دلایل ارزشمندی نماد افق در بازار سرمایه
دلایل ارزشمندی نماد افق در بازار سرمایه
اقتصادوتجارت : شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش با نماد آن (افق) جزو معدود شرکت های خصوصی بورس است که با شناوری کمتر از 10 درصد، در چند سال گذشته یک رشد صعودی و تدریجی داشته و همچنین در راستای توزیع منافع به همه سهامداران همواره سود نقدی بالایی پرداخت کرده است.

فروشگاه زنجیرهای افقکوروش با نماد افق که از زمستان سال ۹۷ با قیمت حدود ۵۵۰ تومان عرضه اولیه شده است و عنوان پرفروش ترین عرضه اولیه را به خود اختصاص داد در حال حاضر به دلیل این که در ابتدای سال ۹۹ حدود ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه داشته با قیمت ۴۵۰۰ تومان معامله می شود که نشان می دهد از زمانی که عرضه شده سود خوبی به سهامداران خود داده و بخشی از این مساله مدیون برنامه عملیاتی مدیران شرکت است.

در واقع شرکت افق کوروش با ترکیبی از سهامداران عمده همچون گروه صنعتی گلرنگ، گروه سرمایه گذاری کوروش، گروه مدیریت صنعت خرده فروشی کوروش، گلرنگ پخش و گلپخش اول تشکیل شده و کمتر از ۱۰ درصد از سهام این شرکت در اختیار سهامداران خرد قرار دارد و این به معنی این است که این نماد تحت تاثیر معاملات سوداگران در بازار بورس نیست و نمودار رشد تدریجی این نماد مهر تاییدی بر روندی صعودی مطابق با بنیاد و سودسازی شرکت دارد.

این شرکت جزو معدود شرکتهای خصوصی حوزه خرده فروشی است که کاملا به بخش خصوصی تعلق دارد و با وجود اینکه سهم شناوری سهام پایین است اما برای کمک به شفافیت وارد بورس شده و با ارائه گزارشهای مورد تایید سازمان بورس نشان داده که عملکرد شفاف و سودسازی تاکنون داشته است.

در حال حاضر ارزش سهام این نماد در سه ماهه حدود ۵ درصد رشد داشته و براساس گزارش ۱۲ ماهه به ازای هر سهم ۳۴۳ تومان سود ساخته که عدد بسیار قابل قبولی است و با توجه به اینکه درآمد عملیاتی شرکت در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته این شرکت توانسته در مسیر برنامه توسعهای خود حرکت کند و شاید یکی از عواملی که مانع سود بیشتر این شرکت شده افزایش هزینه‌های تورمی بوده که در یک سال گذشته بر اقتصاد کشور تحمیل شده بود.

 بر همین مبنا هزینه‌های فروش، اداری و … شرکت هم در یک سال گذشته رشدی بیش از ۶۰درصد داشته و حاشیه سود را تحت تاثیر قرار داده، با این حال این شرکت به دلیل اینکه به دور از بروکراسی و مشکلات شرکت‌های دولتی است تلاش کرده بخشی از هزینه‌های اداری را مدیریت کند و با ایجاد بهره‌وری و … بیشترین سودسازی را عاید سهامداران خرد کرده است.

از طرف دیگر باید توجه داشت که طبق گزارش‌های ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ این شرکت توانسته دارایی‌های ثابت مشهود خود را نسبت به سال ۱۳۹۹ رشدی ۹۲ درصدی بدهد که نشان از سرمایه‌گذاری این شرکت برای اجرای پروژه‌های جدید دارد. در واقع سرمایه‌های ثابت مشهود این شرکت از حدود ۵۵۹ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ به ۱۰۷۳ میلیارد تومان در گزارش ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ رسیده است.

طبق گزارش ۱۲ ماهه دریافتی‌های شرکت نسبت به سال ۹۹ رشدی ۸۴ درصدی داشته و به حدود ۹۸۳ میلیارد تومان رسیده در حالی که سال گذشته در مجمع مجموع دریافتی‌های شرکت ۵۶۳ میلیارد تومان اعلام شده بود و این شرکت در بخش دارایی‌های غیرجاری شرکت نیز رخ داده و مجمع آن به ۲۲۱۸ میلیارد تومان رسیده است.

در حال حاضر این شرکت حدود ۱۰۱۱ میلیارد تومان سود انباشته دارد که می تواند در مجمع پیش رو توزیع کند یا در مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه و اجرای قوی‌تر پروژه‌های توسعه‌ای خود استفاده کند و این یکی از مهمترین ویژگی‌های شرکت افق‌کورش است که در سال‌های اخیر با ارائه گزارش‌های شفاف درباره عملکرد و میزان سودسازی شرکت در مسیر شفاف‎سازی حرکت کرده و همواره با افزایش سرمایه سهامداران خرد شرکت را از سود و درآمد شرکت منتفع کرده و این یک امتیاز بزرگ برای سهامدارانی است که سهام جزئی از دارایی آن در اختیار سهامداران خرد است و به نوعی مدیران شرکت به نفع همه سهامداران در مجمع تصمیم می گیرند.