ماجرای واریز پول به حساب خاص رئیس‌جمهوری؟/برای ایران مهم نیست چه کسی رییس جمهور آمریکا می شود
ماجرای واریز پول به حساب خاص رئیس‌جمهوری؟/برای ایران مهم نیست چه کسی رییس جمهور آمریکا می شود
شبکه اقتصادوتجارت : سخنگوی دولت درباره انتخابات آمریکا گفت: برای ما فرقی ندارد چه کسی رئیس جمهور آمریکا خواهد بود. برای ما هم فرقی ندارد کدام رئیس جمهور امریکا به برجام باز می‌گردد. باید آماده سپردن تعهدات دیگری برای عدم تکرار این گونه قانون شکنی‌ها نیز باشیم.
علی ربیعی سخنگوی دولت : ابتکار هفته وحدت از دل یک اختلاف ساده تقویمی در خصوص میلاد نور زاده شد. هفته وحدت باید تبدیل به یک فرصت جهت اندیشیدن به موضوع صلح سازی در گستره همسایگانی و منطقه‌ای شود. ما همیشه از نفوذ تفرقه افکنانه قدرت‌های برون منطقه‌ای در منطقه سخن گفته ایم. اما باید توجه داشت که بستن راه نفوذ قدرت‌های جنگ افروز و تفرقه افکن در پیکره امت، فقط با شعار وحدت ممکن نخواهد شد. ما باید مکانیزم‌های حل و فصل اختلاف همسایگانی را نیز در سطح مناسبات منطقه‌ای ایجاد کنیم.
وی افزود: توانمندسازی سازمان همکاری در منطقه یکی از این مکانیز‌ها می‌تواند باشد که می‌تواند موجب تقویت وحدت امت اسلامی در منطقه و جهان گردد. از سوی دیگر هفته وحدت فرصتی است تا مقوم‌های وحدت ساز داخلی خود و الزاماتی را که همگان باید برای حفظ وحدت به آن پایبند باشیم، مرور کنیم.
ربیعی در ادامه با بیان اینکه امروز در داخل کشور عزیزمان ایران، همان گونه که رهبری معظم نیز در دیدار با اعضای ستاد ملی کرونا مطرح کردند، نیازمند شناخت عمیق از مهمترین مسائل و اقدامات یکپارچه بین ملت و حاکمیت هستیم، اظهارکرد: همچنین بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در تقارن با هفته وحدت، معنابخش مسیر پیش روی قوا، انسجام ملی و پشتوانه پشت سر گذاشتن بحران‌هایی است که کشور در این مقطع با آن مواجه می‌باشد.

