رکورد ذوب آهن اصفهان در سودآوری حاصل توسعه صادرات و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر
رکورد ذوب آهن اصفهان در سودآوری حاصل توسعه صادرات و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر
اقتصادوتجارت : ذوب آهن اصفهان موفق شد رکورد سود آوری خود را تنها در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ ارتقاء دهد و با افزایش ۱۹۵ درصدی به سود بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برسد و حاشیه سود این شرکت برای اولین بار از ۱۲ درصد عبور کرد .

اقتصادوتجارت ؛ منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان دراولین روز نمایشگاه ماینکس ( نمایشگاه فرصت های سرمایه گزاری در معدن و صنایع معدنی ایران ) در کنفرانس خبری با بیان این مطلب گفت : عمده سود آوری ذوب آهن اصفهان حاصل بهبود فرایند ، تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و رشد صادرات بوده است و تنها حدود ۳۰ درصد از این افزایش سود حاصل تورم و افزایش قیمت ارز می باشد .
۵۰ درصد هزینه تولید ذوب آهن مربوط به حامل های انرژی است
وی افزود : فرایند تولید ذوب آهن اصفهان با سایر تولید کنندگان متفاوت است و حامل های انرژی را که وارد می کنیم، ۵۰ درصد هزینه های ما را حامل های انرژی تشکیل می دهد در حالیکه در حال حاضر که شاهد رشد قیمت های حامل های انرژی هستیم این میزان برای رقبای ما تنها به ۱۰ درصد رسیده که نشان دهنده یک رقابت ناعادلانه می باشد .
مدیرعامل ذوب آهن خاطرنشان ساخت: صادرات ذوب آهن اصفهان که به بیش از ۱۷ کشور جهان صورت گرفته است با رشد ۲۴ درصدی تناژ و رشد بیش از ۱۰۰ درصدی درآمد به بیش از ۶۰۰ هزار تن در ۶ ماهه اول سال جاری رسید که در آمد ارزی آن بالغ بر ۳۴۳ میلیون دلار شد .
پیوند صادرات با واردات ، ارزش افزوده ایجاد کرده است
وی افزود : تلاش ما این بود که با رشد صادرات ، ازافزایش قیمت های جهانی بیشترین بهره را ببریم و در داخل با رشد تنوع محصولات و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر از جمله انواع ریل ،آرک معدنی ، ناودانی ، تیرآهن های سبک و میلگرد های آلیاژی را روانه بازار کردیم و نیاز کشور به این محصولات تامین شد .
مدیرعامل ذوب آهن گفت : یکی از استراتژی ها ما در جهت افزایش سود ، پیوند دادن صادرات به  واردات است . در واقع از کشورهایی که کک و زغال وارد می کنیم در مقابل صادرات محصول انجام می دهیم که منجر به ایجاد ارزش افزوده شده است
۱۵ محصول جدید در نیمه اول سال به سبد ذوب آهن اضافه شد  
منصور یزدی زاده افزود : بیش از ۱۵ نوع محصول جدید برای امسال در سبد محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان قرار گرفت که تاکنون بی‌سابقه بوده است و محصولاتی که در ذوب آهن تولید شده است دارای ارزش افزوده بالایی است.
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت : با توجه به تولید ریل در ذوب آهن اصفهان محصولاتی که تولید می‌شود به وزارت صمت اعلام می‌شود تا در جهت واردات در جریان باشند که چه محصولاتی در داخل تامین می‌شود و نیازی به واردات آن محصول نیست .
وی افزود : با توجه به اینکه ذوب آهن کمترین بهره را از یارانه انرژی دریافت می‌کند امیدواریم در زمستان مشکلی در زمینه انرژی نداشته باشیم. روش تولید ذوب آهن ، کوره بلندی است و لذا در زمستان با محدودیت گاز در بخش های تولید چدن و فولاد با مشکل چندانی مواجه نمی شویم هر چند بخش نورد با کمبود گاز مشکل خواهد داشت. درمجموع  امیدواریم سایر صنایع فولادی هم در این زمینه مشکلی نداشته باشند .
یزدی زاده گفت : ظرفیت تولید فولاد ما به ۴۰ میلیون تن رسیده است و مشکلی در جهت تامین آن برای یک میلیون واحد مسکونی نداریم. مهم‌ترین مشکل ما در زمینه بوروکراسی‌های اداری است که بهتر است اتاق فکری ایجاد و تمامی تولیدکنندگان نیز در این اتاق فکر حضور داشته باشند تا موانع رسیدن به ساخت یک میلیون واحد مسکونی بررسی شود و به دغدغه تولیدکنندگان فولاد و سایر صنایع مرتبط با مسکن رسیدگی شود .
برای صادرات ریل ۳۶ متری برنامه داریم
 وی افزود :در زمینه صادرات ریل با توجه به توان تولید ریل ۳۶ متری به دنبال بازارهای صادراتی هستیم. اما در زمینه توقف صادرات ریل به افغانستان باید عنوان کنم بحث قرارداد ریل ما مربوط به دولت قبلی افغانستان بوده ود در خصوص ارتباط با دولت جدید تابع سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم .
مدیرعامل ذوب آهن گفت : امیدواریم با توجه به شرایط تحریمی که وجود دارد  موانع موجود برطرف شود . تا کنون مانعی به لحاظ تحریم‌ها در واردات و صادرات نداشته‌ایم و بیشتر تحریم‌های ما و مشکلات، داخلی هستند. امیدواریم قراردادهای جدیدی منعقد شود و شاهد صادرات ریل  باشیم .
وی افزود : در حوزه ریل با تولید انواع ریل های شهری توان‌ تامین کلیه ریل های مورد نیاز مترو را داریم ، همچنین در پروژه ریلی چابهار – زاهدان تمام ریل آن از سوی ذوب آهن تولید میشود .