سامانه های جامع وزارت کار در منطقه ویژه اقتصادی پیام راه اندازی می شوند
سامانه های جامع وزارت کار در منطقه ویژه اقتصادی پیام راه اندازی می شوند
اقتصادوتجارت : مدیر کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه اقتصادی پیام از راه اندازی سامانه های جامع وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در این منطقه با هدف صیانت از کار و تسهیل سازی روند رسیدگی به درخواست های آنها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام، هدایت نامی ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته کارو کارگر افزود: بر همین اساس سامانه هایی از جمله روابط کار، بیمه بیکاری، حوادث کار، فرصت اشتغال و دریافت مجوزهای حوزه کار و اشتغال در قالب سامانه جامع کار در منطقه راه اندازی که افراد بدون نیاز به مراجعه حضوری می توانند با مراجعه به این سایت نسبت به ثبت درخواست های خود اقدام و ما نیز در کوتاه ترین زمان ممکن و با رعایت اصل دقت و حمایت به این مسایل رسیدگی خواهیم کرد.
🔺وی با بیان اینکه کلیه فرآیندهای کاری در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام انجام می شود تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون حدود ۳۰ رای در منطقه مربوط به مسایل مرتبط با کارگر و کارفرما صادر که حدود ۹۰ درصد آرای صادره در این حوزه سازشی بوده چرا که نگاه ما سازشی و در آرای صادره کارگر و کارفرما را مد نظر قرار می دهیم.
🔺نامی در بخش دیگری از سخنان خود صیانت از نیروی کار، توانمند سازی تشکلات کار وکارگری و ساماندهای قراردادهای موقت را از برنامه های در دست اقدام در پیام عنوان و تصریح کرد: به همین منظور کارگروه هایی از جمله حفاظت، بهداشت و ایمنی کار، اشتغال و سرمایه گذاری و هیات فنی اتباع خارجی را تشکیل و بنا داریم تا گام به گام با هدف عملیاتی کردن برنامه های خود به جلو برویم.
🔺مدیر کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام، برون سپاری بخشی از امور غیر حاکمیتی را از دیگر برنامه های در دست اقدام این واحد در سال جاری عنوان کرد و گفت: امروز حدود ۶ هزار کارگر در قالب ۴۰۰ کارگاه و شرکت تولیدی و صنعتی در پیام در حال فعالیت هستند، این در حالی است که با توجه به افزایش تقاضاها برای سرمایه گذاری در این منطقه در آینده نزدیک بیش از ۲تا سه هزار نفر به این رقم افزوده می شود.
🔺آمادگی منطقه ویژه اقتصادی پیام برای بهره گیری از ظرفیت اتباع خارجی
نامی در بخش دیگری از سخنان خود از بهره گیری از ظرفیت اتباع خارجی در پیام اشاره کرد و گفت: در این بخش چه در حوزه سرمایه گذاری و چه در حوزه اشتغال بر اساس مواد ۱۲۱و ۱۲۲ قانون کار، ۱۰ درصد از کارکنان و سرمایه گذارانی که تخصص و آموزش آنها مورد نیاز منطقه است را می توانیم از اتباع خارجی جذب که این مهم در قانون نیز پیش بینی شده و همچنین بر اساس ماده ۱۲۹ قانون کار به صراحت در خصوص صدور، تمدید و تجدید پروانه کار این افراد اشاره شده که این امکان را به ما می دهد که آنها را به کار گیریم.
🔺وی ادامه داد: در ارتباط با مجوز سرمایه گذاری برای اتباع خارجی می توانند بر اساس ماده ۶ همین قانون، می توانند ۲۵ تا ۳۵ درصد از تجهیزات، امکانات و تولیدات را در منطقه داشته باشند که بر همین اساس با توجه به ۱۰ درصد ابلاغی تلاش خواهیم کرد تا این ظرفیت را در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه های بین المللی پیام که بخش زیادی از فعالیت های آن در حوزه کسب و کارهای نوین و دانش بنیان است را جذب کنیم.
🔺وی با بیان اینکه فرآیند سرمایه گذاری و مجوز کسب و کار این افراد در سامانه ملی به زودی بارگذاری می شود تاکید کرد: علاقمندان و متقاضیان می توانند با مراجعه به این سامانه ضمن دریافت اطلاعات کامل و برابر ضوابط با نهایت سرعت و دقت این امادگی در پیام وجود دارد که کارهای آنها را از استعلام گرفته تا صدور مجوزها به سرانجام برسانیم.
🔺نامی تاکید کرد: در همین رابطه مذاکراتی در خصوص کانون دفاتر کفالت، امور مهاجرتی و گذرنامه و پلیس امنیت البرز داشته ایم که تمام فعالیت های آنها به صورت الکترونیکی و با سرعت و بدون نیاز به حضورشان در آینده نزدیک انجام می شود.
🔺مدیر کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام در ادامه با اشاره به نگاه حمایتی مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام در حوزه کار و کارگری تاکید کرد: بر همین اساس هدف ما این است که عملیاتی کردن برنامه های در دست اقدام از جمله الکترونیکی کردن فعالیت ها و بهره گیری از ظرفیت اتباع خارجی به بهترین شکل ممکن اجرایی شوند.