طرح توسعه شهری شن چاله های منطقه ۱۸ بازنگری می شود
طرح توسعه شهری شن چاله های منطقه ۱۸ بازنگری می شود
اقتصادوتجارت : معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: طرح توسعه شهری مربوط به شن چاله های منطقه 18 با رویکرد توجه به احداث مسکن ارزان قیمت و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری مورد بازنگری قرار می گیرد.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حمیدرضا صارمی در خصوص بازدیدی که به همراه شهردار منطقه ۱۸ و تعدادی از مدیران حوزه شهرسازی و معماری از محل شن چاله های منطقه ۱۸ داشت، گفت: این بازدید پیرو شکایت شهرداری منطقه از مالکان اراضی بزرگ مقیاس که طی سالیان گذشته اقدام به برداشت از شن چاله های مجاور رودخانه کن کرده اند، صورت گرفت.
وی تصریح کرد: بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، کلیه صنایع مزاحمی که درمحدوده شهر تهران قرار دارند، می بایست تعطیل و به خارج از شهر منتقل شوند، در همین راستا شهرداری منطقه ۱۸، با توقف فعالیت معادن شن و ماسه، نسبت به انعقاد قرارداد با مشاور برای تهیه طرح توسعه شهری با تأکید بر توجه به احقاق حقوق مالکان در این محدوده اقدام کرد.
معاون شهردار تهران ادامه داد: این طرح در سال ۹۲، بعد از گذشت حدود ۱۱ سال در کمیسیون ماده پنج مطرح شد و پس از انجام اصلاحات، به صورت یک طرح یکپارچه، متناسب با فعالیت ها و عملکردهای معین در طرح های جامع و تفصیلی و اسناد فرادست، در کمیسیون ماده پنج تصویب و به منطقه ۱۸ ابلاغ شد.
صارمی همچنین با اشاره به بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها که مربوط به ساخت مسکن ارزان قیمت برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه است، اظهار داشت: در بازدیدی که داشتیم، مقرر شد، سازمان نوسازی شهر تهران با همکاری اداره کل شهرسازی و طرح های شهری، طرح مصوب سال ۹۲ را با رویکرد توجه به مسکن ارزان قیمت و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای مالکین، مورد بازنگری قرار دهد.
وی در ادامه با تأکید بر ضرورت پایدارسازی دیواره شن چاله ها، بیان کرد: از آنجایی که برداشت قانونی از شن چاله ها، صرفاً تا عمق ۳۰ متر، مجاز است و مالکین بخش اعظمی از این شن چاله ها اقدام به برداشت بعضاً تا عمق ۱۲۰ متر کرده اند و این اقدام موجب تشدید خطر فرونشست و وقوع سیلاب های فصلی شده است، هزینه پایدارسازی دیواره ها بر عهده مالکان و بهره برداران قرار دارد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران اضافه کرد: همچنین اگر مالکین اراضی که مطابق با قانون به توسعه شهر پیوسته اند، خواستار بارگذاری باشند، می بایست در چارچوب قانونی شهرداری اقدام کنند.
وی با اشاره به حادثه وقوع سیلاب رودخانه کن در سال ۹۳، گفت: از سال ۹۴ شهرداری تهران، مطالعات طرح پایدارسازی گودهای در معرض خطر را به سرانجام رسانده است. شن چاله ها، دیواره های مختلفی را در بر می گیرند که در نواحی مختلف دارای عمق های متفاوت هستند و اکنون رها شده و شرایط نابسامانی دارند که در این خصوص نیز مقرر شد، پایدارسازی شن چاله ها با تجمیع رویکردهای سازمان محیط زیست، سازمان صنایع ملی و تمامی ذینفعان و نهادهای مرتبط و با مدیریت و راهبری شهرداری منطقه ۱۸ عملیاتی شود.