اقتصادوتجارت : مدیر کل بازرسی خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان؛ با توجه به فرا رسیدن ایام پایانی سال و افزایش تقاضای عمومی برای استفاده از خدمات قالیشویی اعلام کرد: با توجه به تجارب گذشته مبنی بر سوءاستفاده برخی افراد سودجو در ایجاد واحدهای صنفی غیرمجاز که با استفاده از امکانات حداقلی مانند چند خط تلفن و یک دستگاه وانت بار اقدام به فعالیت و تبلیغات گسترده در این زمینه می کنند که غالباً بدلیل نداشتن مجوزهای مربوطه، عدم تخصص کافی و نداشتن تعهد کاری با شستشوی نامناسب و غیراصولی فرش موجب خسارت به اموال مشتریان می شوند.

پرویز فرجی نسبت به تبلیغات قالیشویان غیرمجاز هشدار داد و تصریح کرد: مردم باید مراقب اینگونه واحدهای غیرمجاز باشند. چون پیگیری احقاق حقوق تضییع شده مصرف کنندگان بدلیل نداشتن مدارک هویتی محل کسب و بعضاً متواری شدن اشخاص مذکور، به دشواری انجام می شود.
وی افزود: طی هماهنگیهای انجام شده لیست قالیشویان مجاز شهر تهران در سامانه اتحادیه درج شده است و هموطنان می توانند برای اطمینان و استفاده از خدمات واحدهای قالیشویان مجاز به پورتال اتحادیه به نشانی (WWW.Eght1351.com) مراجعه کرده و لیست مراکز مجاز به همراه آخرین نرخ خدمات، شامل نرخ شستشوی فرش (برمبنای مترمربع، نوع شستشو و جنس فرش)،هزینه حمل و نقل و نحوه ارایه سایر خدمات مانند بسته بندی فرش، رفوگری، دارکشی و… و همچنین تلفن های رسیدگی به شکایات را مشاهده نمایند.
مدیر کل بازرسی خدمات سازمان حمایت؛ با بیان این که براساس نرخهای ابلاغ شده نرخ شستشوی فرش بر مبنای متر مربع ، نوع شستشو و جنس فرش مشخص می شود آخرین نرخ مصوب اعلامی از سوی اتحادیه صنف قالیشویان تهران را جهت اطلاع عموم شهروندان تهرانی بشرح زیر اعلام کرد :
ردیف خدمات قالیشویی نوع و شرح خدمات (ریال)
نرخ معمولی (ریال) نرخ مصوب درجه یک (شستشوی کامل با کلیه مواد لازم) – به ریال
۱ شستشوی انواع موکت معمولی(هر متر مربع) ۴۱۰۰۰ ۶۲۰۰۰
۲ شستشوی موکت پرزدار و گل برجسته(هر متر مربع) ۶۶۰۰۰ ۸۶۰۰۰
۳ شستشوی انواع فرش ماشینی معمولی (هر متر مربع) ۱۰۶۰۰۰ ۱۶۵۰۰۰
۴ شستشوی انواع فرش ماشینی مدرن (فانتزی) و گل ابریشم (هر متر مربع) ۲۲۵۰۰۰
۵ شستشوی فرش دستباف معمولی (هر متر مربع) ۱۵۲۰۰۰ ۲۸۳۰۰۰
۶ شستشوی فرش دستباف روشن اعلاء (کاشان – اردکان) (هر متر مربع) ۱۹۰۰۰۰ ۳۹۶۰۰۰
۷ شستشوی فرش گل ابریشم (هر متر مربع) ۷۴۶۰۰۰
۸ کرایه رفت و برگشت در سراسر تهران بابت هر چند تخته فرش (برای یک آدرس) ۳۵۰۰۰۰
۹ اجرت شستشوی فرش کهنه و عتیقه و تمام ابریشم تبریز و اصفهان (اکسترا) و صادراتی با توافق طرفین قرارداد فی مابین
۱۰ هزینه بسته بندی و کاور هر متر مربع ۳۵۰۰۰ ریال در صورت درخواست مشتری
۱۱ واحد قالیشویی موظف است طبق درخواست مشتری نسبت به شستشوی قالی با نرخ معمولی یا درجه یک اقدام نماید.
۱۲ هزینه ایاب ذهاب تا سقف ۲۰ متر مربع هر متر مربع ۲۰۰۰۰ ریال می باشد که ردیف شماره ۸ اضافه می گردد. ضمناً مازاد ۴۰ متر مبلغی اخذ نمی گردد.
۱۳ هزینه دریافت خدمات نانو در صورت تایید با توافق مشتری می باشد
فرجی با اشاره به اینکه رعايت نرخ هاي مصوب شست شوي انواع فرش و موكت توسط تمام واحدهاي قاليشويي الزامی است اضافه کرد: این واحدها در زمان انتقال فرش به قالیشویی موظف به ارائه رسید به مصرف کننده بوده و در زمان تحویل فرش باید به رویت صاحب کالا رسیده و تاییدیه و فاکتور مربوطه را اخذ نمایند.
وی همچنین یادآورشد: درتمام نوع شستشوها عرضه کننده خدمت ملزم به رعایت زمان تعیین شده در رسید جهت تحویل فرش می باشد.
مدیر کل بازرسی خدمات سازمان حمایت خاطرنشان ساخت : در تمام نوع شستشوها قالیشویی ها موظف هستند با رعایت امانت؛ نسبت به شستشو و تحویل سالم فرش به مشتریان اقدام نمایند و برای خدمات اضافی مانند دارکشی، پرداخت و رفو ، هزینه بسته بندی و کاور و لک برداری و …. با درخواست مشتری توافق گردد.
فرجی با اعلام اینکه؛ متقاضیان در صورت بروز هرگونه مشکل می توانند شکایت خود را از طریق تماس با سامانه ۱۲۴ اعلام نمایند ، از شهروندان تقاضا کرد قبل از تحویل فرش خود به واحد قالیشویی، از اتحادیه استعلام کرده و فرش خود را به قالیشویی های مجاز بسپارند.