سود هلدینگ خلیج‌فارس از سال ۹۱ تا امروز ۱۵ برابر شده
سود هلدینگ خلیج‌فارس از سال ۹۱ تا امروز ۱۵ برابر شده
اقتصادوتجارت : مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، با بیان اینکه با خصوصی‌سازی این هلدینگ بر اساس اصل ۴۴ کارایی فارس بالاتر رفته به‌گونه‌ای که سود آن از ۳۲۰۰ میلیارد تومان سال 91، ۱۵ برابر شد و در سال ۹۹ به ۴۵ هزار میلیارد رسید، گفت: این سود در سال ۱۴۰۰ به ۷۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از روابط‌عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، نشست خبری واگذاری سهام دولت در گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با حضور رئیس سازمان خصوصی‌سازی و مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس توسط سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد.
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در ابتدا با تبریک روز ملی صنعت پتروشیمی، گفت: فلسفه خصوصی‌سازی مطابق به اصل ۴۴، افزایش کارایی شرکت‌ها و افزایش سودآوری آنها بوده و در اکثر واگذاری‌های انجام شده نیز به جز چند مورد معدود شاهد افزایش کارایی و سودآوری شرکت‌ها بودیم و این موضوع درباره صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس هم صدق می‌کند.
وی با اشاره به تاریخچه واگذاری شرکت‌های پتروشیمی بر اساس اصل ۴۴ و تجمیع شرکت‌های پتروشیمی واگذار نشده در قالب یک هلدینگ و بعد از آن واگذاری هلدینگ خلیج‌فارس، گفت: در ابتدا ۱۵ شرکت به هلدینگ خلیج‌فارس واگذار شدند و فارس در سال ۹۲ وارد بورس شد؛ از آن ۱۵ شرکت، شش شرکت زیان‌ده بود اما امروز هیچ شرکت زیان دهی در هلدینگ خلیج‌فارس وجود ندارد که این یکی از آثار خصوصی‌سازی در صنعت پتروشیمی بوده است.
ربیعی تصریح کرد: با افتخار این را عرض می‌کنم در سال ۹۱، قبل از خصوصی‌سازی، مجموع سود شرکت‌های تابعه ۳۲۰۰ میلیارد تومان بوده که این سود در سال ۹۹ به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی ۱۵ برابر شد و امسال در مجموع این رقم به ۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. نائب رئیس هیئت‌مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، ادامه داد: این تصور وجود دارد که با خصوصی‌سازی، اشتغال کم می‌شود اما در هلدینگ خلیج‌فارس به دلیل افزایش ظرفیت تولید و اجرای پروژه‌های جدیدی که داشتیم اشتغال ۱۲ هزارنفری به ۲۴ هزار نفر نیروی مستقیم رسیده که با درنظرگرفتن نیروهای پیمانکاران و … این عدد بسیار بالاتر است.
وی همچنین به افزایش سرمایه فارس از ۲۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۱ به ۲۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در سال جاری و رسیدن آن تا پایان سال به ۵۰ همت اشاره کرد و گفت: سرمایه ثبتی شرکت در این مدت بیست برابر شده و این به این معناست که سهام‌داران قبول کردند بخشی از سود تبدیل به پروژه شود.
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس ادامه داد: وقتی صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، واگذار شد، ۴ میلیارد دلار بدهی ارزی داشت، امروز این عدد به کمتر از دویست میلیون دلار رسیده است؛ بخشی از بدهی‌های ارزی را از طریق دریافت تسهیلات ریالی به بدهی ریالی با نرخ‌های بسیار خوب تبدیل کردیم و فارس که روزگاری بدهی‌های قابل‌توجهی به شرکت ملی نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی داشت، با پرداخت بدهی‌هایش یک گروه چابک و بدون مشکلات ساختاری مالی و با شفافیت بالای مالی است و مانعی بر سر راه بورسی شدن سایر شرکت‌های بورسی نشده گروه نیست.

