فولاد سفیددشت بزرگترین واحد صنعتی چهارمحال و بختیاری
فولاد سفیددشت بزرگترین واحد صنعتی چهارمحال و بختیاری
اقتصادوتجارت : محمود ارباب زاده مدیرعامل شرکت فولاد سفیددشت گفت: عملیات اجرایی طرح مجتمع فولاد چهارمحال و بختیاری در تیرماه ۱۳۸۶ آغاز شد و در آذرماه ۱۳۹۳ با مشارکت ۶۵ درصدی شرکت فولاد مبارکه و ۳۵ درصدی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به عنوان شرکت فولاد سفیددشت تأسیس شد که واحد احیای مستقیم آن از آبان ماه سال ۹۵ در حال بهره برداری بوده و واحد فولادسازی و ریخته گری آن نیز با پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۸ درصد در حال ساخت است.

مدیرعامل شرکت فولاد سفیددشت گفت شرکت فولاد سفیددشت دارای دو سهام دار عمده (فولاد مبارکه با ۶۵ درصد و سازمان ایمیدرو با ۳۵ درصد) است.

ارباب زاده در ادامه به عملکرد چهارماهه نخست این شرکت پرداخت و گفت: هم اکنون با تولید ۳۱۵ هزار و ۵۱۶ تن آهن اسفنجی در واحد احیا مستقیم در چهارماهه نخست سال ۱۴۰۰، تولید این محصول در مقایسه با مدت مشابه پارسال، با رشد ۲۱ درصدی همراه شد.

او ادامه داد: واحد احیای مستقیم در سه ماهه نخست امسال نیز شاهد ثبت سه رکورد متوالی تولید ماهیانه بوده است.

ارباب زاده گفت: طی ممیزی انجام شده توسط نماینده داخلی شرکت SGS در هفته نخست تیرماه ۱۴۰۰، این شرکت موفق به تمدید گواهینامه ISO۹۰۰۱ در مدیریت کیفیت و اخذ گواهینامه‌های ISO۱۴۰۰۱ مدیریت زیست محیطی و ISO۴۵۰۰۱ مدیریت ایمنی و بهداشت گردیده است.

او افزود: دستیابی به این موفقیت‌ها در کنار اتمام برخی از پروژه‌های جنبی شامل مرکز داده (Center Data) و پست برق شرکت، همچنین تسریع در پیشرفت پروژه بریکت سازی به میزان ۹۴ و پروژه فولادسازی و ریخته گری مداوم به میزان ۸۸ درصد، برگ زرینی دیگر در دفتر افتخارات بزرگترین واحد صنعتی استان در چهارماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

ارباب زاده اضافه کرد: از اواسط تیرماه امسال به دلیل بروز محدودیت‌ها در مصرف انرژی، ظرفیت تولید در واحد احیا مستقیم به عنوان تنها واحد در حال بهره برداری شرکت به میزان ۳۵ درصد کاهش یافته که به محض اعلام رفع محدودیت‌ها از طرف شرکت توانیر، ظرفیت تولید آهن اسفنجی به میزان اسمی کارخانه افزایش پیدا خواهد کرد.

او ادامه داد: در حال حاضر تقریبا تمام آب موردنیاز واحد احیا مستقیم از منبع پساب تصفیه شده شهر بروجن و با فناوری اولترافیلتراسیون بومی شده تأمین می‌شود که امید است با رفع موانع پیش رو در مسیر راه اندازی واحد فولادسازی و ریخته گری تا پایان امسال، گام مهمی در راستای تکمیل زنجیره تولید فولاد در شرکت فولاد سفیددشت برداریم.