لامرد کانون نوظهور صنعتی و عسلویه معدنی کشور
لامرد کانون نوظهور صنعتی و عسلویه معدنی کشور
اقتصادوتجارت :حامد فراهانی در حاشیه نمایشگاه بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی (ماینکس ۲۰۲۲) اظهار داشت: با ایجاد و فراهم نمودن زیرساخت های اساسی در منطقه ویژه اقتصادی به وسعت ۸۵۰۰ هکتار در لامرد شاهد شکل‌گیری عسلویه معدنی در جنوب کشور هستیم.

حامد فراهانی سرمایه‌گذاری های در دست اقدام در جهت توسعه زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد را بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: بخش های مختلف زیرساختی منطقه ویژه همانند راهسازی، شبکه آب و فاضلاب، سامانه های هدایت آب های سطحی و کنترل سیلاب، برق رسانی، شبکه توزیع و تغذیه و ایستگاه های تقلیل فشار گاز، ساختمان ها و سوله های انبار و در حال تکمیل هستند که از سال گذشته تا کنون ۵۰ هزار میلیارد ریال پروژه در منطقه ویژه اقتصادی لامرد به مناقصه و اجرا رسیده است.
وی افزود: با نگاه ویژه دولت و سازمان ایمیدرو به این کانون نوظهور صنعتی، شرکت ها و صنایع بزرگی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد شروع به سرمایه گذاری کرده اند‌.
فراهانی با اشاره به بهره برداری رسیدن فاز اول کارخانه آلومینیوم جنوب با اشتغال ۲۵۰۰ نیروی کار بطور مستقیم، آن را یک موفقیت بزرگ در حوزه صنعت آلومینیوم ذکر کرد و گفت: ساخت و راه اندازی مجتمع عظیم آلومینیوم جنوب با ظرفیت ۳۰۰ هزارتن شمش آلومینیوم در سال، یک ظرفیت و موفقیت بزرگ در کشور بود که رتبه جهانی ایران در تولید آلومنیوم را از ۱۸ به ۱۴ ارتقا داد.
مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد به پردازش های پیشرفته بر روی محصول این کارخانه نیز اشاره کرد و افزود: تولید با خلوص بالای محصولات این کارخانه باعث شده نظر مشتریان بین المللی شمش آلومنیوم جلب و محصول این کارخانه در بازار جهانی به فروش برسد.
وی در خصوص صنایع پایین دستی آلومینیوم جنوب (آلوم شهر) نیز عنوان داشت: یکی از مزیت ها و جذابیت های سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی آلومنیوم، شهرک آلوم شهر در جهت ساخت قطعات و همچنین محصولات نیمه ساخته آلومینیومی در مجاورت مجتمع آلومینیوم جنوب است که سرمایه گذاران در این بخش می توانند از آلومینیوم تولیدی سالکو بصورت مذاب به عنوان ماده اولیه استفاده کنند.

فراهانی مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد در پایان با اشاره به مشوق های سرمایه گذاری و پتانسیل های زیرساختی در این منطقه اقتصادی اظهار داشت: مشوق های در خور توجهی نظیر معافیت های مالیاتی و گمرکی جهت سرمایه گذاری بهتر خارج از بروکراسی اداری از مزیت های مناطق ویژه اقتصادی می باشد، که ارتباط با دریا، اسکله اختصاصی در پارسیان، وجود شاهراه ارتباطی با مرکز سه استان جنوبی کشور و همچنین فرودگاه بین المللی لامرد از مزیت های متفاوت منطقه ویژه اقتصادی لامرد است.