معرفی برگزیدگان سمپوزیوم ایده ماشه درکیش
معرفی برگزیدگان سمپوزیوم ایده ماشه درکیش
شبکه اقتصادوتجارت : مراسم اختتامیه سمپوزیوم ایده ماشه با معرفی برگزیدگان این رویداد به مدت دو روز در جزیره کیش برگزار شد.

ابوالفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش در سخنانی از تلاش کارکنان این شرکت برای برگزاری این سمپوزیوم تشکر و اظهار کرد: اجرای این برنامه‌ها به لطف تلاش شبانه‌روزی مدیران و جوانانی است که از ۶ صبح تا آخر شب مشغول فعالیت هستند. شایسته است یادی کنم از دکتر غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش که جای ایشان در این برنامه بسیار خالی است. اگر همت و تلاش ایشان و پشتیبانی‌های او از جوانانی مثل ما نبود، این کارها صورت نمی‌گرفت.

وی ادامه داد: کارهایی که در این مدت انجام شد بسیار چالشی بود. مثلاً یک خیابان یا زمین که ۲۰ سال است مغفول مانده، اگر قرار باشد کاری در آن انجام شود بسیار چالشی خواهد بود. ماشه به دلیل اهمیت فراوانش برای ما نگاه بسیار ویژه‌ای را می‌طلبید. آرزوی من این است که اتفاقات خیلی خوبی بیفتد و تاریخ به خوبی درباره ما قضاوت کند.
احسان گرایلی دبیر رویداد با مرور اجمالی روند کار، گفت: سمپوزیوم ایده ماشه به اذعان همه یک رویداد منحصر به فرد در کل کشور بوده است و پیش از این کاری در این سطح انجام نشده بود. انتخاب هیأت داوران هم یک اتفاق تازه بود، زیرا داوران از بین کسانی انتخاب شدند که مورد وثوق خود هنرمندان بودند و خود آنها در انتخاب و تأیید آنها نقش داشتند.
دبیر رویداد در ادامه به تفاوت دیگر این سمپوزیوم با رویدادهای مشابه اشاره کرد و گفت: در این سمپوزیوم به هنرمندان فرصت ارائه داده شد و هر کدام ۳۰ دقیقه فرصت داشتند در مقابل هیأت داوران از طرح خود دفاع کنند و این یک فرصت برای آنها محسوب می‌شد.
در ادامه کلیپی از آغاز روند آشنایی هنرمندان با جزیره ماشه تا برگزاری نمایشگاه ایده‌های آنها برای حضار پخش شد.
سپس پوریا جهانشاد تنها داور حاضر در سمپوزیوم ضمن تشکر از شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش در سخنانی کوتاه درباره داوری‌های این رویداد گفت: ما سعی کردیم نهایت وسواس را به خرج دهیم و چیزی را انتخاب کنیم که بتوانیم از آن دفاع کنیم. وی در ادامه بیانیه هیأت داوران را برای حضار قرائت کرد.
متن بیانیه هیأت داوران را در ادامه می‌خوانید.
«هیأت داوران ضمن تشکر از کلیه هنرمندان شرکت کننده، شرکت عمران کیش و دیگر همراهان و حامیان این سمپوزیوم و پس از چند ساعت گفتگو و تبادل نظر تصمیم به انتخاب سه طرح به عنوان طرح‌های برگزیده گرفت. با این وجود، هیچکدام از این سه طرح نتوانست نظر هیأت داوران را برای انتخاب به عنوان طرح برتر تأمین کند. به اعتقاد هئیت داوران، این سه طرح برای نهایی شدن نیاز به حک و اصلاح و پاره‌ای بازاندیشی ها دارند. از این رو انتخاب این طرح‌ها به معنای آن است که این سه طرح پتانسیل آن را دارند تا در همفکری و گفتگو با مشاوران صاحب صلاحیت، در مدتی محدود، بهینه سازی شوند. پس از طی این پروسه است که می‌توان یکی از این سه طرح را به عنوان طرح مناسب اجرا در ساحل “ماشه” برگزید و از آن دفاع کرد.
هیأت داوران بر این اعتقاد است که با صورت بندی صحیح مطالعات نظری و میدانی و تاکید بر آرشیو سازی بحث و نظرها می‌توان قدمی مهم در جهت فرهنگ سازی برای اقدامات مشابه شهری برداشت و مانع از وقوع بسیاری از خطاها و مشکلات احتمالی در آینده شد