سوءاستفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور
سوءاستفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور
شبکه اقتصادوتجارت : مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این سازمان، خانه کارگران است، گفت: فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی و سازمان تامین اجتماعی، دغدغه مشترکی برای خدمت رسانی به جامعه کارگری دارند و این دغدغه مشترک زمینه ساز همکاری و نزدیکی ما و فراکسیون کارگری است.

 دکتر مصطفی سالاری در جلسه‌ با اعضای هیات رئیسه فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی بر لزوم تبادل نظر مستمر سازمان تامین اجتماعی و تمامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضا و هیات رئیسه فراکسیون کارگری تاکید کرد.

وی اظهار کرد: ما در کوتاه مدت مشکل خاصی برای ایفای تعهدات و استمرار و تامین منابع برای خدمت نداریم و البته ارزیابی ما نشان دهنده اولویت برخی تغییرات در سازمان تامین اجتماعی است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: بیمه حمایتی برای گسترش پوشش تامین اجتماعی اقدام خوبی است اما اگر با تامین منابع متناسب و دائمی همراه نباشد، شاهد جابجایی منابع در بین اقشار تحت پوشش خواهیم بود که شرعا و اخلاقا درست نیست.
سالاری افزود: در شرایط فعلی، پوشش بیمه‌ای که از منابع خود افراد برقرار شده است و پوششی که با حمایت دولت برقرار می شود، نوعی تبعیض ایجاد می کند.
وی ادامه داد: در مشاغل سخت و زیان آور نیز هرچند اصل قانون و انگیزه اولیه تصویب و اجرای این قانون کاملا درست است اما نحوه تصویب قانون و رویه اجرای آن به گونه‌ای است که برخی اصناف و افرادی که واقعا مستحق نیستند، از این مزایا برخوردار می‌شوند و شاهد نوعی تبعیض و یا سوء استفاده هستیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به بازنشستگی افرادی در سنین ۴۰ سالگی و کمتر بر اساس قانون مشاغل سخت و زیان آور، گفت: در همه دنیا سن افراد ملاک بازنشستگی است نه سنوات کار و هر چه کار بیشتری انجام شود، حقوق بازنشستگی افزایش می‌یابد.
سالاری اصلاح بسیاری از قوانین و رویه‌های جاری سازمان تامین اجتماعی را نیازمند همفکری و مشورت نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: برخی از صندوق های بازنشستگی از بودجه دولت استفاده می‌کنند و دولت به سختی هزینه آنها را تامین می کند و اگر تامین اجتماعی هم مثل بقیه صندوقها شود، دولت توان پرداخت حقوق را نخواهد داشت.
وی با تاکید بر وجود نگاه بلند مدت و آینده‌نگر برای ایجاد تغییرات بنیادین در برخی قوانین تامین اجتماعی، گفت: باید این مسائل را برای آینده کشور حل کنیم.
سالاری تاکید کرد: ما برای میان مدت و بلند مدت این صندوق دغدغه داریم و باید به فکر آینده این سازمان و جامعه کارگری باشیم.
علی بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: فراکسیون کارگری از فعالترین و پر تعدادترین فراکسیون‌های مجلس است و ۱۸۰ عضو دارد که اهمیت کارگران را برای مجلس نشان می دهد.
وی با بیان اینکه تامین اجتماعی از مباحث بسیار مهم برای جامعه کارگری است، افزود: مطالبات جامعه کارگری متنوع است و حقوق و معیشت و آموزش و ایمنی محیط کار و روابط کار و تامین اجتماعی را در برمی‌گیرد.
بابایی کارنامی در ادامه اظهار کرد: درباره استقلال سازمان تامین اجتماعی انتقاداتی وجود دارد و ما در مجلس شورای اسلامی احیای شورای عالی تامین اجتماعی را پیگیری می‌کنیم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه بیشتر به سازمان تامین اجتماعی در زمان بررسی بودجه‌های سالیانه کشور تاکید کرد و گفت: در بودجه سال آینده نهایت همکاری و کمک را به سازمان تامین اجتماعی خواهیم داشت و انتظار خدمات بیشتر و توسعه خدمات به جامعه داریم.