مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد خوزستان برگزار شد
مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد خوزستان برگزار شد

اقتصادوتجارت : به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی، مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد خوزستان ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۰…

اقتصادوتجارت : به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی، مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد خوزستان ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در تالار طوبی مجموعه دویست‌ دستگاه برگزار شد.
در ابتدای این‌ مراسم امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان نیروی انسانی متخصص، خلاق، تلاشگر و صاحب دانش صنعت فولاد را از نقاط قوت مجموعه ذکر کرد و افزود: شرکت فولاد خوزستان در سال ۱۳۶۸ و با ظرفیت اسمی تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال شروع به کار کرد و تا به امروز به ظرفیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن تولید شمش خام دست پیدا کرده است. دسترسی مناسب به منابع انرژی و آب لازم جهت تداوم تولید و اجرای طرح‌های توسعه، دسترسی آسان و اقتصادی به آب‌‌های بین‌المللی و برخورداری از اسکله اختصاصی جهت صادرات، تولید همزمان محصولات تخت و طویل (بلوم،‌‌ بیلت و اسلب) و بازارهای هدف استثنایی جهت اجرای طرح‌های استراتژیک و مجاورت با مشتریان کلیدی، تجارب ارزنده در بومی‌‍ سازی فن آوری و استقرار نظام های مدیریتی و برخورداری از مزیت‌ها و توان شرکت‌های تابعه گروه فولاد خوزستان از دیگر مزیت‌‎های مجموعه فولاد خوزستان به شمار می‌روند.

ابراهیمی در ادامه گفت: در سال ۱۴۰۰ علیرغم کاهش ۵۳۱ هزار تنی تولید ناشی از محدودیت‌های برقی، در هفت ماه نخست نسبت به سال گذشته، رشد ۵۳ درصدی سود خالص برآورد شده است. از طرفی با تولید نهصد و هفتاد و نه هزار و ۸۴۷ تن اسلب، نسبت به سال ۱۳۹۹، شاهد رشد تولید این محصول راهبردی و صادرات‌ محور هستیم، صادراتی که ۲۸ کشور در قاره‌های مختلف را شامل می‌شود. در هفت ماه نخست امسال، ۵۸ درصد از محصول تولیدی فولاد خوزستان صادر شده است و با فروش مجموع ۱۵۰،۷۳۰ میلیارد ریالی تا به امروز، نسبت به سال گذشته رشد ۵۵ درصدی را تجربه کردیم.

مدیرعامل فولاد خوزستان از مهم‌ترین عوامل کلیدی موفقیت صنعت فولاد به یکپارچگی در طول زنجیره ارزش از معدن تا محصول نهایی اشاره کرد و افزود: تامین پایدار و اقتصادی اقلام استراتژیک (کنسانتره سنگ آهن، الکترود گرافیتی، قراضه)، فن آوری های جدید و افزایش رقابت پذیری (کاهش بهای تمام شده)، ظرفیت اقتصادی تولید، بازاریابی استراتژیک و حضور در بازارهای بین المللی در جهت توسعه صادرات غیر نفتی، زیرساخت های مناسب حمل و نقل با اولویت حمل دریایی و ریلی، متنوع سازی سبد محصولات با افزایش سهم تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تامین پایدار انرژی و آب و انطباق استانداردهای زیست محیطی و فضای مناسب کسب و کار و قوانین حمایتی تجارت بین المللی از دیگر عوامل موفقیت صنعت فولاد به شمار می‌آیند.

وی در ادامه گریزی هم به پیش‌بینی سرانه مصرف فولاد خام کشور در افق ۱۴۰۴ زد و اظهار داشت: با پیش‌بینی‌های انجام شده مبنی بر جمعیت ۹۰ میلیونی کشور در سال ۱۴۰۴ و در نظر گرفتن سرانه ۴۰۰ کیلو‌گرمی مصرف فولاد برای هر نفر، مصرف داخلی به ۳۶ میلیون تن می‌رسد. با توجه به تولید ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴، امکان صادرات ۱۹ میلیون تن در سال فراهم می‌شود. با توجه به دسترسی به آب های آزاد به سبب مزیت در تولیدات صادرات محور و تامین ارز مورد نیاز کشور، می‌بایست اولویت اجرای طرح‌های توسعه در سواحل جنوبی در نظر گرفته شود. دسترسی اقتصادی به منابع انرژی (برق و گاز) مورد نیاز جهت تولید شمش فولادی و محصولات نهایی، سهولت دسترسی به آب مورد نیاز جهت تولید شمش فولادی و محصولات نهایی، وجود تجارب و دانش فنی مناسب و مرتبط با صنعت فولاد در استان، اسکله اختصاصی شرکت و بنادر اختصاصی و تجاری حوزه بندر امام خمینی (ره)، آبادان و خرمشهر و هم جواری استان خوزستان با بازارهای صادراتی منطقه، تنها بخشی از مزایای مجموعه فولاد خوزستان به شمار می‌آیند.

ابراهیمی در پایان مقاصد استراتژیک گروه فولاد خوزستان در افق ۱۴۱۰ را دستیابی به تولید سیزده میلیون و ۷۰۰ هزار تن شمش فولادی اعلام کرد و افزود: این مقدار ۲۵ درصد سهم فولاد کشور در افق چشم انداز ۱۴۱۰ است. با در نظر گرفتن تولید سه میلیون و ۸۰۰ هزار تنی، در سه مرحله و با تعریف و اجرای طرح‌های توسعه و تکمیل زنجیره ارزش فولاد به تولید سیزده میلیون و ۷۰۰ هزار تن دست پیدا می‌کنیم. افزایش تولید زیر سقف فولاد خوزستان، پلنت جدید احداث و تملک اکسین، افزایش ظرفیت تولید فولاد شادگان، احداث پلنت جدید در جنوب کشور بخشی از برنامه‌های راهبردی مجموعه فولاد خوزستان برای رسیدن به سهم ۲۵ درصدی فولاد کشور در سال ۱۴۱۰ است.

محمد‌‌ مهدی مومن‌‌ زاده رئیس مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه از محل سود انباشته را کم‌ هزینه‌ترین مسیر برای افزایش سرمایه و جبران مالی دانست و اظهار داشت: گروه فولاد خوزستان همواره سود و زیان سهامدارن خرد و کلان را مد نظر دارد. با نگاه بلندمدت به سهم فولاد خوزستان، علاوه بر حفظ سرمایه، سود متعارفی نصیب سهام‌داران می‌‍‌شود. در سال‌های اخیر روند طرح‌های توسعه در مجموعه فولاد خوزستان سرعت بیشتری گرفته است و در آینده نزدیک با بهره‌برداری از طرح‌ها به ظرفیت تولید زیرسقفی فولاد خوزستان افزوده می‌شود. احداث سه طرح ماشین ریخته گری اسلب عریض، کارخانه اکسیژن ۴ و نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی برق، سه طرح مهمی است که به منظور افزایش ظرفیت تولید و پایداری انرژی در سال ۱۴۰۰ کلنگ‌زنی شدند.

در پایان مجمع و پس از قرائت گزراش حسابرس، با حضور ۵۲/۷ درصد از سهام داران شرکت فولاد خوزستان افزایش سرمایه از محل سود انباشته انجام و سرمایه این شرکت از ۵۰ هزار میلیارد ریال به ۱۲۰ هزار میلیارد ریال برای سال جاری در مجمع عمومی فوق العاده تصویب شد.