دیابت ،بیماری که دست کمی از کرونا ندارد
دیابت ،بیماری که دست کمی از کرونا ندارد
شبکه اقتصادوتجارت : مردم ما امروز به درستی نسبت به بیماری کووید-19 حساسیت پیدا کرده‌اند اما بیماری‌های دیگری هم هستند که از حیث ابتلا و تبعات آن دست کمی از کرونا ندارند و نیاز است که بر اطلاع‌رسانی روی آن و ایجاد حساسیت عمومی بیش از این کار شود.
 
وی با بیان اینکه یکی از بیماری‌هایی که هزینه جانی و مالی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند، دیابت است، ادامه داد: در جهان از هر ۱۰ نفر، یک نفر به بیماری دیابت مبتلاست و از هر ۴ فرد دیابتی یک نفر از دیابت خود مطلع نیست.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نقش آگاهی‌بخشی در کنترل دیابت افزود: به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش‌های کنترل آن در جهان هر ۳۰ ثانیه یک نفر پای خود را از دست می‌دهد و ۳ نفر نیز می‌میرند. این آمار چشم‌گیر نشان می‌دهد که ما چقدر نیاز به اطلاع‌رسانی و به تبع آن تغییر سبک زندگی در جامعه داریم.و
وی به آمار بیماری دیابت در ایران هم اشاره کرد و گفت: در ایران ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال دچار دیابت و ۱۸ درصد دچار پیش‌دیابت هستند که این هشداری جدی به جامعه و مسئولین بهداشت و درمان محسوب می‌شود.
به گفته چوبینه، «فراهم آوردن فضای لازم برای توجه به نیازهای جامعه دیابتی»، «تأکید بر لزوم اجرای برنامه‌های مدون و هماهنگ جهت کنترل خطرات دیابت» و «جلب توجه به معضل دیابت و راهکارهای کنترل آن» از رئوس هر برنامه‌ای باید باشد که برای پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در جامعه طراحی می‌شود.
مدیرعامل شرکت شهر سالم با گرامی‌داشت فرارسیدن ۲۴ نوامبر روز جهانی دیابت و شعار امسال این روز، نقش پرستاران را در پیشگیری از دیابت و بهبود زندگی افراد دارای این بیماری ارزنده و تعیین‌کننده دانست