رونمایی از کارت ریالی ارزی بانک ملی ایران برای نخستین بار در شبکه بانکی
رونمایی از کارت ریالی ارزی بانک ملی ایران برای نخستین بار در شبکه بانکی
اقتصادوتجارت : کارت ریالی ارزی بانک ملی ایران (کارا) با قابلیت ارایه همزمان خدمات ریالی و ارزی برای نخستین بار در شبکه بانکی و پروژه افتتاح حساب ارزی به صورت غیرحضوری از طریق نشان (شعبه دیجیتال بانک ملی ایران) امروز با حضور وزیر اقتصاد، معاون ارزی بانک مرکزی و مدیرعامل بانک ملی ایران رونمایی شد.

به گزارش اقتصادوتجارت به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در این مراسم با بیان اینکه در بخش نوآوری های خدمات ارزی مجال ارایه ابزارها و روش های نو بسیار بوده و پیشگامی بانک ملی ایران از این جهت ارزشمند است، گفت: امیدواریم بانک ملی ایران بتواند با گسترش مقیاس این دست محصولات، اساسا دوره جدیدی را در ارایه خدمات ارزی و ابزارهای نو ایجاد کند.وی همچنین با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد باید توجه ویژه ای به این اقدامات تحولی داشته باشد و از این رو یک اتفاق مهم در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در حال رخداد است، افزود: بخش مهم کارگزاری های ارزی دولت به بانک های دولتی و مشخصا بانک ملی ایران سپرده می شود که کلیات لایحه بودجه صبح امروز در مجلس به تصویب رسیده است. امیدواریم با تصویب جزییات لایحه نیز، این طرح در جهت رفع مشکلات باقی بماند که در این صورت فصل جديدي در رابطه مالی دولت و شبکه بانکی کشور رقم خواهد خورد و البته در این میان، نقش و جایگاه بانک ملی ایران نیز بسیار ویژه است.

خاندوزی تصریح کرد: این نکته سرآغاز بسیار خوبی خواهد بود که ما بتوانیم بسیاری از مسایل ساختاری بین دولت و بانک را سامان دهی کنیم. از طرفی، استفاده از ابزارها و ظرفیت های جدید که نمونه آن کارت کارا است، تقارن مبارکی در نقش آفرینی جدید بانک ها و بانک ملی ایران خواهد بود.

وی ادامه داد: ما تاکنون فاقد پشتوانه خدمات ارزی در زمینه سفرهای خارجی هموطنان، ورود مسافرین خارجی و منابع ارزی نزد مردم بودیم که بخشی از این ضعف خود را در قالب متغیری به نام تقاضای اسکناس ارزی نشان می داد. چنین ابزارهایی می توانند بخش زیادی از تقاضا به اسکناس های ارزی در کشور را مدیریت کرده و نوید بخش یک تحول جدید باشند.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: فرصتی هم که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ ایجاد می شود، خود بستری برای پاسخگویی به بسیاری از نیازهای فعالان اقتصادی کشور از این مسیر خواهد بود.

همچنین غلامرضا پناهی معاون ارزی بانک مرکزی نیز با اشاره به پیشرفت های قابل توجه شبکه بانکی در بهره مندی از خدمات الکترونیک برای حوزه ریالی برخلاف حوزه ارزی گفت: تاکنون شرایطی فراهم نشده تا مردم بدانند سیستم بانکی بهترین و امن ترین بستر برای نگهداری منابع ارزی آنهاست به طوری که این منابع در اختیار سیستم بانکی قرار می گیرند اما اختیار استفاده از آنها نیز با خودشان است.

وی اظهار کرد: نکته دیگر که امروز صحبت های بسیاری درباره آن صورت می گیرد، بحث ابزارهای مشتقه است و این ابزار باید روی بازار واقعی شکل گیرد. در کشور ما دو بازار از قبیل نظام یکپارچه معاملات ارزی و همچنین بازار متشکل وجود دارد که مکمل یکدیگر هستند و نقش بانک ها از آن جهت که گردش این بازارها باید در نهایت از طریق حساب های بانکی باشد، بسیار مهم است.

پناهی بیان کرد: اکنون این سوال مطرح است که چرا باید اجازه دهیم تا این حجم اسکناس به صورت نقد بین صرافی ها جا به جا شود در حالی که باید در اختیار سیستم بانکی باشد تا در صورت نیاز، بانک سرویس دهی لازم را داشته باشد.

معاون ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اکنون بانک ملی ایران یکی از کانال های ورودی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور است، ابراز کرد: در بازار متشکل، اسکناس عرضه شده و ارز حاصل از صادرات به واسطه صادرکننده و با واریز به حساب سیستم بانکی مدیریت می شود. در نظام پرداخت نیز باید شرایط به گونه ای باشد که به جای نقش آفرینی صرافی ها، این جایگاه در اختیار نظام بانکی قرار گیرد.

سید عباس حسینی معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد نیز با بیان اینکه بانک ملی ایران جایگاه رفیعی برای وزارت اقتصاد دارد و همگرایی و همراهی با این بانک می تواند در اجرای سیاست های وزارت اقتصاد بسیار راهگشا باشد، گفت: اراده موجود مبتنی بر استفاده از تمامی ابزارها برای خدمت رسانی بهتر به مردم است و هر چه جلوتر می رویم، این اراده بیشتر نمایان می شود.

وی ضمن قدردانی از خدمات بانکی ملی ایران افزود: بانک ملی ایران به عنوان بانک پیشرو در تحولات صنعت بانکداری، همواره در عرصه ارایه خدمت به مردم نمونه بوده و حضور وزیر اقتصاد نیز هم از جهت قدردانی از زحمات مدیران ارزشمند این بانک و هم رونمایی از سامانه های منحصر به فرد آن بوده است.

