دکتر شیخان: شکست انحصار اقتصاد کشور از چنگال ناکارآمدی، نفوذ و فساد/برنامه‌ریزی برای خرید محصولات کشاورزان توتون و تنباکوکار
دکتر شیخان: شکست انحصار اقتصاد کشور از چنگال ناکارآمدی، نفوذ و فساد/برنامه‌ریزی برای خرید محصولات کشاورزان توتون و تنباکوکار
اقتصادوتجارت : مدیرعامل شرکت دخانیات ایران بر خرید محصولات کشاورزان توتون و تنباکو کار تاکید کرد و گفت: نباید هیچ محصولی روی دست کشاورزان بماند و باید محصولاتی تولید شود که قابل رقابت با محصولات خارجی باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت دخانیات ایران، دکتر محمد شیخان امروز چهارشنبه در جلسه بررسی عملکرد ۹ ماهه مجتمع های تولیدی شرکت دخانیات ایران، با گرامیداشت حماسه ۹ دی و سالروز شهادت سردار سلیمانی گفت: نگاه ما باید به آینده، نگاه رشد، توسعه و تعالی باشد؛ باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که سود و منفعت آن برای توسعه کشور و ملت از جمله نیروهای دخانیات باشد.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با بیان اینکه مهمترین مساله امروز ما اقتصاد است، افزود: متاسفانه اقتصاد در یک دهه گذشته در چنگال ناکارآمدی، نفوذ و فساد گرفتار شده است. لذا باید برای نجات اقتصاد با این سه مقوله مقابله کرد و این راهبرد می تواند اقتصاد را به تحرک و پویایی برساند.

دکتر شیخان بر استفاده از همه ظرفیت های تولیدی در مجتمع ها تاکید کرد و اظهار داشت: باید با تولید متنوع و قابل رقابت محصولات، سهم خود را در بازار داخل و صادرات افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در ادامه تاکید کرد: مجتمع های تولیدی شرکت دخانیات باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که بتوانند محصولات تولیدی کشاورزان را خریداری کرده و هیچ محصولی روی دست کشاورزان نماند.

دکتر شیخان افزود: پول محصول کشاورزان باید در اسرع وقت پرداخت شود و نباید شرکت دخانیات به کشاورزان بدهکار باشد.

وی بر حذف دلال بازی در روند تولید محصولات کشاورزی تاکید کرد: تقویت فروش مویرگی محصولات از سیاست های شرکت دخانیات باید باشد و اگر هر استانی فروش مویرگی محصولات خود را به ۵۰ درصد و بیشتر برساند، مورد تشویق و حمایت ویژه قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران بر توجه به وضعیت رفاهی کارکنان دخانیات تاکید کرد و اظهار داشت: شرکت های پیمانکاری نباید نسبت به حق و حقوق کار کنان بی توجه باشند. ما با ظلم، بی عدالتی و تبعیض مخالفیم.

دکتر شیخان با اشاره به اشتغال بکار ۱۲ هزار نیرو در شرکت دخانیات در سالیان گذشته گفت: متاسفانه نیروهای این شرکت به دلیل سیاست های غلط و کاهش تولید در حال حاضر به پنچ هزار نفر رسیده است. ما با جذب نیرو در دخانیات مخالف نیستیم و معتقدیم با افزایش تولید و ایجاد ظرفیت های جدید اشتغال، نیروی انسانی این شرکت باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و تولید در داخل استقبال می کنیم، تاکید کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که باید در عرصه اقتصاد هم فعالتر و هم کارآمدتر باشیم.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران افزود: ظرفیت ها، نیروها و فرصت های خوبی داریم و اعتقاد ما این است که با همت و کار جهادی می توان قله های بالاتر را فتح کرد.

دکتر شیخان با بیان اینکه یکی از سیاست های مهم ما فعال سازی صادرات توتون و تنباکو است، اضافه کرد: باید با حمایت از بخش کشاورزی این صنعت، از همه ظرفیت های موجود کشت توتون و تنباکو استفاده کرد.

وی با بیان اینکه برای نقش آفرینی در تولید و بازار نیاز به تحول ساختاری داریم، گفت: باید ساختار شرکت دخانیات ایران مبتنی بر ماموریت های جدید برای حضور در عرصه صادرات و افزایش تولید، بازطراحی شود.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شاخص های ارزیابی مجتمع های تولیدی، کاهش ضایعات مجتمع های تولیدی را مورد تاکید کرده و گفت: افزایش تولید، افزایش فروش، افزایش سطح کشت توتون و تنباکو از جمله شاخص های ارزیابی مجتمع های تولیدی است.

دکتر شیخان گفت: نقش مجتمع های تولیدی در صادرات باید مشخص شود و ما می توانیم منشاء این تحول باشیم و ضرورت دارد از فرصت های تولید و ایجاد اشتغال نهایت بهره را برد.

وی افزود: حوزه تولید با همدلی رشد می کند و باید با اقدامات کارشناسی شده، بهره وری را افزایش داد.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با بیان اینکه ما به دنبال تولید محصولات با کیفیت در سطحی بالاتر هستیم، تصریح کرد: اعتقاد داریم که محصولات ما می تواند ضریب نفوذ بیشتری در بازار داخلی و همچنین بازارهای خارجی داشته باشد.

دکتر شیخان، محصولات دخانی با ضرر کمتر را نقشه راه آینده این شرکت دانست و افزود: دخانیات ایران برای حفظ سلامتی مردم نقشه راه جدی داشته باشد و این شدنی است و تنها نیازمند اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی عمیق و علمی دارد که مراکز تحقیقاتی دانشگاهی می تواند در این مساله پشتیبان ما باشد.

در این جلسه مدیران مجتمع های تولیدی استانهای کردستان، تهران، مازندران، اصفهان، گلستان و گیلان حضور داشتند که گزارشهایی از نحوه و ظرفیت تولید، ضرورت افزایش تولید، مشکلات مجتمع های تولیدی و برنامه های خود در چند ماهه پایان سال و سال آینده را ارائه کردند.