رونمایی از طرح های متفاوت و اثرگذار در روز کیش
رونمایی از طرح های متفاوت و اثرگذار در روز کیش
شبکه اقتصادوتجارت : مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین رسمی رونمایی از طرح های اجتماعی و فرهنگی کیش از تلاش مجموعه عوامل سازمان برای ارتقا‌ء حداکثری جایگاه کیش و توجه به طرح های مردم نهاد و توانمندساز در کنار طرح ها و پروژه های اقتصادی در دو سال اخیر خبر داد.

وی با تاکید بر ایده پردازي های نو افزود: برای رسیدن به این هدف، معماري محور اميركبير در ماه های گذشته به معرض مسابقه گذاشته شد. همچنين نوسازی و باز سازی مسجد ماشه در دستور کار قرار گرفت و به نتیجه رسید و اکنون ساحل ماشه به عنوان اسكله قديمي كه بلا استفاده مانده است پس از انتخاب آثار هنرمندان تراز اول كشور در مسابقه هفت سنگ به باغ مجسمه كيش تبديل مي شود .

 رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: ساماندهي سواحل كيش نيز يكي ديگر از طرح هايي است كه طرح آن تصويب شده و به زودي اجرا خواهد شد. در مجموع باید تلاش كنيم فضاي معماري مناسبي براي جزيره داشته باشيم و قدم ها را استوار تر برداريم تا بر خلاف محدوديت هايي كه به دليل شيوع كرونا به وجود آمد، از فرصت ها استفاده كنيم و شروع خوبي براي سال آينده در روز كيش داشته باشيم.

مطفري در خصوص رونمایی از فصلنامه جدید معماری و ساختمان با محوریت موضوعی کیش گفت:این فصلنامه ضمن ارائه مقالات تحلیلی و معرفی پروژه های مهم و ملی ، به انتشار ارزش های جزیره کیش با محورها و مباحث مختلف می پردازد و جایگاه و ارزش های منطقه ای در حوزه خلیج فارس، موضوع طبیعت و مردم ( ارتباط با ساحل ،معماری همساز با طبیعت، دانش بومی معماری و میراث معماری بومی)، صنعت توریسم و گردشگری،  نقش میراث معماری سنتی و مدرن در گردشگری و توسعه آن، توریسم معماری، صنعت ساختمان و تکنولوژی، اقلیم و بومگرایی در ساختار معماری قرن ۲۱، مدیریت توسعه و نقش آن در ایجاد تعادل و توازن همچنین شناسایی و تبیین محورهای توسعه پایدار از جمله مباحثی است که در این شماره از فصلنامه معماری به آن پرداخته شده است.

محمدصادق بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی نیز در خصوص طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بانوان در جزیره کیش اظهار داشت: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بانوان  که در دبیرخانه توسعه و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از انجام مطالعات داخلی و خارجی به تصویب رسیده،  قرار است با حمایت جهاد دانشگاهی کشور و همکاری اداره امورزنان سازمان منطقه آزاد کیش، به اجرا درآید.

وی افزود: اين طرح ابتدا در ٩ استان به صورت پايلوت براي ٢٠ هزار نفر اجرا شد و از مهر ماه گذشته براي ٣١ استان پياده سازي شد. تفاوت این طرح با دیگر طرح هاي قبل،  مطالعات دقيق جهاد دانشگاهي بود كه از بازار به سمت توليد حركت ميكند.در منطقه آزاد كيش نيز براي ٥٠٠ نفر ظرفيت قائل شديم  كه تنها مشاغل سنتي مد نظر نبوده و حوزه مشاغل نوين نيز در طرح ديده شده است.

وی در ادامه بيان داشت: سامانه اي مجزا براي ثبت نام طرح ملي توسعه مشاغل خانگي در مناطق آزاد با آدرس IMHB.ir در نظر گرفته شده كه هم اكنون در دسترس است. اميدواريم نخستين فروشگاه برند ملي مشاغل خانگي را در جزيره كيش شاهد باشيم كه اتفاق بزرگي در تجارت و حمايت از اقتصاد خانواده ها خواهد بود.

