رییس‌جمهور از مجتمع مس سونگون بازدید کرد
رییس‌جمهور از مجتمع مس سونگون بازدید کرد
اقتصادوتجارت : آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز با همراهی اعضای هیات‌دولت با حضور در مجتمع مس سونگون از معدن، بخش‌های تولیدی و طرح‌های توسعه بازدید به‌عمل آورد.

به گزارش مس پرس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه ۱۲ خردادماه با همراهی اعضای هیات دولت، سیدرضافاطمی امین وزیر صمت، آیت‌الله سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز، عابدین خرم استاندار، اللهوردی دهقانی نماینده مردم ورزقان در خانه ملت، دکتر علی رستمی مدیرعامل شرکت مس و جمعی از مسئولین استانی با حضور در مجتمع مس سونگون از معدن مس سونگون، بخش‌های تولیدی و طرح‌های توسعه آن بازدید به عمل آورد.
طی این بازدید، رییس‌جمهور از بخش‌های مختلف مجتمع مس سونگون و کارخانه‌های زیرمجموعه‌ و ۸ طرح توسعه‌ای بازدید به عمل آورد.
بر اساس این گزارش، کارخانجات تولید کاتد (ذوب، اسید، پالایشگاه، فلوتاسیون و اکسیژن) با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن قابل افزایش به ۴۰۰ هزار تن کاتد در سال، طرح های توسعه تغلیظ (فاز ۳ و فاز ۴) به ترتیب با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن و ۲۵۰ هزار تن کنسانتره در سال، احداث هیپ و کارخانه لیچینگ با ظرفیت تولید ۳ هزار تن کاتد در سال، طرح توسعه معدن با سه زیر پروژه از مهمترین طرح های توسعه مجتمع مس سونگون است که رییس جمهور در جریان روند پیشرفت آن قرار گرفت.
افزون بر این، پروژه های زیرساختی طرح جامع برق (احداث پست ۲۰/۶۳/۲۳۰ کیلوولت پست انتقال آب ۲۰/۶۳ کیلوولت، خطوط انتقال ۶۳ و ۲۳۰ بطول ۷۰ کیلومتر) و پروژه زیرساختی طرح جامع آب (انتقال و تامین آب از سد حاجیلر چای، ترفیع سد باطله و آبرسانی به پروژه های در دست اجرا) و سالم سازی آب‌های روان از دیگر طرح‌های توسعه است که رییس جمهور از روند پیشرفت آن بازدید به عمل آوردند.
شایان ذکر است که مجتمع مس سونگون در حال حاضر ۲۹ طرح توسعه‌ای در دست اجرا دارد که تا کنون ۱۰ پروژه آن مشتمل بر ۸ پروژه زیر ساختی شامل برق رسانی، احداث پست، گازرسانی و زیربنایی و ۲ پروژه تولیدی شامل کارخانه تولید آهک و بهره برداری معدن در سال های گذشته به بهره‌برداری رسیده است.