مانور امداد و نجات و اطفای حریق در اسکله شهید ذاکری قشم برگزار شد
مانور امداد و نجات و اطفای حریق در اسکله شهید ذاکری قشم برگزار شد
شبکه اقتصادوتجارت : همزمان با آخرین روز از هفته پدافند غیرعامل مانور هماهنگ عملیات امداد و نجات و اطفای حریق در اسکله مسافری شهید ذاکری قشم برگزار شد.

گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، هدف از برگزاری این مانور افزایش سطح آمادگی نیروهای علمیاتی جهت مدیریت بحران و انجام اقدام های موثر در زمان وقوع حوادث و ارزیابی و رفع کاستی های در شرایط موجود بود.
استفاده از روش ها و تجهیزات مناسب جهت اجرای عملیات در محل حادثه جهت اطفا حریق و اجرای عملیات امداد و نجات مصدومین و همچنین ارزیابی توان و دانش تخصصی فرمانده و پرسنل عملیاتی ایستگاه آتش نشانی شهر قشم و مشارکت واحدهای مختلف مرتبط بندری و دریایی در امر اطفا، در هنگام وقوع حوادث از دیگر اهداف برگزاری این مانور بوده است.
در این مانور ارزیابی و هماهنگی جهت انجام عملیات های اطفا حریق و مقابله با حوادث احتمالی در دریا (آتش سوزی شناورهای مسافری) و خشکی مورد تمرین قرار گرفت و نیروهای حاضر در این برنامه موفق شدند تا واکنش به موقع، تصمیم گیری صحیح در شرایط اضطراری و و سرعت عمل را مورد ارزیابی قرار دهند.
براساس این گزارش، در این مانور از طریق تماس تلفنی از برج کنترل اسکله شهید ذاکری با ایستگاه آتش نشانی، اداره بنادر و دریانوردی و هلال احمر، حادثه آتش سوزی در محوطه خشکی این اسکله و همچنین یک فروند شناور مسافری پهلو گرفته، اطلاع رسانی و زنگ اعلام خطر به صدا درآمد. در ادامه نیروهای شرکت کننده در زمان پیش بینی شده استاندارد به محل اعزام و پس از بررسی های اولیه با دستور اجرای تاکتیک عملیاتی به نیروهای مستقر وارد عمل شدند. در حین عملیات اطفای حریق، امداد و نجات مصدومان از خشکی و همچنین از شناور دچار آتش سوزی شده نیز انجام و به اورژانس مستقر در محل انتقال داده شدند.
گفتنی است، این مانور با همکاری و هماهنگی نیروهای اداره کل حراست سازمان منطقه آزاد قشم، حراست شرکت مدیریت و توسعه بنادر و دریانوردی منطقه آزاد قشم، نیروهای علمیاتی آتش نشانی، هلال احمر و همچنین نیروهای دریابانی شهرستان قشم برگزار شد.