رستم قاسمی: کشور را کارگاه ساخت مسکن خواهیم کرد
رستم قاسمی: کشور را کارگاه ساخت مسکن خواهیم کرد
اقتصادوتجارت : وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافق وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت برای پیش‌خرید مصالح ساختمانی، گفت: با اجرای نضهت ملی مسکن، کشور را تبدیل به کارگاه ساختمان خواهیم کرد و از این طریق صنایع مختلف فعال و اشتغال در کشور ایجاد می‌شود.

به گزارش اقتصادوتجارت ؛ رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در دومین روز از سفر خود به استان سمنان در شورای اداری استان حاضر شد و به تشریح سیاست‌های و برنامه‌های وزارت راه در حوزه مسکن پرداخت.

عضو کابینه دولت سیزدهم در مورد موضوع مسکن نیز در جلسه شورای اداری مسکن استان سمنان، گفت: وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن برای تمامی متقاضیان واقعی متعهد شده است تا ۴ میلیون مسکن در ۴ سال دولت سیزدهم احداث کند که با تصویب آن در مجلس و ابلاغ قانون توسط رییس جمهوری، کار آغاز شده است. قانون جهش تولید مسکن، مزیت‌های خوبی دارد که به کمک قانون و فرصت‌هایی که در کشور وجود دارد حتما به آن دست خواهیم یافت.

قاسمی با اشاره به اینکه در آغاز اجرای نهضت ملی مسکن، ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی، آغاز خواهد شد، گفت: تصمیم گرفتیم تا ۲ میلیون واحد مسکونی را آغاز کنیم و با این رویکرد، موضوع به استان‌ها ابلاغ و سهم هر استان نسبت به جمعیت تعیین شده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در استان‌های کشور و از جمله سمنان، چنانچه اراضی بیشتر تامین شود سهمیه استانی افزایش پیدا می‌کند. وی سهمیه استان سمنان را در اجرای قانون جهش تولید مسکن ۷ هزار واحد برشمرد و گفت: تاکنون حدود ۵ هزار نفر از استان سمنان در سامانه ثمن ثبت‌نام کردند که پیش‌بینی می‌شود این رقم افزایش یابد و به ۱۰ هزار نفر برسد. وزارت راه و شهرسازی از این موضوع (افزایش میزان متقاضیان) استقبال می‌کند و در صورت تامین اراضی بیشتر، سهمیه افزایش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در کشور، زمین، مواد و مصالح و سازنده به وفور وجود دارد، تاکید کرد: ایران را به کارگاه بزرگ ساخت مسکن تبدیل خواهیم کرد تا به این شیوه تمامی صنایع کشور فعال شوند، با توجه به اینکه ۷۰ درصد قیمت مسکن را عملا صنایع به خود اختصاص داده اند و ۳۰درصد حقوق و دستمزد و حقوق کارگری است، این موضوع برای کشور مهم است. با راه اندازی کارگاه عظیم ساختمانی در کشور هم اشتغال ایجاد و هم صنایع فعال خواهند شد.

وی با یادآوری اینکه یکی از مولفه‌های مسکن، زمین است، گفت: زمین با اجاره ۹۹ ساله در اختیار مردم قرار می‌گیرد. تسهیلات مسکن نیز تسهیلات مناسبی است. دو روز گذشته شورای پول و اعتبار مصوب کرد تا سالانه ۳۶۰ هزار میلیاردتومان به بخش مسکن تخصیص یابد. این تسهیلات کاملا مناسب است و بانک‌ها مکلف هستند تا تسهیلات را به متقاضیانی که توسط ادارات کل راه و شهرسازی معرفی می‌شوند، پرداخت کنند.

عضو کابینه دولت سیزدهم اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی در خصوص مواد و مصالح در حال توافق با وزارت صنعت است تا بتواند پولی را که در صندوق ملی مسکن است مواد و مصالح پیش‌خرید کند و با اینکار قیمت مواد و مصالح ثابت بماند تا قیمت تمام شده مسکن تا پایان ساخت افزایش نیابد و مردم با تسهیلاتی که پیش بینی شده است و همچنین آورده اندک بتوانند اینکار را به پایان برسانند و واحد‌های مسکونی خود را دریافت کنند.

قاسمی با تاکید بر اینکه در خصوص مواد و مصالح کمبودی در کشور وجود ندارد، گفت: چنانچه ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور آغاز شود در مورد مواد و مصالح از جمله سیمان با مشکل مواجه نیستیم. همچنین سازنده، کارگر، مهندسی نیز در کشور فراوان است. حمایت‌های خوبی نیز در قانون پیش‌بینی شده است که دولت به متقاضیان مسکن ارایه می‌دهد که این حمایت‌ها شامل تخفیف در صدور پروانه ساختمان، تحفیف در ارایه خدمات مهندسی و کاهش مالیات ساختمانی از ۴۰ میلیون تومان به یک میلیون تومان است.

آغاز ساخت نهضت ملی مسکن در سمنان به ۱۰ هزار واحد می‌رسد

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در استان سمنان زمین کافی برای احداث مسکن وجود دارد، گفت: در سمنان ۳ هزار واحد مسکن نهضت ملی مسکن عملا آغاز به کار می‌کنند. قول گرفتیم تا پایان سال این عدد به ۱۰ هزار واحد در سال برسد. در برخی مناطق مردم خود زمین را می‌گیرند و گروهی می‌سازند و وزارت راه، نظارت و تسهیلات را ارایه می‌دهد.

برخی از واحد‌ها نیز به شکل انبوه سازی احداث خواهند شد که مجموعه‌هایی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در اینکار مشارکت دارند. مقرر شد تا همه واحد‌های اقدام ملی مسکن به نهضت ملی مسکن منتقل شود تا از مزایای قانون استفاده کند و با شروع این ۱۰ هزار واحد در سطح استان، قطعا هم اشتغال ایجاد می‌شود و هم مشکل مسکن برای متقاضیان برطرف خواهد شد.