محمد صادق بیجندی هدف از اجرای این طرح را  ایجاد اشتغال پایدار، کمک به رونق اقتصادی خانوار، توسعه کسب و کارهای خانگی زنان، تعامل با دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح عنوان و گفت: اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی بانوان، ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار و ایجاد زیرساخت های بازاریابی و فروش محصولات آنها را نیزموجب می شود.

ناصر آخوندي معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش،  موضوع رشد قیمت مسكن و اجاره بها را يكي از مهمترين دغدغه هاي دکتر مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بيان كرد و گفت:با توجه به افزایش نرخ واحدهای مسکونی و اجاره بها، سازمان منطقه آزاد کیش در راستای تامین مسکن بومیان ، فعالان اقتصادی، کارکنان سازمان و شرکت‌ها و موسسات تابعه، تعاونی کارکنان سازمان و سایر ارگان‌ها و نهادهای مستقر در کیش، اقدام به  اجرای طرح ملی مسکن کرده است.

وی افزود:در این طرح برای کاهش قیمت تمام شده مسکن، زمین با نرخ مصوب در اختیار شرکت‌های سازنده مسکن قرار می‌گیرد و هزینه‌های صدور پروانه ساخت نیز به صورت اقساطی دریافت خواهد شد؛ شرکت‌های سازنده نیز بر اساس مفاد قرارداد با سازمان منطقه آزاد کیش و ابزارهای کنترلی این سازمان، موظف به ساخت و واگذاری مسکن با کیفیت مطلوب و با حداقل سود و قیمت مناسب به متقاضیان هستند.

ناصرآخوندی عنوان كرد: فاز اول طرح در زمینی به مساحت ۵٫۰۰۰ متر مربع در منطقه سفین با اولویت تامین مسکن برای بومیان اجرا خواهد شد. خانه های پیش بینی شده در این طرح، تحت نظارت معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان، با رعایت ضوابط و استانداردهای مربوطه و در قالب بلوک‌های تجمعی کوتاه و بلند مرتبه در متراژهای مختلف با میانگین ۷۵ متر مربع، در سه سطح قیمت بر اساس نوع مصالح اعم از خارجی یا ایرانی برای اقشار مختلف ساخته خواهد شد که با هماهنگی سازمان به متقاضیان واگذار می‌شود.

وي در بخش ديگر از سخنان خود از اخذ موافقت اصولي سازمان بورس و اوراق بهادار جهت تاسيس صندوق زمين و ساختمان در جزيره كيش خبر داد و افزود: اين موافقت نامه براي نخستين بار در مناطق آزاد صنعتي تجاري كشور با حجم سرمايه گذاري ٢٧٠٠ ميليارد ريال رخ داده است كه زمينه سرمايه گذاري امن را براي كيشوندان فراهم كرده است و جزئيات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پیامی به مناسبت افتتاح پارلمان زنان گفت: تلاش های مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش در جهت ارتقا وضعیت زنان و خانواده با تشکیل پارلمان مشورتی زنان در جزیره کیش اقدام بسیار ارزشمندی است که موجب بهبود شرایط زنان و خانواده های ساکن این جزیره زیبای مرجانی در خلیج فارس خواهد شد.

وی افزود: در دولت دوازدهم توجه به حوزه زنان از طریق تصویب شاخص های عدالت جنسیتی و خانواده در ستاد ملی این حوزه محقق و تصویب سند ارتقا وضعیت آنها برنامه ریزی شد که این سند، ملاک عمل برای بخش های مختلف هر استان محسوب می شود.  برنامه ریزی های ما برای بهبود و ارتقا شرایط زنان و خانواده در بخش های دولتی، غیر دولتی یا بخش های مدنی نیز در این سند و در قالب برنامه های اجرایی پیش بینی شده است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده عنوان کرد: امیدوارم با تحقق این برنامه وبرداشتن گام های استوار برای بهبود شرایط آموزش، فرهنگ، بهداشت، اشتغال و کارآفرینی، نشاط و ورزش برای زنان و خانواده ها در جزیره، همچنین توجه به مسائل امنیت و حقوق زنان در کیش، دستاوردهای خوب و علمی حاصل شود تا از ابعاد مختلف توسعه انسانی و تحقق آرمان های والای انقلاب اسلامی، به اهداف و پیشرفت های مورد نظر دست یابیم.

