فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تسهیل خدمات‌رسانی به مردم مفید است
فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تسهیل خدمات‌رسانی به مردم مفید است
اقتصادوتجارت : صدها فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور در حال فعالیت هستند که جدای از خدمات‌رسانی به مردم، برای بیش از ۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرده‌اند. این مدل فروشگاه‌ها با عرضه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم با قیمت و‌کیفیت یکسان در سراسر کشور، توانسته‌اند در بحران‌ها تاثیرگذار باشند و از عوامل مهم در برقراری عدالت اجتماعی باشند.

صدها فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور در حال فعالیت هستند که جدای از خدمات‌رسانی به مردم، برای بیش از ۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرده‌اند. این مدل فروشگاه‌ها با عرضه کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم با قیمت و‌کیفیت یکسان در سراسر کشور، توانسته‌اند در بحران‌ها تاثیرگذار باشند و از عوامل مهم در برقراری عدالت اجتماعی باشند.
فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تسهیل خدمات‌رسانی به مردم مفید است
فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور نقش قابل توجهی در تامین و توزیع کالاهای اساسی برای مصرف‌کنندگان و مردم دارند اما نقش آنها در افزایش قیمت‌ها کاملا صفر است.
کارشناسان تاکید می‌کنند: «فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای منجر به اشتغال زایی، کاهش هزینه و تردد مردم برای خرید کالا و شفافیت در نظارت بر قیمت و کیفیت فروش کالا به مردم شده است.»
بسیاری از کارشناسان با تاکید بر مزایای فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ضرورت حمایت از فعالیت این بخش اعتقاد دارند در طول چندین سال فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور، فعالیت این بخش خدمات‌رسانی به مردم و خرید کالاهای مختلف را تسهیل کرده است و هر فرد می‌تواند با حضور در یک فروشگاه زنجیره‌ای اکثر کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کند که هم در زمان صرفه جویی شده و هم تردد افراد در سطح شهر را کاهش می‌دهد.
از سوی دیگر شاهد هستیم این فروشگاه‌ها برای افزایش سطح رضایتمندی مشتریان و کاهش فشارهای اقتصادی به مشتری تخفیف‌هایی را در قیمت کالاهای مختلف لحاظ می‌کنند که کاملا امری مثبت است. این اتفاق با کاهش میزان سود فروشگاه‌ها از توزیع کالا صورت می‌پذیرد.
شایعاتی که درباره فروشگاه‌های زنجیره‌ای در زمینه “تخفیف‌ها” مطرح می‌شود صحت ندارد
کارشناسان معتقدند شایعاتی که درباره فروشگاه‌های زنجیره‌ای در زمینه تخفیف‌ها مطرح می‌شود صحت ندارد. شایعاتی که ادعا می‌کنند فروشگاه‌های زنجیره‌ای با کارخانه‌ها رایزنی می‌کنند تا در قیمت‌گذاری و کمیت و کیفیت کالاها دست ببرند! اتفاقی که با وجود نظارت‌های سنگین نهادهای متعدد حاکمیتی امکان‌پذیر نیست و از طرفی منطقی نیست که هیچ‌کدام از برندهای تولیدکننده کالا تمایلی به تخریب برند خود، صرفا جهت همکاری با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بپردازند.
از طرفی باید دقت کرد با توجه به شرایط نامتوازن و پر از نوسان اقتصادی کشور، متاسفانه قیمتی که کارخانه‌ها روی کالاها می‌زنند همواره نوسانات زیادی دارد و تمامی تولیدکنندگان و فروشگاه­ها با این مشکل روبرو هستند
ریشه نوسانات قیمت‌گذاری کارخانه‌ها هستند
بنابراین ریشه مسئله نوسانات به قیمت‌گذاری کارخانه باز می‌گردد و اصلا ربطی به فروشگاه‌های زنجیره‌ای ندارد. حتی قبل از تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور با این مسئله مواجه بودیم.
فروشگاه‌های زنجیره‌ای با خرید مستقیم و عمده کالا از تولید کننده در قدم نخست، دست انواع دلالان را کوتاه کرده‌ و قسمتی از هزینه‌ها نظیر حمل‌ونقل و نگهداری را برای آنان کاهش داده است. از سوی دیگر فروشگاه‌های زنجیره‌ای این امکان را فراهم می‌کنند که مردم بتوانند با هزینه و رفت‌وآمد کمتری نیازهای خود را تامین کنند و همچنین شاهد آن هستیم که این فروشگاه‌ها کالاها را با قیمت و کیفیت مطلوبی در سراسر کشور توزیع می‌کنند.
رقابت فروشگاه‌های زنجیره‌ای با فروشندگان خرد
فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تسهیل خدمات‌رسانی به مردم مفید است
درباره رقابت فروشگاه‌های زنجیره‌ای با فروشندگان خرد نیز می‌توان گفت این فروشگاه‌ها فعالیت اقتصادی خود را انجام می‌دهند و از طرفی، مغازه‌های خرد نیز فروش خود را دارند و بازار بزرگ کشور نیاز به انواع پلتفرم‌های کوچک و بزرگ توزیع کالا دارد و نمی‌توان وجود یک پلتفرم را مانع رشد بقیه پلتفرم‌ها دید.
فروشگاه‌های زنجیره‌ای “اشتغال‌زایی بالا” و “نظارت بهتر”
کارشناسان با اشاره به اشتغال‌زایی ایجاد شده از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور می‌گویند: «فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی بالایی را به دنبال دارد. از سوی دیگر این فروشگاه‌ها به صورت منظم مالیات پرداخت می‌کنند و امکان اعمال نظارت بیشتری بر آنها وجود دارد. از آنجا که این فروشگاه‌ها به صورت عمده، کالا خریداری و به فروش می‌رسانند سیستم‌های نظارتی هم خیلی بهتر می‌توانند به لحاظ کیفیت و قیمت کالایی که به مصرف کننده می‌دهند، نظارت داشته باشند.»