هدف اصلی نشست‌های علمی تخصصی، نقش آفرینی موثرتر پژوهشگاه در دیده‌بانی حوزه فاوا است
هدف اصلی نشست‌های علمی تخصصی، نقش آفرینی موثرتر پژوهشگاه در دیده‌بانی حوزه فاوا است
اقتصادوتجارت : رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در نشست تخصصی “دولت هوشمند؛ ابعاد و چالش ها” اظهار کرد: قصد داریم که در راستای تقویت نقش پژوهشگاه، به عنوان دیده بان و پیشران صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور، قدم های موثرتری برداریم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ نشست تخصصی “دولت هوشمند؛ ابعاد و چالش ها” با حضور متخصصین و پژوهشگران حوزه فاوا، همزمان به دو صورت حضوری و برخط در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

دکتر رضوی زاده در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت برگزاری نشست‌های علمی – تخصصی، اظهار کرد: در راستای ارتقاء جایگاه پژوهشگاه به عنوان دید‌ه‌بان در حوزه فاوا و بازوی مشاور وزارت ارتباطات، برنامه‌های متعددی را در دست اجرا داریم و یکی از این برنامه‌ها، برگزاری نشست‌های عملی تخصصی است که از این پس به طور منظم و مداوم برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد که موضوعات این نشست ها، با توجه به الویت های وزارت ارتباطات، نیازهای بخش فاوای کشور و پیشرفت های جهانی در این حوزه تعیین خواهد شد که موضوعاتی نظیر شبکه ملی اطلاعات و دولت هوشمند در صدر این اولویت ها قرار دارند.

رضوی زاده گفت: در این سری از نشست‌های تخصصی تلاش می شود که از تمام ظرفیت ها و دانش موجود در بین پژوهشگران پژوهشگاه، نخبگان، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها، پژوهشگران مراکز علمی و تحقیقاتی، متخصصان بخش خصوصی و همچنین مدیران و کارشناسان دستگاه های زیرمجموعه وزارت ارتباطات، استفاده شود.

بر اساس این گزارش در اولین جلسه از این سری نشست ها که به مبحث دولت هوشمند اختصاص یافت، در ابتدا دکتر نسرین دسترنج، استادیار و مدير گروه خدمات و محتواي الكترونيكي پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه، با ارائه نتایج مطالعات پژوهشی انجام شده در پژوهشگاه، ضرورت تغییر پارادایم از دولت الکترونیک به دولت دیجیتال و اثرگذاری آن بر مفاهیمی مانند: بازآفرینی روابط بین دولت‌ها و مردم، گسترش میزان مشارکت ذینفعان، شهروندان توانمندتر، افزایش مسئولیت پذیری در بخش دولتی و راه‌های جدید برای ایجاد هوشمندی جمعی را بیان کرد. سپس در بخش دوم نشست، دکتر احسان کشتکاری، عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و دکتر حامد منکرسی، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان مذکور، درخصوص چالش‌ها، اقدامات و برنامه‌های اجرایی با توجه به مأموریت‌های سازمان فناوری اطلاعات به سخنرانی پرداختند. همچنین در بخش پایانی، سخنرانان نشست به پرسش‌های مطروحه از سوی شرکت‌کنندگان پاسخ دادند.

شایان ذکر است در کنار برگزاری این نشست به صورت حضوری، بیش از ۵۰ نفر از متخصصان، پژوهشگران و علاقمندان بخش نیز به صورت برخط در جلسه حضور داشتند.

با اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سلسله نشست‌های علمی – تخصصی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از این پس به صورت مستمر و منظم برگزار و از طریق وب سایت و سایر کانال های ارتباطی پژوهشگاه، اطلاع رسانی خواهد شد.