عالمه خسروی رئیس اداره امور زنان کیش نیز در تشریح افتتاح پارلمان زنان در جزیره گفت: روز کیش فرصتی است برای بیان زیبایی های بیکران و ویژگی های منحصر به فرد این جزیره مرجانی و بیان دستاورد های ارزشمندی که با تلاش زنان و مردان فعال در عرصه های گوناگون در جزیره حاصل شده است؛ شکل گیری پارلمان زنان به عنوان یک مطالبه عمومی و با حضور فراگیر نمایندگان اقشار مختلف جامعه زنان منطقه، یکی از اقدامات تاثیر گذار مسئولان این منطقه آزاد است که قطعا گامی ارزشمند به سوی استفاده ارزشمند از ظرفیت های بالقوه زنان جزیره کیش خواهد بود.

وی حضور موثر بانوان گرانقدر جزیره کیش در عرصه های مختلف و تلاششان در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی یکی از شاخصه های مهم و ارزشمند جزیره برشمرد و تاکید کرد: برای حفظ این امر، ارتقا سطح مشارکت و جایگاه ویژه زنان در فعالیت های اجتماعی منطقه و استفاده از تجربه و علم آنان ایجاد ساختاری به منظور بهره گیری از نقش زنان در فرایند های تصمیم سازی لازم و ضروری است تا این نگین خلیج همیشه فارس را در نیل به اهداف توسعه ای یاری کنند.

مریم محمدی رپیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش در این مراسم گفت: حفظ محیط زیست کیش از جمله موضوعات حساس در میان مردم، بومیان، کیشوندان و مدیران این سازمان بوده است.

 وی از حمایت مدیران به ویژه دکتر غلامحسین مظفری برای اهتمام نظری و عملی در  حفظ محیط زیست جزیره زیبای کیش قدردانی کرد.در این مراسم با قرائت سوگند نامه محیط زیستی کیش عنوان شد که منشوری در تعظیم و تکریم محیط زیست کیش با هدف جلب مشارکت و ترغیب ساکنان و گردشگران به صیانت ازمحیط زیست و ترویج این فرهنگ درمیان جامعه،  تهیه و تدوین شده است تاکیش الگویی بی نظیر درعرصه حفاظت ازمحیط زیست باشد.

محمدي گفت: در این سوگند نامه یاد می کنیم که از این پس به‌شکرانه‌ نعمت اقامت در مروارید خلیج فارس، جزیره‌ مرجانی کیش، که لذت آرامش،‌ پاکی، زیبایی، شادی و سکوت را به ساکنان و گردشگران خود ارزانی کرده است؛ دوستدار طبیعت، محیط زیست و زیست‌بوم جزیره‌ زیبای کیش باشیم و کوچک‌ترین غفلتی در پاس‌داری و محافظت از آن نکنیم و همواره به ارتقای دانش محیط‌زیستی خود اهتمام ورزیم و توصیه‌های مسئولان و کارشناسان رسمی محیط‌زیست منطقه را به‌دقت پیگیری و رعایت کنیم.

سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش دیگر سخنران این جلسه به تشریح طرح کیش در فاصله دو قرن با عنوان “اینجا فرداست” ، پرداخت.

وی گفت: طرح جامع ” اینجا فرداست ” در فرصت ایام مانده تا پایان قرن چهاردهم خورشیدی و روزهای آغازین قرن بعد، همۀ رفتارهای تبلیغاتی، رسانه ای و فرهنگی کیش را به پیش خواهد برد و به شکل ایده شتاب دهندۀ همۀ عملکردها و مناسبت ها خواهد بود.

 معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش افزود: از سوی دیگر ثبت تاریخ کیش در مجموعه ای مستند و برگزاری ” اولین نوروز قرن ۱۵ ” با در نظر گرفتن مسائل ناشی از شیوع ویروس کرونا از دیگر زیر شاخه های طرح مذکور خواهد بود. این طرح در مجموعه های تصویری و مبلمان شهری نیز بطور جدی بازنمایی خواهد شد.

در این ایده از ۱۰۰ متفکر، شاعر و دانشمند خواسته خواهد شد ۱۰۰ نامه برای قرن ۱۵ بنویسند و این نامه در کتابی خاص پیش از نوروز ۱۴۰۰ منتشر می شود.تولید دو مجموعۀ تلویزیونی و رسانه ای و کلیپ های صد ثانیه ای برای سده از طرح های دیگر است که از روز کیش آغاز خواهد شد .

وی همچنین از جشنواره آخرین مسافران قرن خبر داد و بیان داشت: جاده زندگی برای ثبت نام و نشان زوج ها روی کاشی های خاص و کاشت درخت یادبود زندگی از ایده های دیگر این طرح است . جشنواره صد سال کیش و جشنواره شعرکیش و چندین جشنوارۀ دیگر در طول یک سال برگزار خواهد شد . دعوت از متولدین ۱۲۹۹ که در سال ۱۳۹۹ صد ساله می شوند، مردمانی که به لطف عمر طولانی قرن دیگر را نیز خواهند دید و همراهی آنها با متولدین ۱۳۹۹ که آخرین متولدین قرن خواهند بود در مهمانی و رویداد بزرگ کیش از دیگر رویکرد های این طرح می باشد. تولید مجموعه کلیپ در پاسداشت و بزرگداشت بومیان کیش به عنوان اولین ساکنان و تاریخی ترین اقوامی که این جزیرۀ دوست داشتنی را حفظ و آباد کردند و توجه خاص به کودکان به عنوان میراث داران قرن در مجموعه ای عروسکی که تولید آن در جزیره کیش آغاز شده که هدف آن فرهنگ سازی و تقویت هویت کیش در ذهن و نگاه کودکان است.

به گفته او،  مجموعآً رویدادهای کیش به گونه ای است که می تواند پس از آزموده شدن در جزیره، فرصت جلوه گری در سطح ملی را پیدا کند. کیش محل اجرای طرح های مربوط به آیندۀ پیشنهادی و خاستگاهی برای است  و با این تفکر می توان گفت “اینجا فرداست” .

شيخ يعقوب شمس امام جمعه اهل سنت كيش نيز روز كيش را روز شناخت و معرفي بيشتر كيش و تبلور مشاركت مردم و مديران كيش براي آباداني و توسعه اين نگين در خليج هميشه فارس عنوان كرد و گفت: خرسنديم كه براي سومين سال اين روز را جشن مي گيريم و نام گذاري اين روز به يقين در تاريخ كيش به يادگار خواهد ماند.

روز كيش روز همه ملت ايران است و ما گرد هم آمديم تا با وحدت خود اتفاقات و رويداد هاي بزرگي رقم بزنيم.  راه توسعه كيش جز با همدلي و تلاش ميسر نخواهد بود اطمينان دارم با درايت و تفكري كه امروز توسط اين تيم مديريتي  بر كيش حاكم است و همچنين تفكرات تحول گرايانه دكتر مظفري ميتوانيم ماموريت خود در ارتقا اقتصاد كشور را به خوبي انجام دهيم و به اهداف والا دست يابيم.

ویژه نامه منتشر شده به مناسبت روز کیش که حاوی گزارش پیشرفتهای این منطقه آزاد در حوزه های اقتصادی ، گردشگری، اجتماعی ،فرهنگی، علمی، فناورانه و نوآورانه در آستانه ایران ۱۴۰۰ است نیزدر این مراسم توزیع شد.

گفتنی است مرتضی بانک مشاور محترم رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، سید محمد رضا مداح مدیر کل دفتر مدیرعامل، ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان، سعید پور علی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان، جمعی از مدیران و مسئولان حوزه های مختلف سازمان، محمد بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی، محمد وکیلیسرپرست معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت و همچنین جمعی از اصحاب رسانه کیش در این مراسم حضور داشتند