ربیعی همچنین به توفیق این گروه در صادرات در شرایط تحریم اشاره کرد و افزود: اگر پتروشیمی‌ها نبودند کشور در تهیه ارز در سال‌های تحریم با مشکلات قابل‌توجهی روبرو می‌شد، صنعت پتروشیمی ۵۰ درصد ارز سامانه نیما را تأمین کردند و با افتخار می‌گویم که ۴۰ درصد آن را ما تأمین می‌کنیم و امسال به امید خدا به ۵ میلیارد دلار صادرات خواهیم رسید.
وی نتیجه شفافیت مالی و سودده بودن شرکت‌های گروه را بورسی شدن عنوان کرد و افزود: زمانی که هلدینگ خلیج‌فارس در بورس عرضه شد، هیچ‌کدام از شرکت‌های تابعه در بورس نبود و امروز شرکت‌های مبین انرژی خلیج‌فارس، فجر انرژی خلیج‌فارس، نوری، پارس، آریا ساسول، شهید تندگویان، پترول، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی ارومیه و پتروشیمی لردگان در بورس هستند و شرکت‌های اروند و بندرامام و چند شرکت دیگر گروه به‌زودی وارد بورس خواهند شد و این یعنی گسترش مالکیت عمومی.
ربیعی همچنین با بیان اینکه گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در توسعه این صنعت پیشتاز است، گفت: فارس امروز ۲۸ پروژه پتروشیمی در حال اجرا دارد، از ۲۰ میلیون دلار تا مگا پروژه‌های چهار میلیارد دلاری و برای این پروژه‌ها ۱۵ میلیارد دلار ارزی به‌اضافه ۴۲ هزار میلیارد تومان ریالی سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته است.
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس همچنین به رتبه‌های پی‌درپی این گروه در رده‌بندی صد شرکت برتر ایران در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: بر اساس رتبه‌بندی IMI100، فارس در سال‌های اخیر همواره رتبه اول و یا حداکثر دوم را در شاخص‌های میزان فروش، سودآوری، شاخص ارزش افزوده، شاخص میزان صادرات و شاخص ارزش بازار را کسب کرده است و در رده‌بندی جهانی ICIS هم رتبه دوم در غرب آسیا بعد از سابیک عربستان را در اختیار داریم و در سال‌های اخیر در بین ۴۰ غول صنعت پتروشیمی قرار داشتیم.
ربیعی سپس به جایگاه شرکت‌های بزرگ در اقتصادهای برتر دنیا اشاره کرد و گفت: نقش این شرکت‌ها در اقتصاد ملی و ثروت سازی بسیار مهم است و حاکمیت و این شرکت‌ها با هم روابط نزدیک و همراهی دارند و باید بپذیریم این شرکت‌های بزرگ هستند که می‌توانند اقتصاد ملی را رشد دهند و این شرکت‌ها در تعارض با حاکمیت نیستند.
وی تاکید کرد: سهام هلدینگ خلیج‌فارس از نظر من سهام عمومی است و آنچه تحت عنوان خصولتی درباره این شرکت‌ها گفته می‌شود غلط است، ترکیب سهام‌داری ما باتوجه‌به مدیریت وزارت اقتصاد، نفت و رفاه بر این سهام‌ها، ۸۰ درصد متعلق به سازمان‌های عمومی است که با دولت و حاکمیت ارتباط مستقیم دارند که ۴۰ درصدش سهام عدالت است و ۱۰ درصد سهام نیز در بورس عرضه شده و مردم سهام‌دار ما هستند که امیدواریم با این عرضه پیش‌رو، شاهد رشد و نمو بیشتر گروه و سودآوری بیشتر باشیم.
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در پایان درباره زمان برگزاری مجمع فوق‌العاده این شرکت برای انتخاب هیئت‌مدیره که پیش‌ازاین به‌تعویق‌افتاده بود، گفت: دلیل تعویق اختلاف‌نظر درباره مدیریت شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت در شورای‌عالی بورس بود که با مصوبه این شورا و ابلاغ اخیر آن، مجمع فوق‌العاده برای انتخاب اعضای حقوقی هیئت‌مدیره با همراهی سازمان خصوصی‌سازی تشکیل می‌شود و بعد از آن در مدت‌زمان معینی نمایندگان اعضای حقوقی هیئت‌مدیره معرفی خواهند شد.