شاهد هجمه‌های ناجوانمردانه زیادی به دولت بودیم

وی ادامه داد: در هفته‌های اخیر شاهد هجمه‌های ناجوانمردانه زیادی به دولت بودیم. اگر این رویه ناصواب ادامه داشت و به جامعه تسری می‌یافت، قطعا آسیب‌های جبران‌ناپذیریی تحمیل می‌کرد؛ آسیب‌هایی که فکر می‌کنم وحدت و یکپارچگی کشور را نشانه گرفته بود و اگر با هشدار صریح رهبر انقلاب متوقف نمی‌شد، تضعیف ما را در مسائل جهانی و منطقه موجب می‌شد و نهایتا باعث انشقاق ملی نیز می‌گردید.
وی گفت: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند باید بین نقد و اهانت تفکیک قائل بود. نقد بخشی از ادب جمهوریت است. اهانت و هتک حرمت نیز ناقض ادب اسلامی است و رهبری با درکی عمیق از هر این دو مولفه، نسبت به نارسایی که در حال شکل‌گیری بود، هشدار دادند. نارسایی که اخلاق سیاسی و انسجام ملی را نشانه گرفته بود.
سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: از مقام معظم رهبری به خاطر روشنگری‌های مبتنی بر بینش اسلامی و منطق حکمرانی که همواره رهنمون داشته‌اند؛ سپاسگزارم. دولت نیز همچون گذشته خود را مقید و موظف به تبعیت از رهنمود‌های ایشان دانسته و امیدواریم توجه به رهنمون‌های اخیر ایشان در شرایط فعلی کشور، مورد اهتمام همه ارکان و گروه‌ها قرار بگیرد.
وی در ادامه با بیان اینکه پیشاپیش هفته وحدت را به همه هموطنان عزیزم اعم از سنی و شیعه و همه اقوام تبریک عرض می‌کنم، تصریح کرد: ان شاءالله که پیرو راستین آن اسوه اخلاق و خوبی‌ها باشیم.
ربیعی همچنین به تصمیماتی که در ستاد ملی کرونا که با حضور مقام معظم رهبری اتخاذ شد پرداخت و با بیان اینکه این تصمیمات ما را وارد مرحله جدیدی کرده است. گفت: تاثیر گذاری کرونا بر عرصه‌های سلامت، اقتصاد و جامعه و حتی امنیت هر روز ابعاد جدیدی یافته و در حال گسترش است. تصور آنکه کرونا در چند ماه به پایان خواهد رسید، امروز به یک خوش خیالی خطرناک می‌ماند. برخی حتی چشم انداز ۳ ساله برای دستیابی و امنیتی عمومی را مطرح می‌کردند و برخی کرونا را ویروس ماندگار مانند آنفولانزا برای آن به کار بردند؛ لذا ما با خصوصیات بحرانی با طول زمان زیاد و اثر شدید و ریسک بالا و پرمخاطره روبرو هستیم.
وی افزود: جهش ویروس غیرقابل پیش بینی است. امروز اگر ما تا دیروز با دو متغیر جان – سلامت و جان – معیشت روبرو بودیم امروز ابعاد روانی و اجتماعی و امنیت اجتماعی به آن افزوده شده است؛ بنابراین ما نیازمند حکمرانی مبتنی بر کرونا هستیم. ما به سطح بالایی از نظم ساختاری و نظم اجتماعی و نهادینه شدن رفتار‌های مبتنی بر مقابله با کرونا هستیم.

آمریکا آماده سپردن تعهدات جدید به برجام باشد

علی ربیعی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اگر بایدن پیروز انتخابات باشد و به برجام بازگردد، رفتار ایران چگونه خواهد بود گفت: شرایط کامل ما برای انجام تعهدات در برجام روشن است. با خروج ترامپ ما از برجام خارج نشدیم. تصور می‌کردند ما خارج می‌شویم و کل جهان کنار آمریکا قرار می‌گیرد. اما ما ماندیم. همان زمان به اروپا مهلت دادیم به تعهداتش عمل کند. امروز هم اعلام می‌کنیم کاهش تعهدات ایران عکس العملی به خروج امریکا و کاهش تعهدات اروپا است.
وی خاطرنشان کرد: بار‌ها اعلام کردیم این اتفاق برگشت پذیر است. تقدم و تاتر بازگشت به تعهدات متناسب با همان تاخر و تقدمی است که کاهش تعهدات صورت گرفته است. برای ما فرقی ندارد چه کسی رئیس جمهور آمریکا خواهد بود. برای ما هم فرقی ندارد کدام رئیس جمهور امریکا به برجام باز می‌گردد. باید آماده سپردن تعهدات دیگری برای عدم تکرار این گونه قانون شکنی‌ها نیز باشیم.
تکذیب ماجرای واریز پول به حساب خاص رئیس‌جمهوری
علی ربیعی همچنین در پاسخ به سوالی درباره «حساب خاص رئیس جمهور» گفت: اصل ماجرا این است که ما در ابتدای امسال مبالغی را در بودجه ۹۹ ندیده بودیم، بر اساس عملکرد ۹۸ درآمد‌هایی حساب نشده بود و در سال ۹۹ بخشی از این پول‌ها آماده شده است. ما بر اساس قانون در سال ۹۹ طبق قانون اجازه گرفتیم بتوانیم ۲۰/. از پول هدفمندی را برای طرح‌های عمرانی هزینه کنیم. قرار شد برای طرح‌های ملی رو به اتمام و طرح‌های استراتژیک و بخشی از طرح‌هایی که پایان یافتنش برایمان مهم است از این محل برداشت شود؛ لذا پروژه‌های خاص نامیده شد. طرح‌هایی مثل راه آهن، دانشگاه ها، کشاورزی و حتی کمک به ستاد کرونا از این محل انجام شده است.
وی همچنین از نوبخت درخواست کرد که لیست هزینه کرد این بودجه را منتشر کند، افزود: نمی‌دانم چرا خوانش نا صحیح می‌شود. هر روز با حرف‌های جدید مواجه می‌شویم، مثلا سه خزانه وجود دارد؛ این حرف نا صحیح است. کسانی که این ادعا را کردند امروز، آن روز عضو کمیسیون برنامه وبودجه بودند. یارانه‌ها و کمک‌های معیشتی از این محل است. در شرایطی که جامعه تلخ است بگویم سه خزانه داریم و بگویم به نام خاصی است؛ این‌ها جفای به جامعه است.
ربیعی افزود: خواهش می‌کنم کسانی که تریبون دارند به نوع بیانشان توجه کنند. چه لزومی دارد وقتی هنوز شفاف نکردید به مطبوعات می‌کشانید. انگار عصر افشا گری است. مثل اینکه فقط ستاره‌ها نیستند که به دنبال لایک گرفتن هستند انگار این موضوع به سطح سیاستمداران هم رسیده است.
وی خاطر نشان کرد: بیش از هر زمانی نیازمند این هستیم که آرامش را به جامعه بیاوریم، نباید به بهانه سیاسی حرف‌هایی را در سطح جامعه بیاوریم. بدون تخصیص سازمان برنامه و بودجه این پول به کسی داده نمی‌شود. تا کنون ۱۰ تا دانشگاه از این بودجه استفاده کرده اند.

