عربستان، خواستار مرگ برجام/عادی سازی عربستان با اسراییل بعد از انتخابات امریکا؟
عربستان، خواستار مرگ برجام/عادی سازی عربستان با اسراییل بعد از انتخابات امریکا؟
شبکه اقتصادوتجارت : ریاض مخالف تلاش‌های برخی دولت‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای است، به این دلیل که توافق مذکور، راه را برای بازگشت اموال بلوکه شده تهران و راه اندازی اقتصاد آن، هموار می‌کند.

 العرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: ملک سلمان پادشاه سعودی طی صحبت‌های خود در هفتاد و پنجمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: «عربستان سعودی دست صلح به سمت ایران دراز کرد، طی چند دهه گذشته رفتار مثبتی با ایران داشته و چند بار از روسای جمهور آن برای بررسی راه‌های برقراری روابطی براساس حسن هم جواری و احترام متبادل، استقبال کرده است، اما یک بار دیگر جهان دید که نظام ایران از این تلاش‌ها برای افزایش فعالیت‌های توسعه جویانه خود در منطقه استفاده کرد.»
ملک سلمان همچنین در اظهارات خود، مدعی حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی در سال گذشته شد و این نخستین بار است که سعودی‌ها مستقیما در این رابطه ایران را متهم می‌کنند.
یک دیپلمات در کشور‌های حاشیه خلیج فارس، بر این عقیده است که ملک سلمان قصد داشت بر این مساله تاکید کند که اولویت کشورش، در مرحله کنونی، تامین امنیت ملی خود از طریق تحرکات بین المللی برای توقف فعالیت‌های ایران در منطقه است. ضمن اینکه پادشاه سعودی سعی داشت این مهم را مطرح کند که ریاض مخالف تلاش‌های برخی دولت‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای است، به این دلیل که توافق مذکور، راه را برای بازگشت اموال بلوکه شده تهران و راه اندازی اقتصاد آن، هموار می‌کند.
ملک سلمان در ادامه صحبتهایش تاکید کرد موضع عربستان، ایستادگی کنار ملت لبنان است، که به دلیل انفجار بندر بیروت، درگیر یک فاجعه انسانی شده است.

این در حالی است که پس از بحرانی شدن رابطه عربستان با سعد الحریری، ریاض در دو بعد عملی و سیاسی از صحنه لبنان دور شد.
در رابطه با پرونده صلح، که عنوان مرحله پس از توافق‌ها بین اسرائیل و امارات و بحرین است، پادشاه سعودی اعلام کرد: «از تلاش‌های دولت آمریکا برای صلح در خاورمیانه، از طریق نشستن دو طرف فلسطینی و اسرائیلی سر میز مذاکره، برای دست یابی به توافقی عادلانه و جامع، حمایت می‌کنیم.» به نظر می‌رسد که پادشاه سعودی به عمد از اشاره به مسیری که ابوظبی و منامه در پیش گرفته اند، سر باز زده و بر مسیر فلسطینی اسرائیلی تمرکز نمود.
به عقیده کارشناسان مسائل خاورمیانه، اشاره‌های ملک سلمان در مورد صلح، نشان می‌دهد که عربستان اماده اتخاذ اقدامی شبیه به امارات و بحرین نیست.

دوری گولد، مدیر کل وزارت خارجه سابق اسرائیل، در گفتگو با شبکه رادیویی عبری «کان» افشا کرد که اسرائیل و عربستان هم به سمت توافق‌های سیاسی حرکت می‌کند. ضمن آنکه وی تاکید می‌کند بحرین بدون چراغ سبز سعودی، اقدام به عادی سازی نمی‌کرد. با این حال، گولد بعید دانست که به زودی شاهد روابط دیپلماتیک علنی بین اسرائیل و عربستان باشیم.
علاوه بر این، سه منبع نزدیک به خاندان حاکم سعودی در ریاض، احتمال می‌دهند که، ولی عهد، محمد بن سلمان از ارائه یک دستاورد سیاسی به ترامپ تا قبل از انتخابات، خودداری کند، ولو اینکه مذاکراتی بین کوشنر و بن سلمان در این باره، جریان داشته باشد. این منابع تصریح می‌کنند که حکومت سعودی در این مرحله ترجیح می‌دهد به ایفای نقش محرّک برای توافق‌های عادی سازی بین دولت‌های عربی و اسرائیل، اکتفا کند، همانطور که در مورد بحرین و امارات چنین شد.
دو منابع آگاه از این موضوع، افشا کردند که بن سلمانی که به دنبال توافقی است که به او اجازه همکاری تجاری و ایجاد ائتلاف‌های مشترکی علیه ایران را بدهد، تا حد زیادی تحت تاثیر دیدار‌های خود با کوشنر که از سال ۲۰۱۷ اغاز شده، قرار گرفته است