاره‌ای هم به عوامل موثر بر قیمت فولاد کرد و افزود: نرخ مصرف و کیفیت مواد اولیه، نرخ ارز، تحریم، قیمت سنگ آهن، نرخ قیمت و مصرف انرژی،  وضعیت عرضه و تقاضای داخلی، توسعه تکنولوژی مواد اولیه از جمله موارد تاثیرگذار داخلی به شمار می‌آیند و سیاست‌های شرکت‌های بزرگ در مورد مواد اولیه، مصرف سرانه کشورها، وضعیت سیاسی و نابسامانی‌های حاصل از جنگ، قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی، تغییر و توسعه تکنولوژی، محصولات جایگزین و در نهایت عرضه و تقاضای خارجی موارد خارجی هستند که بر قیمت تمام‌شده‌ی فولاد تاثیرگذار هستند.