هر تصمیمی باید با هماهنگی دولت اتخاذ شود

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح‌هایی که در مجلس ارائه می‌شود که منابعش از محل درآمد بازنشستگان و گارگران در نظر گرفته شده مثل طرح کالا برگ، گفت: وقتی طرحی بدون هماهنگی با ارکان کارشناسی دولت که مسئولیت اجرایی آن را دارند ارائه می‌شود با سختی در اجرا روبه‌رو خواهد شد.
وی توصیح داد:این طرحی که خبرنگار اشاره کرد نشان داد هر تصمیمی باید با هماهنگی و همراهی دولت صورت بگیرد. باید طرح‌ها محاسبه شده باشد. مثلا اگر یکی از این طرح‌ها اجرا می‌شد زندگی مردم تلخ‌تر و سخت‌تر در میان مدت و خوشحالی در کوتاه مدت ایجاد می‌کرد. اول گفتند از تبصره ۱۴ پول طرح‌ها برداشت شود، در حالی که ما ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق فروختیم که کسری تبصره ۱۴ را حل کنیم. بعد گفتند از تراکنش بانکی برداشت کنیم، همین مانده که مردم پولشان را از بانک بردارند. بعد گفتند ارز نیمایی را در گمرک تبدیل کنیم که ۱۲۰/. بر قیمت اجناس اضافه می‌شد. بعد گفتنداز سر جمع بودجه برداریم؛ بودجه که خودش کسری دارد. بعد گفتند از پولی که به بازنشستگی دادیم و حقوق بازنشستگان را همسان سازی کردیم برداریم، این که نمی‌شود. باز راه حلی دادند که ۳۰ هزار میلیارد تومان دولت اموال به نهاد‌ها بفروشد. به طور واضح می‌گویم دولت با این طرح مخالف است.
وی تاکید کرد: دولت می‌گوید هرگونه کمک به مردم با اسیب نزدن به منافع ملی و مردم در بلند مدت صورت بگیرد. ما در آستانه ارائه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شورا‌ی اسلامی هستیم. در سال ۹۹ تصمصم گرفیتم همسان سازی کنیم که انجام شد. قرار شد به دهک‌های پایین رسیدگی شود شد. انشاءالله طرحی جامع‌تر را سازمان برنامه تدوین و در قالب بودجه سال آینده ارائه می‌کنیم.