رویکرد نظام مالیاتی دریافت مالیات شفاف و عادلانه بر مبنای داده‌محوری است
رویکرد نظام مالیاتی دریافت مالیات شفاف و عادلانه بر مبنای داده‌محوری است
اقتصادوتجارت : رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: رویکرد نظام مالیاتی و مطالبه حاکمیت از این نظام، دریافت مالیات شفاف و عادلانه بر مبنای داده محوری است.

به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی مالیاتی ایران (اینتا)، نخستین دوره آموزشی تربیت مدرس پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان در محل ستاد سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد. در مراسم افتتاحیه این دوره، دکتر محمد هادی سبحانیان، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به لزوم ایجاد تحول و تغییر مسیر ریل نظام مالیاتی از نظام سنتی به نظام سیستمی و داده محور اظهار داشت: یکی از راهکارها و مقدمات پیشبرد این امر، آموزش مقوله مهم قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان به عنوان ابرپروژه ملی نظام مالیاتی کشور است.

دکتر سبحانیان با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های مختلف از جمله فضای مجازی در اجرای صحیح این قانون گفت: خوشبختانه از آغاز به کار دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ای در نظام مالیاتی کشور در راستای پیشبرد تکالیف قانونی نظام پایانه‌های فروشگاهی شکل گرفته است البته نقایصی نیز وجود دارد چرا که موانع زیادی بر سر راه پیشبرد این قانون وجود داشته است.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه تصریح کرد: عزم خود را جزم کرده‌ایم تا اجرای صحیح و مطلوب این قانون را به طور کامل دنبال کنیم و انتظار داریم در طی این مسیر، نهادهای نظارتی، فعالان اقتصادی و مجلس شورای اسلامی نیز بیش از پیش در کنار ما قرار گرفته و حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

دکتر سبحانیان با بیان اینکه موعد دریافت اظهارنامه‌ها در خردادماه و آغاز مالیات ستانی از صاحبان مشاغل، اصناف و کسبه بازار در پیش است اظهار داشت: در گذشته مبنای تشخیص مالیات این افراد به صورت توافقی بود که آسیب‌های جدی در پی داشت اما از سال گذشته این اراده محقق شده است تا مالیات ستانی بر مبنای داده‌های متقن و به شکل سیستمی صورت پذیرد.

وی در پایان با تأکید بر لزوم افزایش تمکین و رضایت خاطر مردم و مؤدیان از نظام مالیاتی کشور از طریق تبیین آثار پرداخت مالیات و نحوه مصرف درآمدهای مالیاتی در حوزه‌های مختلف خدمات عمومی و اجتماعی همچون حوزه‌ سلامت و آموزش خاطرنشان کرد: برای نیل به این مهم لازم است همه ظرفیت‌های مغفول مانده همچون بهره‌گیری از مشارکت ارگان‌ها، سمن‌ها و اندیشکده‌ها در امر فرهنگ سازی مالیاتی فعال شوند.