×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۲ تیر - ۱۳۹۹  
true
true
طی نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد:ارایه گزارش آمار تایید نمونه

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای طی نامه‌ای به شرح زیر، خواستار ارایه گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص آمار تایید نمونه شده است.

به استحضار می‌‏رساند پیرو ارسال نامه‏‌های شماره ۳۸۷/ص‏‌ک/۹۸ مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ و ۱۶/ص‏‌ک/۹۹ مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سازمان نظام صنفی رایانه‌‏ای کشور و گذشت بیش از نه ماه از درخواست‌‏های متعدد مکتوب و شفاهی نمایندگان این سازمان، به عنوان فراگیرترین تشکل مردم نهاد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه طی ۱۳ سال اخیر، متاسفانه تا کنون آماری از سوی سازمان مذکور ارائه و منتشر نشده است.
بدیهی است عدم ارائه آمار به بهانه‏‌هایی مانند حفظ حقوق متقاضیان (که به صورت شفاهی توسط یکی از مدیران سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده) از یک سو و انتشار ارائه آمار مستمر توسط نهادهایی مانند بانک مرکزی در خصوص فهرست دریافت‏‌کنندگان ارز که قطعاً دارای حساسیت بیشتری است از سوی دیگر، عدم توجه به این درخواست صنفی شائبه طرفداری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات از برخی از آزمایشگاه‌‏های خاص و عدم وجود استقلال و بی‌‏طرفی را به ذهن متبادر می‌‏سازد. علاوه بر آن، عدم ارائه آمار درخواستی این ذهنیت را ایجاد می‌‏کند که ایجاد شفافیت، منافع کسانی که مردم را نامحرم دانسته و شفافیت را بر نمی‌‏تابند به خطر خواهد افتاد.
بخش تامل برانگیز ماجرا این است که تا کنون، و بر اساس آیین‏‌نامه تایید نمونه، به دلیل عملکرد یک آزمایشگاه هیچ کدام از تجهیزات امنیتی دارنده گواهینامه‌‏های بین‏‌المللی در حوزه استاندارد، موفق به اخذ گواهی تایید نمونه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشده‌‏اند. ماحصل ارزیابی‏‌های غیرشفاف، ایجاد وقفه ۳ ماهه در استقرار تجهیزات در زیرساخت‏‌های حیاتی کشور بوده که به نوبه خود باعث افزایش بی‏‌رویه قاچاق شده، که این خود ماهیتاً در تضاد با اهداف امنیتی و استانداردی است و تالی فساد در پی خواهد داشت. با این وجود، اعضای این سازمان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات باید هزینه ارزیابی آزمون تجهیزاتی را پرداخت کنند که نتیجه آن از پیش مشخص است؛ این معضل تنها کمبود دانش یا فساد را به ذهن متخصصین متبادر می‏‌کند.
با توجه به حساسیت حضرتعالی به موضوع «حق‏‌الناس» و مشکلاتی که منافع عموم جامعه را تهدید می‌‏کند و همچنین تاکید بر ارائه مستمر «گزارش به مردم» در خصوص عملکرد آن وزارتخانه محترم و معاونت‌‏های آن، خواهشمند است دستور فرمایید تا در خصوص ارائه آمار مربوط به میزان تجهیزات بررسی شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همچنین میزان تجهیزاتی که طی ارزیابی توسط آزمایشگاه‌‏های مورد تایید آن سازمان مردود شناخته شده‌‏اند، به تفکیک تجهیزات رادیویی و غیررادیویی و بر اساس نتایج آزمایش‌‏های انجام شده توسط هر آزمایشگاه، اقدام لازم مبذول شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true