حسینی تاکید کرد: محصول امروز قطعا تحولات خوبی را در حوزه تجارت برای بازرگانان و تجار رقم می زند و یقین دارم با جبران خلاء جابه جایی های ارزی، بسیار نیز مورد اقبال قرار خواهد گرفت.

محمدرضا فرزین مدیرعامل بانک ملی ایران هم در این مراسم ضمن قدردانی از حمایت های ویژه وزیر اقتصاد از این بانک در توسعه محصولات جدید به ویژه در حوزه ارزی با بیان اینکه این بانک برای ارایه خدمات ارزی به مشتریان از بسترهای مختلفی استفاده می کند، گفت: تلاش داریم آنچه که هدف نظام بانکی یعنی همان تامین مالی آحاد جامعه و کسب رضایتمندی مردم است، بیش از پیش در بانک ملی ایران محقق شود.

وی با بیان اینکه امروز محصول کارا به عنوان محصول جدید و منحصر به فرد بانک ملی ایران رونمایی شد، افزود: با راه اندازی سوئیچ ارزی (سمکا) برای نخستین بار در کشور، امکان صدور کارت ارزی با قابلیت ارائه خدمات در بستر شتاب فراهم شد.

مدیرعامل بانک ملی ایران با تاکید بر اینکه توافقات خوبی با بانک مرکزی صورت گرفته تا اقدام امروز شروعی برای توسعه معاملات ارزی با کشورهای اوراسیا باشد، اضافه کرد: ما معتقدیم که با توجه به توانمندی های موجود در بانک ملی ایران باید بتوانیم محوریت عملیات ارزی را هم در چارچوب جذب سرمایه خارجی و هم در چارچوب تجارت خارجی توسعه دهیم. همچنین شعبی را در حوزه آسیای میانه و چین ایجاد کنیم. البته شبکه بانکی خوبی در خارج از کشور داریم که می تواند زمینه را برای تجارت سهل تر تجار ایرانی فراهم کند.

وی درباره ویژگی های کارت کارا نیز عنوان کرد: حساب پشت کارت کارا، یک حساب ارزی از نوع دلار و یورو بوده که علاوه بر اینکه این کارت خدمات ارزی را از طریق بسترهای ارزی بانک ملی ارایه می کند، توان ارایه همزمان خدمات ریالی در بستر شتاب را نیز دارد.

فرزین با بیان اینکه حفظ مانده حساب به ارز، تبدیل ارز به ریال به نرخ روز در هنگام تراکنش و اتصال به شبکه پرداخت ریالی (شتاب و شاپرک) از ویژگی های این کارت ریالی و ارزی است، ادامه داد: ما سایر بسترهای خدمات را تقویت کردیم تا جذابیت بالاتری را برای مشتریان ارزی فراهم کنیم. یکی از این جذابیت ها که امروز برای نخستین بار رونمایی شد، افتتاح حساب ارزی به صورت غیرحضوری از طریق بستر نشان (شعبه دیجیتال بانک ملی ایران) بانک است که با احراز هویت بیومتریک و اخذ امضای الکترونیک از مرکز ریشه وزارت صمت، افتتاح حساب قرض الحسنه پس انداز دلاری و یورویی صورت می گیرد.

مدیرعامل بانک ملی ایران خاطر نشان کرد: همچنین بستر دیگر توسعه یافته برای ارایه خدمات غیرحضوری ارزی، بام شرکتی و بام شخصی است تا مشتری هر لحظه بتواند به عملکرد حساب خود از این طریق دسترسی داشته باشد.

محسن امین زارع عضو هیات عامل و معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران نیز با اشاره به خدمات این بانک در حوزه ارزی گفت: بانک ملی ایران با ۴۶۰ شعبه ارزی در سراسر کشور به صورت ۲۴ ساعته و در تمام نقاط مرزی کشور خدمات ارزی ارایه می کند.

وی افزود: بسیاری از خدمات حاکمیتی در حوزه ارزی شامل نگهداری و مدیریت وجوه ارزی و ارز همراه مسافران در مبادی ورودی، نگهداری و مدیریت وجوه ارزی مکشوفه، خدمات سال های اخیر از قبیل فروش ارز مسافرتی، فروش ارز اربعین و… توسط بانک ملی ایران در یک بستر یکپارچه و به صورت سیستمی ارایه می شود.

امین زارع با تاکید بر اینکه این خدمات بانک ملی ایران بعضا در شبکه بانکی کشور منحصر به فرد است، تصریح کرد: بانک ملی ایران در حوزه بازار متشکل ارزی از یک سو فعال ترین بانک و صرافی به لحاظ حجم معاملات است و از سوی دیگر عملیات پیچیده تسویه حساب و پول رسانی به کلیه صرافی ها و بانک های فعال در این حوزه توسط این بانک انجام می شود.

گفتنی است، سرعت، سهولت و امنیت در ارایه همزمان خدمات ارزی و ریالی، تبدیل ارز به ریال صرفا به میزان مورد نیاز، جلوگیری از خطرات ناشی از سرقت ارز به صورت اسکناس، دریافت وجه ارزی از خودبانک های ارزی بانک ملی ایران به صورت ۲۴ ساعته، امکان استفاده از درگاه های مجازی نظیر خرید اینترنتی و کاهش تبادل اسکناس در معاملات ارزی از مهم ترین مزیت های کارت کارا است.