عوارض پس از بهبودی از کرونا خطرناکتر از خود کروناست/ کرونا در مردان بیشتر قربانی می گیرد
عوارض پس از بهبودی از کرونا خطرناکتر از خود کروناست/ کرونا در مردان بیشتر قربانی می گیرد
شبکه اقتصادوتجارت : دانشمندان در آمریکا از امکان ایجاد سندروم‌های التهابی در بهبودیافتگان کرونایی که بسیار خطرناک است، خبر دادند.
بعلاوه، در برخی از افراد خطر ابتلا به یک سندرم خطرناک و تهدید کننده وجود دارد که اولین بار در کودکانی که از کووید ۱۹ جان سالم به در بردند دیده شد و همه این‌ها می‌تواند با علامتی شروع شود که فکر نمی‌کنید خیلی جدی باشد.دانشمندان آمریکایی مشاهده کردند که سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان (MIS-C) بر بزرگسالان نیز تأثیر می‌گذارد و این سندرم MIS-A نام دارد. هر دو می‌توانند ترسناک باشند و هر دو می‌توانند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شوند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان و حتی مراقبت‌های ویژه دارد.
این شرایط می‌تواند بدون هشدار و پس ازبهبودی بیماران کرونایی ظاهر شوند، اما بعضی اوقات نشانه‌هایی وجود دارد که بیمار MIS-C یا MIS-A به وجود می‌آورد.
یکی از اولین علائمی که ممکن است بازماندگان کووید ۱۹ مشاهده کنند، بثورات پوستی است. کووید ۱۹ گاهی خود به خود علائم پوستی غیرمعمولی دارد، اما این بثورات جدید پس از از بین رفتن کووید ۱۹ ظاهر می‌شود.
به غیر از بثورات، این بیماران می‌توانند علائمی را تجربه کنند که در کووید ۱۹ و همچنین سایر بیماری‌ها ظاهر شود از جمله تب، درد قفسه سینه، مشکلات قلبی و دستگاه گوارش.
بسیار مهم، بیماران MIS-A علائم اصلی کووید ۱۹ شدید، یعنی تنگی نفس را نشان نمی‌دهند و آزمایشات PCR آن‌ها منفی است، اما آزمایش‌های آنتی بادی می‌تواند مثبت باشد که حاکی از بهبودی از این بیماری است.
پزشکان هنوز نمی‌توانند به طور کامل توضیح دهند که چه عواملی پس از بهبودی باعث التهاب داخل بدن می‌شود، اما MIS-C و MIS-A هر دو می‌توانند کشنده باشند. در حال حاضر، هیچ درمانی تضمینی برای این سندرم‌های التهابی در بازماندگان کووید ۱۹ وجود ندارد.
متخصص اعصاب و روان بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به اینکه میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در مردان دوبرابر زنان است، گفت: گزارش آمار مرگ و میر در سایر کشور‌ها بر اثر کرونا نیز گواه این موضوع است که مردان در برابر کووید ۱۹ ضعیف‌ترند
یکی از احتمالات مقاوم‌تر بودن سیستم ایمنی زنان در مقایسه با مردان را وجود آنزیم‌های ACE ۲ در مردان ذکر کرد و گفت: این آنزیم باعث می‌شود وقتی فرد مبتلا به کرونا می‌شود بافت ریه سریع‌تر آلوده شود.
وی در ادامه وجود استروژن در زنان را یکی از علل مقاوم‌تر شدن سیستم ایمنی در برابر کرونا ذکر کرد و ادامه داد: کروموزوم X اضافه در بدن زنان نیز یکی از علل مقاوم‌تر شدن سیستم ایمنی بدن زنان در مقایسه با مردان است.
متخصص اعصاب و روان دانشگاه افزایش مشکلات زمینه‌ای در مردان نظیر فشارخون، بیماری کبد، سل و تمایل بیشتر مردان نسبت به مصرف سیگار را یکی دیگر از علل مرگ و میر بالا در این جنس ذکر کرد