رکورد ۵۰ ساله تولید ذوب‌آهن را جا به جا می کنیم
رکورد ۵۰ ساله تولید ذوب‌آهن را جا به جا می کنیم
اقتصادوتجارت : معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان با بیان این که موجودی مواد اولیه ذوب‌آهن برای تولید به معنای واقعی تنها برای چند روز است، گفت: ذوب‌آهن اگر به نتیجه برسد که امکان تأمین پایدار مواد اولیه از داخل نیست، برای واردات مواد اولیه مورد نیاز خود برنامه‌ریزی می‌کند.

مهرداد تولائیان با تأکید بر این که کوره بلند قلب ذوب‌آهن است، توضیح داد: در آغاز سیکل تولید فولاد ابتدا باید چدن تولید شود و بعد در فرایندی چدن تبدیل به فولاد می‌شود، اما اگر به هر دلیل امکان تولید چدن به عنوان ماده خام برای تولید فولاد را نداشته باشیم، طبیعتاً تولید ذوب‌آهن کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به مشکل تأمین مواد اولیه، کمبود آب و انرژی که موجب کاهش تولید کوره‌ها شده است و نتوانسته‌ایم از ظرفیت کامل کوره‌ها استفاده کنیم، گفت: با وجود تمام مشکلات با توجه به فعالیت سه کوره بلند در تلاش هستیم تا پایان سال ۱۴۰۰، رکورد تولید ذوب‌آهن که مربوط به سال ۹۳ ثبت بود را بشکنیم.

تولائیان گفت: رکورد تولید ذوب‌آهن در سال ۹۳ حدود دو میلیون و ۷۰۶ هزار تن چدن بود، اما اگر در سه ماه پایانی امسال اتفاق ویژه‌ای رخ ندهد، امیدواریم رکورد ۵۰ ساله ذوب‌آهن را جا به جا کنیم.

معاون بهره برداری ذوب‌آهن اصفهان درباره این که آیا به دنبال رایزنی با مجلس و وزارت صمت برای دریافت سهمیه سنگ آهن همانند آنچه در سال ۹۸ اتفاق افتاد، هستید یا خیر؟ گفت: همواره به دنبال پیگیری و رایزنی تأمین سهمیه مواد اولیه ذوب‌آهن همانند سال ۹۸ هستیم و امیدواریم مواد اولیه خود را چه در بحث سنگ‌آهن و چه زغال سنگ از منابع داخلی تأمین کنیم، هر چند که شاهد مشکلات بسیار هستیم و شرایط روز به روز بدتر شده است.

وی ادامه داد: ذوب‌آهن به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی اگر به نتیجه برسد که امکان تأمین پایدار مواد اولیه از داخل نیست، صد در صد برای واردات مواد اولیه مورد نیاز خود برنامه‌ریزی می‌کنیم، چراکه چرخه بزرگ فعالیت سه کوره نباید متوقف شود.

تولائیان به مشکلات موجود بر سر راه واردات مواد اولیه و قیمت‌گذاری دستوری مواد فولادی اشاره کرد و گفت: زمانی که صحبت از بورس برای خرید محصولات فولادی می‌کنیم به معنای قیمت آزاد و رقابتی است که باید قیمت محصول براساس عرضه و تقاضا در بورس مشخص شود.

وی با تأکید بر این که اگر در مورد قیمت‌گذاری محصولات فولادی صحبت کنیم یعنی از اساس بورس را قبول نداریم، اظهار کرد: اگرچه در دوره‌ای به اشتباه توسط مسئولان در بحث قیمت‌گذاری دخالت‌هایی شده، اما دیر یا زود باید محدودیت‌ها برداشته شود و فولادی‌ها بتوانند همانند بازارهای جهانی حتی اگر لازم شد مواد اولیه خود را از خارج وارد و یا در داخل تأمین کنند و در نهایت قیمت محصولات‌شان براساس قیمت‌های جهانی تعیین شود.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان بیان کرد: به طور صد در صد واردات مواد اولیه مشکلاتی را برای فولادی‌ها ایجاد می‌کند، اما این مانع حرکت ذوب‌آهن و توقف این صنعت نخواهد شد.

وی تصریح کرد: استراتژی ذوب‌آهن تأمین مواد اولیه خود به هر قیمت است هر چند امیدواریم با کمک‌های مختلف مواد اولیه از منابع داخلی تأمین شود.